Rozhledy po rodném kraji - Cyrilovské rozhledy na 4 strany

11.01.2024 - naše farnosti

Upřesněno a rozšířeno o nové věci od Zubří - bod č. 15

 

Kopce nad Cyrilovem a jejich zvláštní obrysy je možné obdivovat z mnoha míst celého žďárského okresu.

1) Projdeme-li od vodojemu až k okraji lesa na samé hraně kopce, uvidíme kus Moravy od Řehořova na Jihlavsku přes Měřín, Netín s bílou věží, Uhřínov až po Nový Telečkov na Třebíčsku. Z tohoto okresu také spatříme vysílač u Čechtína, televizní převaděč u Klučova a dokonce věže jaderné elektrárny u Dukovan. Blíže před námi bude město velké mezi říčkami malými, s kostelem zasvěceným  ochránci před vodním živlem sv. Mikuláši, které však není vidět.

2) Ronovský kostelíček sv. Antonína však je vidět z louky směrem k Jívoví, stejně jako v dáli kostel sv. Jiljí v 0lší u Tišnova. Dále spatříme věž uranových dolů v Rožné, silo v Bystřici, rozhlednu nad Karasínem a kopec s čupřinou lesa u Písečného.

3) Díváme-li se od vchodu  do vodojemu, vidíme vlevo stožáry na Pohledecké skále (812 m). Za nimi lze spatřit Koníkov. dějiště partyzánské tragédie zaviněné zlobou nepřátel i domýšlivostí a zradou přátel. Pod Harusákem je vidět Nové Město se stoletou reálkou, nad nim Rokytno a Studnice se stožáry. Vzadu vykukuje Devět skal. Více doleva se pak za lesy schovává kouřící žďárský Žďas.

4) Postoupíme ještě více doleva podle plotu v blízkosti uvidíme věže kostelů svatého Václava ve Zvoli, v Radešínské Svratce a v Novém Veselí, ale to musíme popojít až k rohu ohrady u vodojemu. Spatříme i Rosičku, kopec s čupřinou lesa, z níž kouká také rozhledna, už v Čechách, za zemskou hranicí, která od ní vede vlevo na vrchol Blažkova (694 m) nad Bohdalovem, který je také jasně vidět. Z Království českého (neplést si s Českou republikou) na nás napravo od Rosičky kouká Peperek a dále se v obzoru ztrácí Žákova hora. Tím je okruh uzavřen.

Komentáře:

přidej komentář

Dnes je 20. dubna 2024

svátek má Marcela

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)