Rozhledy po rodném kraji - Z Pohledce od Vávrovy skály

21.05.2021 - naše farnosti

Upřesněno a rozšířeno o nové věci o Bohdalově

 

ROZHLEDY OD VÁVROVY SKÁLY NAD POHLEDCEM

 

Ke skále se zabočí první polní cestou nad objekty družstva směrem doleva, když jedeme do kopce. Je na polích rodu Vávrova z čp. 1, kde byla i rychta a odkud pocházela moje prababička.

Před námi je Harusův kopec, vlevo od něj Šibenice se skokanským můstkem a v sníženině mezi nimi v dálce tři pásma lesů:

V prvním pásmu jsou 8,6 km od nás Vrchy mezi Veselíčkem a Jámami - 663 m n.m.

V druhém pásmu je 20,7 km od nás kopec Na hranicích přesně na hranicích Újezda a Sirákova, které jsou i hranicemi českomoravskými a probíhá tam hlavní evropské rozvodí, je to nejzápadnější výběžek Arnoleckých hor, nejnižších hor v naší republice, které pak pokračují doleva přes Blažkov a Havlinu.

V posledním pásmu je 53,8 km od nás, na levé straně posledního hřebene Čeřínek u Kostelce u Jihlavy - 761 m, v katastru Cejle, uprostřed je Březina 53,4 km a 743 m v katastru Hojkov, obce, která patří do farnosti Nový Rychnov na okrese Pelhřimov, kam patří i Křemešník, nejdále a napravo je Mešnice - 56,1 km a 754 m přímo v katastru Nového Rychnova, všechny tři už jsou na historickém území Čech.

Doleva pak je nejblíže Vejdoch s typickou malou čepičkou, což jsou dvě lípy z roku 1968 a mezi nimi kříž od Petra Váni z r. 2018.

Bližší a nižší obzor je tvořen hřebenem Arnoleckých hor, které oddělují údolí Oslavy a Balinky, na naší straně vidíme Pavlov, Bohdalov s kostelem i pyramidou, vysílač na Havlině, Rudolec, vysílač na Blažkově.

Na obzoru vidíme pásmo kopců mezi řekami Balinkou a Jihlavou, z naší strany je Pavlínov, nad nímž je souvislý zalesněný hřeben najednou přerušen a směrem k západu je kousek holý, pak je skupinka stromů a zase hřeben bez stromů. Tato zajímavost, zdaleka viditelná a pro Pavlínov charakteristická, se však nenachází v jeho katastrálním území, ale na katastru obce Kamenice u samoty jménem Pouště - pojmenované po zaniklé obci Pustá. Při pohledu z jižních svahů Arnoleckých hor je to vidět velice pěkně a lidé těm stromům říkají s trochou poezie:

Napoleonovi vojáci, kteří ze západu táhnou na Slavkov - západně od souvislého hřebene je vidět jeden osamělý strom - velitel, pak je malá proluka, pak skupina hustých stromů - jednotka a pak po pár metrech menší osamělý stromek - jeden voják se zpozdil a dohání je

Dále doleva může být vidět Čechtín, Hrbov a Svařenov, Nový Telečkov a možná i Klučov s vysílačem.

Úplně vlevo Holý vrch nad Cyrilovem, Ambrožný u Svin s dvěma vysílači a Svatá u Kadolce.

Komentáře:

přidej komentář

Od 1.7.2023: Tělo Kristovo přijímám

do úst a vkleče. (32)

 

do úst a ve stoje. (82)

 

na ruku a vkleče. (5)

 

na ruku a ve stoje. (32)

 

Jak kdy. (13)

 

celkem hlasovalo 168 lidí

předchozí ankety

Dnes je 28. zaří 2023

svátek má Václav

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)