Rozhledy po rodném kraji - Cyrilovské rozhledy na 4 strany

10.04.2021 - naše farnosti

Upřesněno a rozšířeno o nové věci o Bohdalově

 

Kopce nad Cyrilovem a jejich zvláštní obrysy je možné obdivovat z mnoha míst celého žďárského okresu.

1) Projdeme-li od vodojemu až k okraji lesa na samé hraně kopce, uvidíme kus Moravy od Řehořova na Jihlavsku přes Měřín, Netín s bílou věží, Uhřínov až po Nový Telečkov na Třebíčsku. Z tohoto okresu také spatříme vysílač u Čechtína, televizní převaděč u Klučova a dokonce věže jaderné elektrárny u Dukovan. Blíže před námi bude město velké mezi říčkami malými, s kostelem zasvěceným  ochránci před vodním živlem sv. Mikuláši, které však není vidět.

2) Ronovský kostelíček sv. Antonína však je vidět z louky směrem k Jívoví, stejně jako v dáli kostel sv. Jiljí v 0lší u Tišnova. Dále spatříme věž uranových dolů v Rožné, silo v Bystřici, rozhlednu nad Karasínem a kopec s čupřinou lesa u Písečného.

3) Díváme-li se od vchodu  do vodojemu, vidíme vlevo stožáry na Pohledecké skále (812 m). Za nimi lze spatřit Koníkov. dějiště partyzánské tragédie zaviněné zlobou nepřátel i domýšlivostí a zradou přátel. Pod Harusákem je vidět Nové Město se stoletou reálkou, nad nim Rokytno a Studnice se stožáry. Vzadu vykukuje Devět skal. Více doleva se pak za lesy schovává kouřící žďárský Žďas.

4) Postoupíme ještě více doleva podle plotu v blízkosti uvidíme věže kostelů svatého Václava ve Zvoli, v Radešínské Svratce a v Novém Veselí, ale to musíme popojít až k rohu ohrady u vodojemu. Spatříme i Rosičku, kopec s čupřinou lesa, z níž kouká také rozhledna, už v Čechách, za zemskou hranicí, která od ní vede vlevo na vrchol Blažkova (694 m) nad Bohdalovem, který je také jasně vidět. Z Království českého (neplést si s Českou republikou) na nás napravo od Rosičky kouká Peperek a dále se v obzoru ztrácí Žákova hora. Tím je okruh uzavřen.

Komentáře:

přidej komentář

Od 1.4.2021: Nejraději bych teď na jaře zasadil(a)

nějaký ovocný strom. (8)

 

lípu. (2)

 

dub. (0)

 

buk. (0)

 

thúji. (1)

 

nějaký jehličnatý strom. (1)

 

nějaký keř. (0)

 

žádný strom ani keř. (1)

 

celkem hlasovalo 13 lidí

předchozí ankety

Dnes je 18. dubna 2021

svátek má Valérie

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)