Co připravit ke svatbě v katolickém kostele - Jak probíhají SVATBY v kostele - svatební DEVATERO

16.01.2023 - naše farnosti

 Chceme mít SVATBU v kostele, co je při ní potřeba?

aneb kostelní svatební OSMERO

1)

UMĚT PĚT MODLITEB (Otče náš, Zdrávas Maria, Věřím v Boha, Desatero Božích přikázání a Anděle Boží) protože z  nich se při posvátných obřadech vychází a přeje si to naše poslední biskupská synoda

2)

 Ženich i nevěsta, kteří jsou katolicky pokřtění, si jdou předem ke svaté zpovědi, ať už je svatební obřad se mši svatou anebo bez ní. Nemusí se zpovídat ve Křtinách, mohou jít ke kterémukoli knězi, třeba v místě svého bydliště.

3)

Zařídit, aby nikdo na kostelní dlažbu ani na schody před kostelem NEHÁZEL RÝŽI (není to zvyk ani slovanský ani křesťanský a mimo Evropu miliony lidí umírají hladem a balíček rýže musí v Asii stačit jedné rodině nejméně na celý den). V kostele neházet ani květiny ať živé (ty patří jen k průvodu o Božím Těle) či umělé. I s bublinami počkat až před kostelem.

4)
Vysvětlit fotografům, že hned po zasednutí do lavic (během dvou čteních z Písma a pak ještě během kázání kněze) musí sedět mezi ostatními a nerušit je v naslouchání. Teprve pak mohou přijít a důležité věci zabrat z blízka (budou k tomu jemně pozváni). I my kněží chceme, abyste měli pěkné fotografie, ale chceme také, aby všichni mohli v klidu poslouchat Boží Slovo.

5)

Svatba v kostele není jen obřad, ale pobožnost, kostel není obřadní síň, ale dům Boží. O něj se vždy staraly a u nás také starají zbožné ženy, které jej vždy v pátek uklízejí a pokud je v sobotu svatba i nazdobí pro ženicha a nevěstu. Dělají to s velkou láskou a nezištně. Proto je zbytečné brát si nějaký podnik na výzdobu a dávat před svatbou do kostela svůj vlastní kobereček navíc a pak ho hned odnést. Máme svoje kostelní hezké koberce, které dáváme při každé svatbě a zůstanou tam až do neděle, aby lidé viděli, že v sobotu byla svatba.

6)

Kostel má své zvláštnosti (proto tam svatbu chceme) a o ty není radno přijít tím, že se do posvátného prostoru pustí komerční záležitosti například POTLESK. Ten se do posvátného prostoru opravdu, ale opravdu nehodí (přičemž nikdo nebere římskému lidu právo tleskat římskému biskupovi Františkovi - až přijede k nám, asi mu také zatleskáme).

7)

Nevěsta musí mít v kostele zahalená ramena - při královské svatbě je princezna waleská také měla zahalená. Pokud máte jiný střih, je nutné vzít si k oltáři bolérko nebo pléd. Tento bod byl ověřován a probírán s několika  maminkami, které už vdávaly či ženily své děti.

8)

Blahopřát novomanželům nelze u oltáře, kde proběhl posvátný obřad, ale až u chrámové brány.


         s-royal-wedding-anniversary-large300.jpg

 

 

 

Komentáře:

Pochvala. | Majka - 6.8.2014

zobraz komentářepřidej komentář

Od 1.2.2023: Když vidím kněze nebo biskupa, jak si přes civilní šat dá krásnou širokou štolu (neplatí pro husitské faráře a farářky, kteří štolu kladou na černý hábit s rudým kalichem na srdci), napadne mně:

klasické oblůečení bylo hezčí: štola na bílé rochetě a ta na černé či fialové klerice. (1)

 

je to šetření na nepravém místě. (0)

 

kdyby se viděli v zrcadle, určitě by se oblékli jinak. (0)

 

módní vlna. (0)

 

proti gustu žádný dišputát. (0)

 

vždyť na tom tolik nezáleží. (0)

 

mám jiné starosti. (0)

 

Nenapadne mě nic. (0)

 

celkem hlasovalo 1 lidí

předchozí ankety

Dnes je 2. února 2023

svátek má Nela / Hromnice

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)