Dopisy chlapcům, děvčatům, manželům, rodičům - rodičům dětí OD čtyř let o tom, jak odpovídat na jejich choulostivé otázky

17.01.2019 - úvahy

Milí rodiče


Když se čtyřleté dítě ptá: „A kde se kupují miminka?", povíme víc: „Protože jsi byl napřed malý, asi jako špendlíková hlavička, potom jako prst, neuměls ještě sám jíst, ani pít, ani dýchat, a maminka musela všechno dělat za tebe, proto patříte k sobě a máte se rádi.

Jakmile se začne dítě ptát později, má se dovědět, že za devět měsíců už umělo samo dýchat a jíst a vyšlo z maminky ven, že se narodilo. Pro maminku to bylo velmi namáhavé a pro dítě to byla veliká změna, najednou začalo být samostatným člověkem. Proto se každý rok slaví tento den - narozeniny.

Malé děti nemají smysl pro pohlavní rozdíly. Známá je anekdota, jak se babička ptá vnoučka, jestli si u rybníka hrál s děvčátkem nebo chlapečkem". „Babi, my jsme byli nahatí a tak jsem to nemohl poznat!" Proto dochází na složité otázky dětí až mezi osmým a devátým rokem.

Dobré vysvětlení by mělo vypadat asi takto: „Jednou si tatínek s maminkou řekli, že nechtějí být sami, že chtějí mít děti, aby se mohli mít spolu rádi. Proto ty jsi vznikl z lásky tatínka a maminky a od samého začátku je v tobě kousek maminky a tatínka. Proto tě máme oba rádi. Jsi z nás a náš. A proto máš také ty rád nás, takže se máme rádi všichni společně. A děkujeme Bohu, že to všechno tak krásně zařídil.

Na závěr si poslechněme zkušeného kněze a vychovatele K. Tillmanna: „O jevech dospívání, o nočních polucích a menstruacích mluvme s dětmi dříve, než se dostaví, aby z toho nebyly bezradné. S patnácti a šestnáctiletými mluvme stále hlouběji o duševních vlastnostech druhého pohlaví a teprve pak před ním otvírejme svět erotiky. Cudně, důstojně a otevřeně, bez zbytečné úzkostlivosti. Člověk nemá mít ostych nazývat jménem věci, které se Bůh nestyděl stvořit.

Cílem výchovy není pudy potlačovat, ale usměrňovat. Mlčení je škodlivé, protože dává volné pole zkresleným a škaredým představám. Celý člověk je tvor Boží. Učme děti úctě k sobě, k vlastnímu tělu a k rodičovskému posláni. Ušetříme je tak omylů a mnoha trampot a bude to velká pomoc pro jejich životní vyrovnanost.

Komentáře:

Děkuji moc | Tom Reichl - 26.7.2016

Poděkování | Smetana David - 10.9.2009

zobraz komentářepřidej komentář

Místo trávníku vyholeného na minimum si pořídit květinové pásy či nějaké vyšší rostliny je

správná volba. (11)

 

drahý špás. (4)

 

moc práce navíc. (8)

 

nutné pro dobré životní prostředí. (13)

 

pěkný výmysl. (0)

 

Sám(sama) nevím. (4)

 

celkem hlasovalo 40 lidí

předchozí ankety

Dnes je 25. června 2019

svátek má Ivan

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT COKOLI Z TĚCHTO STRÁNEK 

K DOBRÉMU ÚČELU