FARNÍ KRONIKA BOHDALOV od léta Páně 1946 - 2019 - podrobně ve farní kronice

18.03.2020 - naše farnosti

Co dělat zvláště teď: 1) HRDĚ A VDĚČNĚ VZPOMÍNAT 2) Vroucně se modlit 3) A také se těšit

 

ROK 2019

sepsaný Miloslavou Pejchalovou z Bohdalova (Děkujeme.)

Tříkrálová sbírka

     Tříkrálová sbírka v letošním roce proběhla v sobotu 5. 1. v opravdu zimním počasí - hodně sněhu, i když teploty se pohybovaly okolo nuly. Výnos činil za Bohdalov 33 790 Kč, Chroustov 10 090 Kč, Kyjov 3 050 Kč, Pokojov 6 519 Kč, Rudolec 12 022 Kč, celkem  65 471 Kč.

Židle do kostela a na faru

     Začátkem března přenechal městys Bohdalov farnosti zachovalé dřevěné židle z kulturního domu. Židlemi byl vybaven nově opravený sál v budově fary a také postranní kaple u P. Marie Lurdské. O převezení a instalování židlí se postarala rodina p. Marty Vosáhlové.

Dokončení elektrického topení v kostele

     Posílení elektrické přípojky v kostele a výměna jističe - cena 10 000 Kč, umožnila spustit vytápění i druhé části kostela. Tato část topení vyšla fakturačně na 167 359 Kč a topení bylo poprvé spuštěno druhou únorovou neděli.

Oprava fary - 2. etapa

     V pátek 29. 3. se sešli členové farní rady a někteří farníci, aby provedli vyklizení knih, nádobí, nábytku a zařízení z farní kanceláře, kuchyně a místnosti s kuchyní sousedící. Pracovníci firmy Ladislava Kubíka sdružení HIPS již od 1. 4. nastoupili ke druhé etapě výměny podlah a souvisejících oprav na faře. Po provedených opravách zdí, izolaci podlah, nastříkání radiátorů a výmalbě, pokládali dřevěnou podlahu od druhé poloviny srpna. Nátěry podlah a instalace radiátorů byly dokončeny v polovině října. Kolaudace proběhla 13. 11. 2019. Celková cena díla činila částku 823 199 Kč. Byla podryta dotací 263 472 Kč z Kraje Vysočina, 300 000 Kč z ministerstva kultury, 100 000 Kč příspěvkem městyse. Zbývající část byla uhrazena ze sbírek věřících.

Sloup

     V pátek 12. 4. uspořádal P. Peňáz autobusovou kající a prosebnou pouť do Sloupu. Z naší i novoveselské farnosti se zúčastnilo jen málo farníků. Pouť posílili Žďárští a Novoměstští -  celkem 23 osob. Hlavní pouť ve Sloupu celebroval brněnský biskup Mons. Vojtěch Cikrle za přítomnosti generálního vikáře Mons. Jiřího Mikuláška a dalších kněží. Po modlitbě křížové cesty jsme se ze Sloupu vydali k návštěvě poutního chrámu Jména Panny Marie ve Křtinách, které byly předchozím působištěm P. Peňáze, od něhož se nám dostalo zasvěceného výkladu o chrámu i jeho okolí.

Poutě na kopce v regionu

   První pěší pouť kněží a farníků našeho regionu proběhla v neděli 31. 3. z Jam na kopec Vejdoch s modlitbou křížové cesty s následným žehnáním kraje. Další týden tato pouť proběhla z Radňovic na kopec Harusák, 5. 5. pak májová pobožnost z Chroustova k rozhledně na Havleně k Matce Boží Bohdalovské, jejíž obrázek farníci umístili na dubu pod rozhlednou na pomezí naší farnosti. Této pouti se za silného a studeného větru zúčastnilo 53 věřících s kapelou, další poutí byla 17 km dlouhá pouť 8. 5. od rudolecké kapličky s. Jana Nepomuckého na Zelenou horu, dále letní pouť z Matějova k rozhledně na Rozsíčce, poslední poutí byl výstup z Kyjova na Dědkovu horu v neděli 20. 10. Všechny poutě byly na úmysly děkovné i prosebné.

Velikonoce

     Pro postní dobu vyhlásil P. Peňáz 2 postní sbírky - na Boží hrob se vybralo 2 200 Kč a pro africké děti 3 000 Kč.

      Velikonočním triduem farníky tento rok provedl novokněz a kaplan při chrámu sv. Vavřince v Hodoníně P. Mgr. Vojtěch Zahrádka, třebíčský rodák. Mons. Peňáz sloužil velikonoční obřady v Novém Veselí. P. Zahrádka s farníky v pátek také prošel křížovou cestu, jejíž jednotlivá zastavení po obci rozmístili ministranti. V sobotu po Vzkříšení se s námi rozloučil udělením novokněžského požehnání a vrátil se do Hodonína. Na Boží hod již opět sloužil bohoslužbu P. Peňáz.

      Farníci se podělili o práce s přípravou na Velikonoce podle svých možností. P. Zikmundová Julie vyšila nové plachetky na hlavní oltář a obětní stůl. Farníci jednotlivých obcí si připravili malé přenosné zahrádky, které v neděli rozestavili na stupních oltáře a které Otec požehnal spolu s pokrmy.

První svaté přijímání

     K prvnímu svatému přijímání děti 3. třídy připravovala katechetka Mgr. Jana Miškovská ve škole a P. Peňáz od postní doby v kostele. Svatou zpověď děti vykonaly v sobotu 15.6. Přišly i se svými rodiči. První svaté přijímání přijali při slavnostní bohoslužbě v neděli 16. 6. z Bohdalova Jakub Hladký, Adéla Landsmanová, Štěpán Mokrý, Jiří Nejedlý, Nela Barbora Nováčková, Jakub Martin Rataj, Filip Sláma, Eliška Sommerová, z Chroustova David Mráz a Luboš Jan Vala, z Rudolce Michaela Bernardová. Společně se sešli k přípravě ještě v sobotu po sv. zpovědi a v pondělí pak navečer při mši sv.

Boží Tělo

     Slavnost Božího Těla jsme letos slavili v 7 h mší svatou a po ní průvodem obcí ke čtyřem oltářům. Celou dobu farníky provázel déšť. První zastavení u kříže rodiny Drejčkovy připravili Kyjovští, 2. ve vjezdu na faru ženy z Bohdalova, 3. u sochy sv. Jana Nepomuckého opět Bohdalovští a 4. zastavení v parku pod křížem Rudolečtí. Muži museli po chvílích vylévat vodu z baldachýnu nad Nejsvětější svátostí, z družiček se odhodlala pouze jediná a s ní spolužák, oba přijali před týdnem první sv. přijímání. Průvod provázela kapela a písně měli připravené také mladí. Ti, kteří vytrvali a  neodradil je déšť,  prosili za celou farnost, vlast i svět, za děti i kněze. Zmokli jsme, ale vytrvali a svátostného Krista s úctou a zbožností oslavili.

Nové plachetky

     Rodina p. Vosáhlové Marty pořídila v polovině července na vlastní náklady nové bílé plachetky na všechny čtyři boční oltáře a bílý přehoz na klekátko, které je používáno při svatbách. Plachetky z rouna obšila krajkou a 17. července jimi oltáře i klekátko pokryla. Doposud byla na ozdobu klekátka při svatbách používána červená látka. Bílou barvou bylo ozdobeno poprvé a shodou okolností pro svatbu syna místního starosty p. Arnošta Judy, který nese jméno po otci a který se ženil 19. července ve 13 h. Nevěstou byla slečna Anna Pinkasová z městečka Odry, oddávajícím P. Josef Slezák, farář v Jevíčku.

Poděkování za úrodu

     V neděli 8. 9. jsme slavili mši svatou v kostele s úmyslem poděkovat Bohu za letošní úrodu. Zástupci jednotlivých obcí farnosti zhotovili své dožínkové věnce a spolu se znaky obce je vystavili v kostele. K obětním darům vždy dvojice farníků za jednotlivé obce přinesla dary z úrody zeleniny, ovoce, obilí a čerstvý chléb. Léto hrozilo přísuškem.  Za vláhu jsme s P. Peňázem často prosili a bylo nám dopřáno milostí boží vypěstovat potřebnou úrodu a dobře ji sklidit.

Sbor z Mikulčic

     Při mši svaté 13. 9. byl v našem kostele přítomen pěvecký sbor z Mikulčic a podpořil bohoslužbu staroslovanskými zpěvy. Byla to pro farníky příležitost připomenout si život a dílo našich věrozvěstů Cyrila a Metoděje a toho, že právě v Mikulčicích bylo centrum jejich misie.

Pouť ke sv. Anežce České

     Na 28. 10. zorganizoval P. Peňáz a jáhen Ladislav Kinc autobusovou pouť našich farností do Prahy k uctění světice sv. Anežky České Přemyslovny. Poutníci zahájili pouť mší svatou v kostele sv. Anežky na Spořilově, navštívili klášter sv. Anežky s prohlídkou kláštera a jeho okolí, navštívili kostel sv. Haštala - místo obláčky sv. Anežky, v kostele sv. Bartoloměje se modlili za oběti totalitních režimů u nás.

Přednáška P. Vladimíra Záleského

     3. 11. v 15 h v kostele v Bohdalově byl přivítán P. Vladimír Záleský - farář při kostele ve žďárském Klášteře a na Zelené hoře. Vyprávěl nám o putování starých českých traktorů, dobrovolníky zprovozněných a opravených, do afrických misií v Tanzánii v roce 2013. Pozoruhodný příběh pomoci bratřím, kteří do té doby při obdělávání svých polí znali jen ruční práci. Svoje vyprávění doplnil promítáním videa a zakončil ujištěním, že traktory pracují v Tanzanii stále.

Národní pouť do Říma k výročí svatořečení Anežky České

     V listopadu 2019 uběhlo 30 let od svatořečení sv. Anežky České. K této příležitosti se ve dnech 11. až 13. listopadu konala národní pouť do Říma, které se zúčastnili i bohdalovští farníci:

V Římě jsme děkovali za dar svobody a prosili za duchovní obrodu naší země. V programu nechyběly mše svaté v hlavních římských bazilikách za účasti českých a moravských biskupů. V rámci středeční generální audience se poutníci setkali také s papežem Františkem.

     V listopadu roku 1989 se do Říma na svatořečení sv. Anežky České, přemyslovské princezny a řeholnice, vydalo na deset tisíc poutníků z Československa a krajanů žijících v exilu. V letošním jubilejním roce byli věřící opět zváni na pouť do Říma. Vyzvali je biskupové českých a moravských diecézí na svém nedávno skončeném plenárním zasedání. Pro tuto událost byl také jmenován poutní výbor. Jeho předsedou byl královéhradecký biskup Mons. Jan Vokál a členy poutního výboru byli jmenováni Mons. Pavel Dokládal a Mgr. Jiří Uher.

„Až bude Anežka svatořečena, bude v Čechách konečně dobře."

     Svatá Anežka Česká je nejen symbolem české státnosti, ale také odpovědnosti státu vůči nemocným, starým, sociálně slabým a vyloučeným, a v neposlední řadě symbolem milosrdenství. Nejmladší dcera českého krále Přemysla Otakara I. se mohla stát partnerkou několika významných evropských státníků, místo toho ale zvolila dobrovolnou chudobu a péči o potřebné. Proslula milosrdenstvím a již současníci ji pro její dobrotu označovali za svatou. Svatořečena byla více než 700 let po své smrti, 12. listopadu 1989 papežem Janem Pavlem II., v předvečer sametové revoluce v Československu.

     Její svatořečení bylo spojeno s převratnými změnami konce roku 1989.  Pomoc sv. Anežky krátce před svou smrtí připomněl také prezident Václav Havel, který napsal: „Milá Anežko, děkujeme Ti za ochrannou ruku, kterou jsi nad námi držela. Prosím, měj ruku i nadále připravenou, třeba ji ještě budeme potřebovat."

1. den - pondělí 11. listopadu 2019 - slavnostní zahájení národní pouti v Římě 

     Biskupové a další hosté se v 11 h shromáždili v bazilice sv. Klimenta u hrobu sv. Cyrila k modlitbě litanií. Modlitbu vedl arcibiskup olomoucký J. Exc. Jan Graubner.

     V 15.00 h národní mši sv. v bazilice Santa Maria Maggiore, celebroval arcibiskup Jan Graubner, kazatelem byl biskup brněnský J. Exc. Vojtěch Cikrle.

2. den - úterý 12. listopadu 2019 - den 30. výročí kanonizace sv. Anežky České 

     V 10.00 h národní mši svatou v bazilice sv. Petra ve Vatikánu společně s biskupy, kněžími a věřícími celebroval J. Em. Dominik kardinál Duka, arcibiskup pražský a primas český, kazatelem byl J. Exc. Zdenek Wasserbauer, světící biskup pražský. Po mši sv. následovala společná modlitba biskupů za vlast u Svatováclavského oltáře v bazilice sv. Petra. Dalším místem modlitby biskupů měla být pamětní deska v místě dočasného odpočinku kardinála Josefa Berana ve svatopetrské bazilice před letošním převozem jeho ostatků do Prahy. Toto však nebylo italskými organizátory umožněno. 

     V 18 h proběhl slavnostní koncert ke cti sv. Anežky a našich národních patronů v bazilice Sv. Jana v Lateránu. Hudební doprovod zajistila Hudba Hradní stráže a Policie ČR a pěvecké sbory Collegium Hortense, Entropie, Pěvecký sbor SGV (Filip Macek), Schola brněnské mládeže (Štěpán Policer) a SmoG pod vedením Plk. Mgr. Jana Zástěry. Toto hudební těleso provázelo všechny poutní bohoslužby.

3. den - středa 13. listopadu 2019

     V 9.30 h audience se Svatým otcem Františkem v aule Pavla VI. Po ní pak následovala generální audience na Svatopetrském náměstí při níž Sv. otec převzal jako dar českých biskupů sochu koruny Anežky České a finanční dar pro chudé. Sv. otec projel vyhrazeným sektorem mezi věřícími. Doprovod mu v papamobilu dělaly české děti s našimi národními vlajkami. Pronesl své poselství, zazněly také projevy biskupů dalších zemí a uslyšeli jsme i náš rodný jazyk.

     V 15.00 h národní mše svatá v bazilice sv. Jana v Lateránu, při níž byl zakončen program národní pouti. Čeští a moravští biskupové se poté setkali v papežské koleji Nepomucenum s krajany žijícími v zahraničí.

     Poutě v Římě se zúčastnilo asi 4 000 věřících, kteří přicestovali všemi možnými dopravními prostředky.

     Další oslavy naší nabyté svobody pak pokračovaly ve vlasti slavnostní bohoslužbou ve Svatovítské katedrále v sobotu v 10 h za účasti všech biskupů, mnohých kněží a zasvěcených osob, bývalým apoštolským nunciem Diego Causerem, současným nunciem Charlesem B. Balvem a vzácným hostem kard. Stanislawem Dziwiszem, bývalým sekretářem sv. Jana Pavla II. Ten v homilii pronesl hlubokou myšlenku, že nejde do nekonečna budovat na písku. „Je třeba stavět na skále pravdy o člověku - člověk je Božím dítětem stvořeným k obrazu a podobě Boha."

Neděle Krista Krále

     Na Slavnost Krista Krále byl celebrantem a hostem v našem kostele P. Tomáš Šíma z Olešnice. P. Peňáz sloužil nedělní bohoslužby v jeho farnosti. Výměna kněží měla být prvotní přípravou na lidové misie, které v olešnické farnosti již proběhly a nás čekaly v březnu příštího roku.

Nová zpovědnice

     Ve čtvrtek 28. 11. byla z Uhřínova přivezena nová zpovědnice. Je osobním darem Mons. Peňáze  bohdalovskému kostelu. Protože původní zpovědnice jsou v seznamu kulturních památek a nelze je zrušit bez dobrozdání památkářů, i když jsou již značně poškozené červotočem a některé části odpadávají, musela být nová zpovědnice zatím umístěna ke dveřím bočního vchodu.

Sv. Mikuláš,  adventní  koncert

     Studenti pražské konzervatoře pozvali občany 8. 12. o druhé neděli adventní na koncert v kostele v 16 h. Jedním z účinkujících byl  bohdalovský rodák Karel Mužátko hrající na trubku. Na varhany jej doprovázel spolužák Matěj Bok.

     Po koncertě se všichni přesunuli na městečko ke zpěvu adventních písní a koled.

     Tuto neděli po mši svaté zavítal do kostela i sv. Mikuláš s anděly a dárečky podělil přítomné děti. Sv. Mikuláš dal dětem úkol, aby samy sestavily modlitbu, napsaly ji a přinesly do kostela, kde bude přiložena na oltář jako oběť a poděkování P. Bohu.

Mše   svatá  s  latinskými zpěvy

     Svatomichalská schóla z Brna nás opět po roce 15. 12. podpořila zpěvy při nedělní mši svaté, kterou P. Peňáz celebroval v latinském jazyce. Mezi farníky byly rozdány texty písní i modliteb, takže zdatnější se mohli směle připojit. Po několikaletých zkušenostech modlitbu Otče náš někteří znají zpaměti. Krůček po krůčku alespoň nepatrně pronikáme do jazyka církve. Kázání pronesl jáhen Ladislav Kinc a bylo v duchu přípravy na lidové misie.

Elektrické topení v kostele

     Již několik roků farníci mluvili o tom, že jim v zimě bývá v kostele zima a že stávající plynové zářiče nepostačují k tomu, aby dostatečně ovlažily vzduch. Proto se P. Peňáz rozhodl vyhovět jejich žádosti a povolal odborníka Ing. Jana Syrového ke konzultaci přímo v kostele za přítomnosti farní rady. Byla vybrána varianta elektrického přitápění v lavicích. Pan Syrový koncem listopadu a v průběhu prosince namontoval radiátory pod lavice v celém kostele. Kapacita jističe však nedovolovala vytápět celý kostel, proto pro letošní rok a po dobu, než byla kapacita elektrické sítě v kostele posílena a vyřízeny potřebné formality, byla poprvé v neděli 22. 12. vytápěna polovina kostela na pravé stravě z pohledu na oltář. Stranu levou zatím ohřívaly plynové zářiče. Vyfakturovaná cena poloviny díla vyšla na 160 000 Kč.

Lidové misie

     P. Peňáz v listopadu položil otázku, kdy v naší farnosti naposled proběhly lidové misie. Nenašli se pamětníci. Ti nejstarší si jen mlhavě vzpomínali, že v jejich raném dětství asi cosi proběhlo. Otec zjistil, že v našich krajích mohly misie naposled proběhnout v r. 1947. Rozhodl se misionáře povolat v postní době měsíce března roku 2020. Proběhly první informativní schůzky, protože nikdo z nás o misiích neměl tu nejmenší představu. S P. Peňázem nás začal připravovat i jáhen Mgr. Ladislav Kinc z Prosetína. V pátek 13. 12. proběhla schůzka pro obě farnosti v Novém Veselí a tam se začal rýsovat program misií v bohdalovské a novoveselské farnosti. Misie vyžadovaly přípravu celých farností. Pro letošní rok v podobě modlitby za jejich dobrý a požehnaný výsledek.

Vánoce

     Ženy i muži farnosti připravili v kostele vánoční výzdobu - ozdobili stromečky, vyzdobili oltáře květinami, uklidili kostel, postavili betlém. Rodina Husákova z Moutnic zapůjčila a v kostele instalovala různé druhy betlémů, krom farního jich po celém kostele bylo rozestavěno 21. Betlémy si lidé mohli prohlédnout i v průběhu odpoledne každý sváteční den. Půlnoční mši sv. P. Peňáz sloužil ve 23 h, o Božím hodu vánočním a na sv. Štěpána byla sloužena v 10 h. Mladí z naší farnosti doprovodili obřady krásným zpěvem vánočních písní a mnoha koled. K nim se s radostí přidali i zúčastnění věřící. Tyto Vánoce byly deštivé, teploty dosahovaly 7 - 12°C ve dne, v noci neklesaly k 0°C.

Kůrovec

     Vlivem výrazného sucha, které přetrvávalo již několik roků, se podle odborníků vytvořily v jehličnatých lesích velice příhodné podmínky pro rozšíření kůrovce - lýkožrouta smrkového. Tento problém zasáhl celou republiku. Veliké ztráty na lesních porostech zaznamenali především v Jizerských horách, ale také na Šumavě. Kůrovcová kalamita začala ničit lesy na Třebíčsku, Jihlavsku a v r. 2017 dorazila výrazně i k nám. Kromě kůrovce již po několik roků pravidelně přicházely silné větry, které způsobily vývratě stromů, místně i celých pruhů lesa. Opět byla postižena místa ve všech částech republiky. Lesy řídly a objevila se i otázka vody, které začalo být nedostatek. Všichni poznali, jak vzácná je to tekutina. Už ji nenazývali obyčejnou vodou. Šířila se obava o lesy i vodní zdroje. Ukázalo se, že do budoucna je třeba upřednostnit výsadbu a pěstování lesů smíšených před monokulturou lesů smrkových.

      Problémy postihly i farní lesy. 18.  srpna po projednání s lesním správcem, posouzením možných variant a se souhlasem biskupství a okresu bylo rozhodnuto na farní radě vytěžit 80 a víceleté mýtné parcely č. 316/2 v Buclově a č. 282/1 u Brychtovského rybníka. V polovině října byla těžba zahájena, dřevo z lesa vyvezeno a obratem odváženo odběrateli do Rakouska, protože český trh byl přesycený. Od 28. října začali muži farnosti s čištěním parcely. Velká brigáda na pálení větví byla svolána na sobotu 9. 11.  Hned od pondělí nastoupila firma p. Hermana k oplocení pozemku. Dík patří všem brigádníkům a také organizátorům zvláště Marii Veselé z Bohdalova a Karlu Prokešovi z Kyjova.

Konec roku

     V tomto roce přijalo svatý křest 8 dětí, z nich 3 chlapci, bylo uděleno 5 svátostí manželství, z toho 1 v kapli v Rudolci, rozloučili jsme se s 8 farníky, z nich bylo 5 mužů, první svaté přijímání přijalo 11 dětí, do vyučování náboženství ve škole chodilo 28 dětí.

Komentáře:

přidej komentář

Z jiných slovanských jazyků se ni nejvíce líbí názvy měsíců

slovenské (5)

 

polské (2)

 

lužuckosrbské (1)

 

ruské (1)

 

ukrajinské (2)

 

běloruské (1)

 

chorvatské (0)

 

slovinské (1)

 

celkem hlasovalo 13 lidí

předchozí ankety

Dnes je 29. května 2025

svátek má Maxmilián / Maxim

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)