FOTOGALERIE KŘTINSKÝCH POUTÍ DO R. 2016 - Předvánoční zdobení 2014

26.05.2017 - poutní místo Křtiny

Foto: Eliška Ševčíková

Téma: Moravská hvězda - podrobné vysvětlení je na konci stránky

Úkol: stromky a betlém

Účast:

farář,

ze Křtin: 2 rodiny s dětmi, 2 důchodci

z Habrůvky: 1 tatínek s dcerou

z Bukoviny: 1 důchodce

z okolí: 1 rodina s dětmi

Výsledek: posuďte sami.

A příště přijďte. Jsou prázdniny. Babičky a dědečkové, prosím pěkně, vezměte vnoučata. Děkuji.

mor.hvezda.jpgmor.hvezda-ceska.jpgmor.hvezda1.jpgprace1.jpgprace2.jpgprace3.jpgstrom.jpgstrom1.jpgstrom2.jpgstrom3.jpgprace4.jpgprace12.jpgprace5.jpgprace6.jpgprace7.jpgprace9.jpgprace10.jpgprace11.jpgunava1.jpganava2.jpgtreb.betlem.jpg

 

Moravská hvězda doputovala do Křtin

V sobotu 6.prosince ve 14.00 hodin se na faře uskutečnilo setkání našich farníků. Celkem nás bylo dvanáct s cílem vytvořit papírovou Moravskou hvězdu pro vánoční výzdobu kostela. V dobré náladě jsme se naučili nejen skládat hvězdu, ale dozvěděli též zajímavosti s ní spojené. 

Vedle hlavního oltáře tradičně stojí dva stromečky. Původně jsme si přáli, aby jeden byl vyzdoben v barvách země Čechy (bílo-červená) a druhý v barvách země Moravy (žluto-červená). Práce nám šla sice od ruky, ale vytvořit dostatečný počet hvězd se nepovedlo. Vyrobili jsme tedy jen hvězdy v barvách země Moravy a příští rok budeme vytvářet v barvách země Čechy.

Doufáme, že se Vám bude naše práce líbit a necháte se od nás inspirovat tím, že si sami doma Moravskou hvězdu vytvoříte. Podpoříte tak rozšíření jednoho z nejznámějších celosvětových symbolů vánoc po stromečku a betlému. Umocňuje vánoční atmosféru, ale i zamyšlení nad krásou jež nám Bůh sesílá. 

V období adventu zdobí tato hvězda mnoho kostelů, náměstí či ulic po celém světě. Hlavně v Německu a Severní Americe, kde snad není jediného domu, kde by alespoň malá hvězda nezdobila vrchol vánočního stromečku. V Německu tuto hvězdu vyrábí pod obchodním názvem Herrnhuter Sterne stejnojmenná firma. Česky její název znamená Ochranovská hvězda.  Tento název se vžil pouze v Německu. Ve světě je známá pod názvem Moravian star. Zvolili jej podle místa výroby, obce Herrnhut, kde našli útočiště, členové Moravské církve, evangeličtí uprchlíci z Moravy po 30 leté válce.  Komerčně se začala zde vyrábět od roku1880 a vyrábí se tu dodnes. Moravská hvězda se vyvěšuje, od začátku adventu až do Tří králů, i v západní Indii, Grónsku, Surinamu, Labradoru, Americe, jižní a východní  Africe, Ladaku a části Skandinávie. Současné hvězdy již nejsou pouze z papíru, ale též plastové vhodné pro venkovní prostory. Počet cípů hvězdy se ustálil na 26, s tím, že vrcholový hrot je vynechán a jeho místo je využíváno pro zavěšení a instalaci osvětlení.

 

Toto vše pochází od farníků nadšených pro rodnou moravskou zem. Více najdete zde ...   http://www.zamoravu.eu/

Ve farnosti jsou i další nadšenci pro svou rodnou zem, jejich stránky jsou zde:

 http://www.zamoravu.cz/

Oběma fandím, na vás nechávám, abyste si svovodně zvolili svůj názor, ale  všechny srdečně  zvu do Křtin - Perly Moravy, ať už přijdete jako farníci, poutníci, návštěvníci a obdivovatelé památek, přírody, historie a vůbec - je tu  moc hezky a moc se na všechny těšíme.

Komentáře:

přidej komentář

Místo trávníku vyholeného na minimum si pořídit květinové pásy či nějaké vyšší rostliny je

správná volba. (12)

 

drahý špás. (4)

 

moc práce navíc. (8)

 

nutné pro dobré životní prostředí. (13)

 

pěkný výmysl. (0)

 

Sám(sama) nevím. (4)

 

celkem hlasovalo 41 lidí

předchozí ankety

Dnes je 27. června 2019

svátek má Ladislav

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT COKOLI Z TĚCHTO STRÁNEK 

K DOBRÉMU ÚČELU