Dopisy chlapcům, děvčatům, manželům, rodičům - pro manžele před narozením prvního dítěte

10.09.2023 - úvahy

Mamince (i tatínkovi) před narozením  (každého) dítěte

Maminko

Doufám, že se nebudete zlobit, když Vám napíšu pár řádek pro tyto požehnané měsíce. Přijměte je tak upřímně jak jsou míněny. Jsou vypsány z knihy: Disharmonický člověk a jeho výchova.


Duševní rovnováha dítěte bude nejvíce záviset na citové připravenosti rodičů na jeho narození. Nejcennějším přínosem rodičů bude, když se budou moci z narození (tedy už z početí) dítěte radovat. Proto je potřeba se těšit na dítě jako takové a ne pouze na chlapečka či děvčátko. Jen za těchto podmínek může být při svém narození přijato s takovou láskou a radostí, které jsou pro ně stejně nepostradatelné jako vzduch a strava pro tělo. Pán Ježíš říká: Kdo přijme dítě v mém jménu, mě přijímá. V dítěti se nám daruje Bůh.


I když je dítě Božím darem, mají na něj vliv rodiče, zvláště matka. Je důležité, aby si byla vědoma a aby tento vliv uskutečňovala. Ve starém Řecku byly maminky v požehnaném stavu pečlivě střeženy, aby nepřišly do styku s ničím odporným nebo mravně nízkým. Byly naopak vybízeny, aby si prohlížely krásná umělecká díla v přesvědčení, že tak prospějí dosud nenarozenému dítěti a ovlivní je nejen po stránce tělesné ale i povahové. Lidová moudrost i moderní psychologie jim dávají za pravdu a shodují se v tom, že opatření pro duševní rozvoj dítěte je potřeba dělat už před jeho narozením.
Maminka už není sama, jsou dva a tuto skutečnost si stále uvědomuje. Proto velmi opatrně volí filmy, programy v televizi, četbu i hovory. Ví, že její myšlení se dotýká dítěte, nechce mít strach, neboť ten by svíral i její dítě, nechce se hněvat, vždyť hněv by zatvrzoval i její dítě.


Celou dobu prožívá v blízkosti Boží a tak vede k Bohu i své dítě. Když se modlí, počítá s tím, že se s ní modlí i ono, přijímá Krista pro sebe i pro ně, ve zpovědi hledá mír pro sebe i pro ně. Často říká Bonu: Bože, děkuji ti za dar živého děťátka, tys je stvořil, dotvářej je stále více k podobě tvého Syna, pravého člověka. Prosím tě, ať tě mé dítě stále miluje a působí radost.


Maminka ovlivňuje své dítě i biologicky - dbá o patřičnou výživu, dostatek kyslíku a chrání se před škodlivinami - alkohol, nikotin, kofein a zbytečné léky.

Pán Vám žehnej !

Komentáře:

Děkuji moc | Tom Reichl - 26.7.2016

Poděkování | Smetana David - 10.9.2009

zobraz komentářepřidej komentář

KTERÝ Z 8 DŮVODŮ ÚPADKU ŘÍŠE ŘÍMSKÉ SE NEJVÍCE PODOBÁ 21. STOLETÍ?”

1 (2)

 

2 (0)

 

3 (0)

 

4 (0)

 

5 (0)

 

6 (0)

 

7 (0)

 

8 (0)

 

celkem hlasovalo 2 lidí

předchozí ankety

Dnes je 15. června 2024

svátek má Vít

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)