Skrutinium ve Křtinách

27.03.2011 - úvahy

 
  •  Slovo skrutinium známe z politiky, znamená vzoreček jak převést počet hlasů pro jednu stranu na počet křesel, které obsadí její členové. Přitom se pečlivě zkoumá, kolik hlasů ještě zbývá, a dbá se, aby vše bylo spravedlivě rozděleno. Slovo totiž pochází z latiny a přesně znamená »prohledávání«, »zkoumání«.
  •  Používá se i v církvi a nazývají se tak modlitby, kterými vrcholí příprava dospělých na křest. Při nich jakoby se prohledává duše a zjistí se, že i těsně před cílem může číhat nebezpečí - že nám může bránit vlastní slabost anebo cizí závist. A právě modlitby při skrutiniích posilují čekatele křtu proti pokušení, pomáhají jim, aby uzrál jejich správný úmysl a otevřeli svá srdce k přijetí Spasitelových darů a pokračovali ve snaze milovat Boha.
  •  Jádrem skrutinií jsou jednoduché exorcismy. Toto slovo si nepleťe s filmem Exorcista. Exorcismus je modlitba, kdy prosíme všemohoucího Boha, aby nás chránil od vlivu mocného ďábla.
  •  Skrutinia jsou tři - proto, aby katechumeni získali hluboké poznání Krista Vykupitele, který je živá voda (evangelium z dnešní neděle o samařské ženě), světlo (evangelium o slepém), vzkříšení a život (evangelium o vzkříšení Lazara).
  •  Skrutinia se dělají veřejně, abychom se i my připojili a modlili se za naše nové bratry a sestry v Kristu.

Modleme se tedy za Kateřinu a Janu Marii...

 

Pomodli se i ty, čtenáři těchto stránek, neodkládej to a popros za všechny, kdo byli a budou ve Křtinách pokřtěni a oddáni. Moc to potřebují. 

A pomodli se i za sebe, za svou rodinu...

Komentáře:


(ochrana proti spamu)
všechny položky jsou povinné, HTML tagy budou odstraněny

Dnes je 19. dubna 2024

svátek má Rostislav

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)