Rozhledy po rodném kraji - Cyrilovské rozhledy na více stran

10.06.2019 - naše farnosti

Matějov přepracován - rozpoznáno už 17 obcí a 51 kopců

 

Kopce nad Cyrilovem a jejich zvláštní obrysy je možné obdivovat z mnoha míst celého žďárského okresu. Projdeme-li od vodojemu až k okraji lesa na samé hraně kopce, uvidíme kus Moravy od Řehořova na Jihlavsku přes Měřín, Netín s bílou věží, Uhřínov až po Nový Telečkov na Třebíčsku. Z tohoto okresu také spatříme vysílač u Čechtína, televizní převaděč u Klučova a dokonce věže jaderné elektrárny u Dukovan. Blíže před námi bude město velké mezi říčkami malými, s kostelem zasvěceným  ochránci před vodním živlem sv. Mikuláši, které však není vidět.

Ronovský kostelíček sv. Antonína však vidět je, stejně jako v dáli kostel sv. Jiljí v 0lší u Tišnova. Dále spatříme věž uranových dolů v Rožné, silo v Bystřici, rozhlednu nad Karasínem a kopec s čupřinou lesa u Písečného.

Vlevo se tyčí stožáry na Pohledecké skále (812 m). Za nimi lze spatřit Koníkov. dějiště partyzánské tragédie zaviněné zlobou nepřátel i domýšlivostí a zradou přátel. Pod Harusákem je vidět Nové Město se stoletou reálkou, nad nim Rokytno a Studnice se stožáry. Vzadu vykukuje Devět skal. Více doleva se pak za lesy schovává kouřící žďárský Žďas. V blízkosti vidíme věže kostelů svatého Václava ve Zvoli, v Radešínské Svratce a v Novém Veselí, ale to musíme popojít až k rohu ohrady u vodojemu. Spatříme i Rosičku, kopec s čupřinou lesa, z níž kouká také rozhledna, už v Čechách, za zemskou hranicí, která od ní vede vlevo na vrchol Blažkova (694 m) nad Bohdalovem, který je také jasně vidět. Z Království českého (neplést si s Českou republikou) na nás napravo od Rosičky kouká Peperek a dále se v obzoru ztrácí Žákova hora. Tím je okruh uzavřen.

Komentáře:

Naprosto skvělé! | Rozhledna Javořice - 12.7.2018

zobraz komentářepřidej komentář

Místo trávníku vyholeného na minimum si pořídit květinové pásy či nějaké vyšší rostliny je

správná volba. (23)

 

drahý špás. (5)

 

moc práce navíc. (13)

 

nutné pro dobré životní prostředí. (19)

 

pěkný výmysl. (1)

 

Sám(sama) nevím. (18)

 

celkem hlasovalo 79 lidí

předchozí ankety

Dnes je 17. července 2019

svátek má Martina

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT COKOLI Z TĚCHTO STRÁNEK 

K DOBRÉMU ÚČELU