FOTOGALERIE KŘTINSKÝCH POUTÍ DO R. 2016 - Předvánoční zdobení 2014

26.05.2017 - poutní místo Křtiny

Foto: Eliška Ševčíková

Téma: Moravská hvězda - podrobné vysvětlení je na konci stránky

Úkol: stromky a betlém

Účast:

farář,

ze Křtin: 2 rodiny s dětmi, 2 důchodci

z Habrůvky: 1 tatínek s dcerou

z Bukoviny: 1 důchodce

z okolí: 1 rodina s dětmi

Výsledek: posuďte sami.

A příště přijďte. Jsou prázdniny. Babičky a dědečkové, prosím pěkně, vezměte vnoučata. Děkuji.

mor.hvezda.jpgmor.hvezda-ceska.jpgmor.hvezda1.jpgprace1.jpgprace2.jpgprace3.jpgstrom.jpgstrom1.jpgstrom2.jpgstrom3.jpgprace4.jpgprace12.jpgprace5.jpgprace6.jpgprace7.jpgprace9.jpgprace10.jpgprace11.jpgunava1.jpganava2.jpgtreb.betlem.jpg

 

Moravská hvězda doputovala do Křtin

V sobotu 6.prosince ve 14.00 hodin se na faře uskutečnilo setkání našich farníků. Celkem nás bylo dvanáct s cílem vytvořit papírovou Moravskou hvězdu pro vánoční výzdobu kostela. V dobré náladě jsme se naučili nejen skládat hvězdu, ale dozvěděli též zajímavosti s ní spojené. 

Vedle hlavního oltáře tradičně stojí dva stromečky. Původně jsme si přáli, aby jeden byl vyzdoben v barvách země Čechy (bílo-červená) a druhý v barvách země Moravy (žluto-červená). Práce nám šla sice od ruky, ale vytvořit dostatečný počet hvězd se nepovedlo. Vyrobili jsme tedy jen hvězdy v barvách země Moravy a příští rok budeme vytvářet v barvách země Čechy.

Doufáme, že se Vám bude naše práce líbit a necháte se od nás inspirovat tím, že si sami doma Moravskou hvězdu vytvoříte. Podpoříte tak rozšíření jednoho z nejznámějších celosvětových symbolů vánoc po stromečku a betlému. Umocňuje vánoční atmosféru, ale i zamyšlení nad krásou jež nám Bůh sesílá. 

V období adventu zdobí tato hvězda mnoho kostelů, náměstí či ulic po celém světě. Hlavně v Německu a Severní Americe, kde snad není jediného domu, kde by alespoň malá hvězda nezdobila vrchol vánočního stromečku. V Německu tuto hvězdu vyrábí pod obchodním názvem Herrnhuter Sterne stejnojmenná firma. Česky její název znamená Ochranovská hvězda.  Tento název se vžil pouze v Německu. Ve světě je známá pod názvem Moravian star. Zvolili jej podle místa výroby, obce Herrnhut, kde našli útočiště, členové Moravské církve, evangeličtí uprchlíci z Moravy po 30 leté válce.  Komerčně se začala zde vyrábět od roku1880 a vyrábí se tu dodnes. Moravská hvězda se vyvěšuje, od začátku adventu až do Tří králů, i v západní Indii, Grónsku, Surinamu, Labradoru, Americe, jižní a východní  Africe, Ladaku a části Skandinávie. Současné hvězdy již nejsou pouze z papíru, ale též plastové vhodné pro venkovní prostory. Počet cípů hvězdy se ustálil na 26, s tím, že vrcholový hrot je vynechán a jeho místo je využíváno pro zavěšení a instalaci osvětlení.

 

Toto vše pochází od farníků nadšených pro rodnou moravskou zem. Více najdete zde ...   http://www.zamoravu.eu/

Ve farnosti jsou i další nadšenci pro svou rodnou zem, jejich stránky jsou zde:

 http://www.zamoravu.cz/

Oběma fandím, na vás nechávám, abyste si svovodně zvolili svůj názor, ale  všechny srdečně  zvu do Křtin - Perly Moravy, ať už přijdete jako farníci, poutníci, návštěvníci a obdivovatelé památek, přírody, historie a vůbec - je tu  moc hezky a moc se na všechny těšíme.

Komentáře:

přidej komentář

Dnes je 29. května 2024

svátek má Maxmilián / Maxim

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)