Rozhledy po rodném kraji - Z Pohledce od Vávrovy skály

10.04.2021 - naše farnosti

Upřesněno a rozšířeno o nové věci o Bohdalově

 

ROZHLEDY OD VÁVROVY SKÁLY NAD POHLEDCEM

 

Ke skále se zabočí první polní cestou nad objekty družstva směrem doleva, když jedeme do kopce. Je na polích rodu Vávrova z čp. 1, kde byla i rychta a odkud pocházela moje prababička.

Před námi je Harusův kopec, vlevo od něj Šibenice se skokanským můstkem a v sníženině mezi nimi v dálce tři pásma lesů:

V prvním pásmu jsou 8,6 km od nás Vrchy mezi Veselíčkem a Jámami - 663 m n.m.

V druhém pásmu je 20,7 km od nás kopec Na hranicích přesně na hranicích Újezda a Sirákova, které jsou i hranicemi českomoravskými a probíhá tam hlavní evropské rozvodí, je to nejzápadnější výběžek Arnoleckých hor, nejnižších hor v naší republice, které pak pokračují doleva přes Blažkov a Havlinu.

V posledním pásmu je 53,8 km od nás, na levé straně posledního hřebene Čeřínek u Kostelce u Jihlavy - 761 m, v katastru Cejle, uprostřed je Březina 53,4 km a 743 m v katastru Hojkov, obce, která patří do farnosti Nový Rychnov na okrese Pelhřimov, kam patří i Křemešník, nejdále a napravo je Mešnice - 56,1 km a 754 m přímo v katastru Nového Rychnova, všechny tři už jsou na historickém území Čech.

Doleva pak je nejblíže Vejdoch s typickou malou čepičkou, což jsou dvě lípy z roku 1968 a mezi nimi kříž od Petra Váni z r. 2018.

Bližší a nižší obzor je tvořen hřebenem Arnoleckých hor, které oddělují údolí Oslavy a Balinky, na naší straně vidíme Pavlov, Bohdalov s kostelem i pyramidou, vysílač na Havlině, Rudolec, vysílač na Blažkově.

Na obzoru vidíme pásmo kopců mezi řekami Balinkou a Jihlavou, z naší strany je Pavlínov, nad nímž je souvislý zalesněný hřeben najednou přerušen a směrem k západu je kousek holý, pak je skupinka stromů a zase hřeben bez stromů. Tato zajímavost, zdaleka viditelná a pro Pavlínov charakteristická, se však nenachází v jeho katastrálním území, ale na katastru obce Kamenice u samoty jménem Pouště - pojmenované po zaniklé obci Pustá. Při pohledu z jižních svahů Arnoleckých hor je to vidět velice pěkně a lidé těm stromům říkají s trochou poezie:

Napoleonovi vojáci, kteří ze západu táhnou na Slavkov - západně od souvislého hřebene je vidět jeden osamělý strom - velitel, pak je malá proluka, pak skupina hustých stromů - jednotka a pak po pár metrech menší osamělý stromek - jeden voják se zpozdil a dohání je

Dále doleva může být vidět Čechtín, Hrbov a Svařenov, Nový Telečkov a možná i Klučov s vysílačem.

Úplně vlevo Holý vrch nad Cyrilovem, Ambrožný u Svin s dvěma vysílači a Svatá u Kadolce.

Komentáře:

přidej komentář

Od 1.4.2021: Nejraději bych teď na jaře zasadil(a)

nějaký ovocný strom. (8)

 

lípu. (2)

 

dub. (0)

 

buk. (0)

 

thúji. (1)

 

nějaký jehličnatý strom. (1)

 

nějaký keř. (0)

 

žádný strom ani keř. (1)

 

celkem hlasovalo 13 lidí

předchozí ankety

Dnes je 18. dubna 2021

svátek má Valérie

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)