Svatý Mikuláš - Pro rodiče: Co je potřeba si uvědomit předem

22.11.2020 - lidová zbožnost

Milí rodiče.

Nebojte se dětem říci, proč chodí Mikuláš.

Je to náboženská hra. Každé dítě, i to nejmenší, má vědět, kdo hraje a koho hraje. Proto jasně vysvětlíme, že před 1600 roky žil ve městě Myra, které se nacházelo na území dnešního Turecka, skutečný biskup Mikuláš. Potají pomáhal chudým lidem a dával dárky hlavně dětem. Zemřel 6. prosince a po jeho smrti už nikdo dárky nedával. Dětem bylo smutno a proto se rodiče domluvili, že večer před výročím jeho smrti dají potají pár dárků, aby si připomněli hodného biskupa Mikuláše. Ten zvyk se udržuje dodneška.

Přitom se zároveň vysvětlí, že nyní je biskup Mikuláš v nebi, zatímco ten, kdo přišel, je jen přestrojený. Tím odpadnou otázky, proč měl Mikuláš stejné boty jako dědeček a podobně.

Mikuláš by měl všude, kam přijde zanechat dobrý dojem. Proto je veliká škoda, že s ním chodívají čerti, kteří jsou hlavní příčinou toho, že se ti nejmenší vylekají. K dobrému biskupovi Mikuláši prostě něco takového nepatří, a kdyby chodil úplně sám, bez anděla, bylo by to ještě lepší.

Když Mikuláš přijde, nemůže ani malé děti zkoušet, jestli se umí modlit. Modlitba je přece rozmluva s Bohem a dítě také nezkoušíme z toho, co bude vykládat mamince po návratu ze školky. Modlitby se učíme nazpaměť jen proto, abychom se mohli modlit společně. Děti předškolního věku se sice naučí Otčenáš nazpaměť, ale stejně mu nerozumí a odříkají ho jako kteroukoli jinou básničku. I ty nejmenší děti mohou pochopit, že modlitba je rozhovor s nebeským Otcem a říci mu, že děkuje za pěkné počasí a za výlet, který se mu líbil. Může také poprosit, aby chránil tatínka, který se vrací z práce domů.

Nejlepší by bylo, kdyby se Mikuláš s dětmi takto pomodlil sám.

Na tohle všechno si vzpomeňme, až budeme uvažovat, jestli pustíme do bytu mikulášskou partu, kde vynikají čerti, lomozící řetězy, až z toho jde mráz po zádech.
Neriskujme, že se děti vylekají a že strach bude jediná vzpomínka, která se jim při slově Mikuláš vybaví. Veďme je k tomu, aby se i ony snažily udělat někomu potají radost.

Komentáře:

Co dát do pytlíčku? | Jan - 12.11.2017

Určitě jablko nebo krásný kus jiného ovoce, neškodí sladkost, může být i menší hračka anebo nějaká skládačka.

Do mikulášského pytlíku | jan - 30.11.2015

dáme samozřejmě ovoce, nějakou sladkost a neškodil by obrázek s modlitbou. Pamatujeme, že méně je často více a že hmotné věci mají své duchovní souvislosti. Jak je psáno - raději suchý chléb u přítele než tučná hovězina od nepřítele. (Slovo PŘÍTEL však berte v našem slova smyslu nikoliv podle současných registračních zákonů či vyjadřování snoubenek, které se bojí říci: \"To je můj chlapec, ... můj milý, ... můj snoubenec.\")

mikulas | misa - 22.11.2015

co se dava do pytlicku detem na mikulase?dekuji za odpoved mam teprve 1 dite

K fotografiím z roku 2007 | otec Jan - 6.12.2010

Tenkrát jsem ještě nevěděl, že je to naposledy, kdy mohu posloužit krásně nastrojenému a hodnému biskupu Mikuláši ve farnosti jemu zasvěcené. Vím však, že letos zemřelý otec Stanislav biskup z podzemní církve měl pravdu, když nás učil jak zní naše ANO: Ano a rád ........... A on také říkal, že když nám ďábel něco nabízí, máme říci NE, když na nás přesto znovu doléhá a říká: Aspoň něco, máme odpovědět: ANI KOUSEK. A když nám pak řekne: Aspoň kousíček, máme říci: TÁHNI. Neplatí to také o přítomnosti čertů (tedy zpodobení ďábla) v doprovodu sv. Mikuláše, když někdo říká, že by u toho čerti aspoň na chvilku mohli být.


(ochrana proti spamu)
všechny položky jsou povinné, HTML tagy budou odstraněny

?

a (0)

 

b (0)

 

c (0)

 

d (0)

 

celkem hlasovalo 0 lidí

předchozí ankety

Dnes je 21. října 2021

svátek má Brigita

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)