Dopisy chlapcům, děvčatům, manželům, rodičům - rodičům dětí DO čtyř let o tom, jak odpovídat na jejich choulostivé otázky

17.01.2019 - úvahy

Milí rodiče.


Když se dítě zeptá: „A kde se kupují miminka?", maminka najednou neví, co říci. Má dělat dětský obchodní dům z porodnice? Má dělat že choulostivou otázku přeslechla? Má malého odbýt nevrlou odpovědí, aby se tak hloupě neptal? V takové situaci se různé maminky chovají různě.

Správná je však jen jedna věc! Odpovědět dítěti pravdivě, bez rozpaků, a tak, aby to bylo přiměřené jeho věku a chápání. Choulostivé otázky dětí, to znamená takové, na které by neměly dostat pravdivou a srozumitelnou odpověď, takové otázky nejsou.
Už mezi třetím a čtvrtým rokem, kdy si děti začínají uvědomovat samy sebe, můžeme čekat otázky typu: „Kde jsem se tu vzal? Čemu vděčím, za to, že jsem?" Moudří rodiče tyto otázky uvítají, mohou tak dětem povědět, proč se mají rádi, proč tak k sobě patří. Stále je však dost rodičů nemoudrých, kteří říkají: „Jen ať si děti zachovají co nejdéle svou nevinnost". Ale nevinnost není totéž co nevědomost a neznalost. Každý, kdo se neproviňuje, kdo nehřeší, je nevinný. Jiní říkají: „Když jsou děti dobře vedené, jako naše, tak se na nic takového neptají," - i ti se mýlí. Všechny děti se ptají. Na to co se nedozvědí doma, se ptají na ulici.

Většina rodičů je na tom stejně, jako ti, kteří říkají: „My to uznáváme, že mají být děti zavčas a řádně o těchto věcech poučeny, jenže nevíme, jak jim to správně povědět."
Nebojte se toho. Když se na to podíváme z hlediska dětí a ne nás dospělých, není to tak složité. Navíc si musíme uvědomit, že pohlavní pud v člověku není nic hříšného ani špatného, vždyť Bůh tak člověka stvořil.
Kdy a nač se má dětem odpovědět? Odpovídej, až se začnou ptát, a na to, nač se ptají. Pohlavní výchova dětí není jen jedno vysvětlení, ta trvá od třetího do pětadvacátého roku života.
My starší jsme vyrůstali v době, kdy pohlavnost byla zaměňována za nečistotu, a kdy celá tato oblast byla v opovržení. Každé vědomé zabývání se touto oblastí, mluvení a přemýšlení o pohlavních věcech, bylo považováno za hříšné, mnohdy dokonce za těžký hřích. Tyto mylné názory pronikly hluboce do našeho podvědomí. Dnes si zřetelně uvědomujeme, že pohlavní sílu stvořil Bůh, a že je proto v základě dobrá.
Poslechněme si, jak krásně vysvětluje profesor Tillmann: „Tříletému dítěti, které se ptá, jak přišlo na svět, řekneme, že děti daruje rodičům Pán Bůh, ale že je nedělá v nebi. Kdepak! Pán Bůh chce, aby mu lidé pomáhali.
Jídlo je také dar od Boha, ale tatínek vydělal peníze, aby se mohlo nakoupit a maminka je uvařila, aby nám chutnalo. Podobně nechá Pán Bůh růst děťátku v maminčině bříšku. I tys byl napřed v maminčině bříšku".

Komentáře:

Děkuji moc | Tom Reichl - 26.7.2016

Poděkování | Smetana David - 10.9.2009

zobraz komentářepřidej komentář

Místo trávníku vyholeného na minimum si pořídit květinové pásy či nějaké vyšší rostliny je

správná volba. (11)

 

drahý špás. (4)

 

moc práce navíc. (8)

 

nutné pro dobré životní prostředí. (13)

 

pěkný výmysl. (0)

 

Sám(sama) nevím. (4)

 

celkem hlasovalo 40 lidí

předchozí ankety

Dnes je 25. června 2019

svátek má Ivan

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT COKOLI Z TĚCHTO STRÁNEK 

K DOBRÉMU ÚČELU