Dopisy chlapcům, děvčatům, manželům, rodičům - rodičům o dobrém a moudrém sv. Mikuláši

10.09.2023 - úvahy

Milí rodiče.

Nebojte se dětem říci, proč chodí Mikuláš.

Je to náboženská hra. Každé dítě, i to nejmenší, má vědět, kdo hraje a koho hraje. Proto jasně vysvětlíme, že před 1600 roky žil ve městě Myra, které se nacházelo na území dnešního Turecka, skutečný biskup Mikuláš. Potají pomáhal chudým lidem a dával dárky hlavně dětem. Zemřel 6. prosince a po jeho smrti už nikdo dárky nedával. Dětem bylo smutno a proto se rodiče domluvili, že večer před výročím jeho smrti dají potají pár dárků, aby si připomněli hodného biskupa Mikuláše. Ten zvyk se udržuje dodneška.

Přitom se zároveň vysvětlí, že nyní je biskup Mikuláš v nebi, zatímco ten, kdo přišel, je jen přestrojený. Tím odpadnou otázky, proč měl Mikuláš stejné boty jako dědeček a podobně.

Mikuláš by měl všude, kam přijde zanechat dobrý dojem. Proto je veliká škoda, že s ním chodívají čerti, kteří jsou hlavní příčinou toho, že se ti nejmenší vylekají. K dobrému biskupovi Mikuláši prostě něco takového nepatří, a kdyby chodil úplně sám, bez anděla, bylo by to ještě lepší.

Když Mikuláš přijde, nemůže ani malé děti zkoušet, jestli se umí modlit. Modlitba je přece rozmluva s Bohem a dítě také nezkoušíme z toho, co bude vykládat mamince po návratu ze školky. Modlitby se učíme nazpaměť jen proto, abychom se mohli modlit společně. Děti předškolního věku se sice naučí Otčenáš nazpaměť, ale stejně mu nerozumí a odříkají ho jako kteroukoli jinou básničku. I ty nejmenší děti mohou pochopit, že modlitba je rozhovor s nebeským Otcem a říci mu, že děkuje za pěkné počasí a za výlet, který se mu líbil. Může také poprosit, aby chránil tatínka, který se vrací z práce domů.

Nejlepší by bylo, kdyby se Mikuláš s dětmi takto pomodlil sám.

Na tohle všechno si vzpomeňme, až budeme uvažovat, jestli pustíme do bytu mikulášskou partu, kde vynikají čerti, lomozící řetězy, až z toho jde mráz po zádech.
Neriskujme, že se děti vylekají a že strach bude jediná vzpomínka, která se jim při slově Mikuláš vybaví. Veďme je k tomu, aby se i ony snažily udělat někomu potají radost.

Komentáře:

Děkuji moc | Tom Reichl - 26.7.2016

Poděkování | Smetana David - 10.9.2009

zobraz komentářepřidej komentář

KTERÝ Z 8 DŮVODŮ ÚPADKU ŘÍŠE ŘÍMSKÉ SE NEJVÍCE PODOBÁ 21. STOLETÍ?”

1 (2)

 

2 (0)

 

3 (0)

 

4 (0)

 

5 (0)

 

6 (0)

 

7 (0)

 

8 (0)

 

celkem hlasovalo 2 lidí

předchozí ankety

Dnes je 14. června 2024

svátek má Roland

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)