Co připravit ke svatbě v katolickém kostele - Jak probíhají SVATBY v kostele - svatební DEVATERO

23.09.2023 - naše farnosti

 Chceme mít SVATBU v kostele, co je při ní potřeba?

aneb kostelní svatební OSMERO

1)

UMĚT PĚT MODLITEB (Otče náš, Zdrávas Maria, Věřím v Boha, Desatero Božích přikázání a Anděle Boží) protože z  nich se při posvátných obřadech vychází a přeje si to naše poslední biskupská synoda

2)

 Ženich i nevěsta, kteří jsou katolicky pokřtění, si jdou předem ke svaté zpovědi, ať už je svatební obřad se mši svatou anebo bez ní. Nemusí se zpovídat ve Křtinách, mohou jít ke kterémukoli knězi, třeba v místě svého bydliště.

3)

Zařídit, aby nikdo na kostelní dlažbu ani na schody před kostelem NEHÁZEL RÝŽI (není to zvyk ani slovanský ani křesťanský a mimo Evropu miliony lidí umírají hladem a balíček rýže musí v Asii stačit jedné rodině nejméně na celý den). V kostele neházet ani květiny ať živé (ty patří jen k průvodu o Božím Těle) či umělé. I s bublinami počkat až před kostelem.

4)
Vysvětlit fotografům, že hned po zasednutí do lavic (během dvou čteních z Písma a pak ještě během kázání kněze) musí sedět mezi ostatními a nerušit je v naslouchání. Teprve pak mohou přijít a důležité věci zabrat z blízka (budou k tomu jemně pozváni). I my kněží chceme, abyste měli pěkné fotografie, ale chceme také, aby všichni mohli v klidu poslouchat Boží Slovo.

5)

Svatba v kostele není jen obřad, ale pobožnost, kostel není obřadní síň, ale dům Boží. O něj se vždy staraly a u nás také starají zbožné ženy, které jej vždy v pátek uklízejí a pokud je v sobotu svatba i nazdobí pro ženicha a nevěstu. Dělají to s velkou láskou a nezištně. Proto je zbytečné brát si nějaký podnik na výzdobu a dávat před svatbou do kostela svůj vlastní kobereček navíc a pak ho hned odnést. Máme svoje kostelní hezké koberce, které dáváme při každé svatbě a zůstanou tam až do neděle, aby lidé viděli, že v sobotu byla svatba.

6)

Kostel má své zvláštnosti (proto tam svatbu chceme) a o ty není radno přijít tím, že se do posvátného prostoru pustí komerční záležitosti například POTLESK. Ten se do posvátného prostoru opravdu, ale opravdu nehodí (přičemž nikdo nebere římskému lidu právo tleskat římskému biskupovi Františkovi - až přijede k nám, asi mu také zatleskáme).

7)

Nevěsta musí mít v kostele zahalená ramena - při královské svatbě je princezna waleská také měla zahalená. Pokud máte jiný střih, je nutné vzít si k oltáři bolérko nebo pléd. Tento bod byl ověřován a probírán s několika  maminkami, které už vdávaly či ženily své děti.

8)

Blahopřát novomanželům nelze u oltáře, kde proběhl posvátný obřad, ale až u chrámové brány.


         s-royal-wedding-anniversary-large300.jpg

 

 

 

Komentáře:

Jak to souvisí s maminkami? | Jan Peňáz - 21.2.2024

Jsem už starší svobodný muž, proto jsem nechtěl sám stanovovat limity pro mladé lidi, zvláště nevěsty. Proto jsem se zeptal několika maminek, jestli tyto zásady takhle mohu naapsat. Když souhlasily, zveřejnil jsem to. S každým párem to samozřejmě pak probíráme ještě osobně.

Tento bod byl ověřován a probírán s několika maminkami, které už vdávaly či ženily své děti. | Hana - 10.6.2023

Jak tento bod prosím souvisí s maminkami? Neměl by být probírán spíše s těmi, kdo o sňatku v kostele uvažují?

Pochvala. | Majka - 6.8.2014

Křtinské webové stránky jsou přehledné a obsahují všechny potřebné informace :-)


(ochrana proti spamu)
všechny položky jsou povinné, HTML tagy budou odstraněny

Dnes je 19. dubna 2024

svátek má Rostislav

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)