Skrutinium ve Křtinách

27.03.2011 - úvahy

 
  •  Slovo skrutinium známe z politiky, znamená vzoreček jak převést počet hlasů pro jednu stranu na počet křesel, které obsadí její členové. Přitom se pečlivě zkoumá, kolik hlasů ještě zbývá, a dbá se, aby vše bylo spravedlivě rozděleno. Slovo totiž pochází z latiny a přesně znamená »prohledávání«, »zkoumání«.
  •  Používá se i v církvi a nazývají se tak modlitby, kterými vrcholí příprava dospělých na křest. Při nich jakoby se prohledává duše a zjistí se, že i těsně před cílem může číhat nebezpečí - že nám může bránit vlastní slabost anebo cizí závist. A právě modlitby při skrutiniích posilují čekatele křtu proti pokušení, pomáhají jim, aby uzrál jejich správný úmysl a otevřeli svá srdce k přijetí Spasitelových darů a pokračovali ve snaze milovat Boha.
  •  Jádrem skrutinií jsou jednoduché exorcismy. Toto slovo si nepleťe s filmem Exorcista. Exorcismus je modlitba, kdy prosíme všemohoucího Boha, aby nás chránil od vlivu mocného ďábla.
  •  Skrutinia jsou tři - proto, aby katechumeni získali hluboké poznání Krista Vykupitele, který je živá voda (evangelium z dnešní neděle o samařské ženě), světlo (evangelium o slepém), vzkříšení a život (evangelium o vzkříšení Lazara).
  •  Skrutinia se dělají veřejně, abychom se i my připojili a modlili se za naše nové bratry a sestry v Kristu.

Modleme se tedy za Kateřinu a Janu Marii...

 

Pomodli se i ty, čtenáři těchto stránek, neodkládej to a popros za všechny, kdo byli a budou ve Křtinách pokřtěni a oddáni. Moc to potřebují. 

A pomodli se i za sebe, za svou rodinu...

Komentáře:

přidej komentář

Od 1.2.2024: Když prochladnu, nejlépe mě zahřeje

grog. (3)

 

svařené víno. (4)

 

lok slivovice. (6)

 

horká polévka. (3)

 

chvilku běhat. (1)

 

zalézt do peřin. (1)

 

dát nohy do vřelé vody. (1)

 

sprcha. (2)

 

celkem hlasovalo 21 lidí

předchozí ankety

Dnes je 22. února 2024

svátek má Petr

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)