Dopisy chlapcům, děvčatům, manželům, rodičům - rodičům dětí OD čtyř let o tom, jak odpovídat na jejich choulostivé otázky

10.09.2023 - úvahy

Milí rodiče


Když se čtyřleté dítě ptá: „A kde se kupují miminka?", povíme víc: „Protože jsi byl napřed malý, asi jako špendlíková hlavička, potom jako prst, neuměls ještě sám jíst, ani pít, ani dýchat, a maminka musela všechno dělat za tebe, proto patříte k sobě a máte se rádi.

Jakmile se začne dítě ptát později, má se dovědět, že za devět měsíců už umělo samo dýchat a jíst a vyšlo z maminky ven, že se narodilo. Pro maminku to bylo velmi namáhavé a pro dítě to byla veliká změna, najednou začalo být samostatným člověkem. Proto se každý rok slaví tento den - narozeniny.

Malé děti nemají smysl pro pohlavní rozdíly. Známá je anekdota, jak se babička ptá vnoučka, jestli si u rybníka hrál s děvčátkem nebo chlapečkem". „Babi, my jsme byli nahatí a tak jsem to nemohl poznat!" Proto dochází na složité otázky dětí až mezi osmým a devátým rokem.

Dobré vysvětlení by mělo vypadat asi takto: „Jednou si tatínek s maminkou řekli, že nechtějí být sami, že chtějí mít děti, aby se mohli mít spolu rádi. Proto ty jsi vznikl z lásky tatínka a maminky a od samého začátku je v tobě kousek maminky a tatínka. Proto tě máme oba rádi. Jsi z nás a náš. A proto máš také ty rád nás, takže se máme rádi všichni společně. A děkujeme Bohu, že to všechno tak krásně zařídil.

Na závěr si poslechněme zkušeného kněze a vychovatele K. Tillmanna: „O jevech dospívání, o nočních polucích a menstruacích mluvme s dětmi dříve, než se dostaví, aby z toho nebyly bezradné. S patnácti a šestnáctiletými mluvme stále hlouběji o duševních vlastnostech druhého pohlaví a teprve pak před ním otvírejme svět erotiky. Cudně, důstojně a otevřeně, bez zbytečné úzkostlivosti. Člověk nemá mít ostych nazývat jménem věci, které se Bůh nestyděl stvořit.

Cílem výchovy není pudy potlačovat, ale usměrňovat. Mlčení je škodlivé, protože dává volné pole zkresleným a škaredým představám. Celý člověk je tvor Boží. Učme děti úctě k sobě, k vlastnímu tělu a k rodičovskému posláni. Ušetříme je tak omylů a mnoha trampot a bude to velká pomoc pro jejich životní vyrovnanost.

Komentáře:

Děkuji moc | Tom Reichl - 26.7.2016

Poděkování | Smetana David - 10.9.2009

zobraz komentářepřidej komentář

KTERÝ Z 8 DŮVODŮ ÚPADKU ŘÍŠE ŘÍMSKÉ SE NEJVÍCE PODOBÁ 21. STOLETÍ?”

1 (2)

 

2 (0)

 

3 (0)

 

4 (0)

 

5 (0)

 

6 (0)

 

7 (0)

 

8 (0)

 

celkem hlasovalo 2 lidí

předchozí ankety

Dnes je 14. června 2024

svátek má Roland

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)