Svatý Mikuláš - Objednávám dobro t.j. sv. Mikuláše a NE ČERTY !!!!!

22.11.2020 - lidová zbožnost

 

Na mnoha domech se koncem listopadu objevují čísla. Ne ta dvojitá - popisné a orientační, ale trojitá, od všech společností, které se věnují přenosným telefonům. Na každé z nich si můžete zavolat a pozvat si čerty na postrašení dětí. Pohádkovou bytost porostlou chlupy se znetvořeným chodidlem a výrůstkem v bederní oblasti. Ani nejlepší kosmetika nezabere, ani nejslavnější plastický chirurg nepomůže, čert zůstane ošklivý, škaredější než ta nejškaredější noc. Můžete si je objednat na 5. prosince večer.

 

Ten večer je pro děti jeden z nejkrásnějších v roce, je to předvečer svátku svatého Mikuláše, jejich velkého přítele. Nemělo by se tedy objednat něco jiného? Nic ošklivého, ale něco krásného, prostě dobro a ne ZLO!!

 

Neměl by přijít krásně nastrojený svatý Mikuláš, z kterého dobrota přímo vyzařuje? Pak se stane oblíbeným světcem dětí do té míry, že v mnoha zemích jim naděluje dárky o narozeninách Pána Ježíše, kterého i on považoval za svého Pána a kterému sloužil jako poutník a biskup.

 

Noc před svatým Mikulášem začíná nadílkou. To je krásné české slovo. A u nás v Čechách i na Moravě ji děti mají dvakrát - večer před jeho svátkem i na Štědrý večer. Enuresis je latinské slovo a znamená vlastně také nadílku a to do plének, když je dítě v kojeneckém věku a má přeplněný svůj močový měchýřek. V té době je to v pořádku. Když to pokračuje i později, je to porucha. Někdy se takováhle „nadílka" znovu objeví i u starších dětí po hrůze, kterou prožijí po návštěvě čertů. Ti ji přímo zasévají i když přicházejí jen jako doprovod svatého Mikuláše. Tím horší to pak je, když přijdou pouze čerti.

 

Nebylo mně ještě deset let, když jsem byl s maminkou v čekárně v nemocnici v Novém Městě. Právě tam na vozíku přiváželi zraněného člověka. A ona mi dala ruku před oči, abych to rozbité zkrvavené tělo neviděl. Dnes děti mohou vidět na obrazovkách televizoru nebo počítače daleko horší věci. I naší vinou, ačkoli není tak těžké tomu zabránit. A to by se mělo, protože dětská duše je jako měkký vosk, do kterého se otiskuje každý dojem. Ten vosk pak ztvrdne jako kámen a už není síla, která by jej přetavila. To, co dítě vidí na vlastní oči, však působí ještě hůř, i když to jsou jen ošklivé chlupy a znetvořené postavy. Horší je poselství, které čerti přináší. A to je vždycky zlé, vždyť jsou lidovým symbolem zlého ducha. A když mají vystrašit a spouštět hrůzu, tím jen šíří a schvalují zlo. A nezachrání to ani kdyby pak dávali dárky.

 

Dobrodiní je od slova dobrý a dobrý biskup Mikuláš dělal dobro všude, kam za svého skutečného života přišel, a dodnes je působí všude, kam ho v krásném převleku pozvou. Pozvěte ho i vy, třebas jen symbolicky. Zlo se tak rozpíná. A nejen obrazně a v pohádkových maskách. Dobra je tak málo. Proto mu dejme zelenou, především u dětí. Půjdeme-li na ně po zlém, půjdou na nás jednou ještě po horším. Jestli je teď budeme strašit, abychom se později skutečně báli.

 

Ještě je čas!

 Je ještě čas?

Komentáře:

Co dát do pytlíčku? | Jan - 12.11.2017

Do mikulášského pytlíku | jan - 30.11.2015

mikulas | misa - 22.11.2015

K fotografiím z roku 2007 | otec Jan - 6.12.2010

zobraz komentářepřidej komentář

Od 1.9.2021:

- (14)

 

- (3)

 

celkem hlasovalo 24 lidí

předchozí ankety

Dnes je 26. zaří 2021

svátek má Andrea

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)