Kostel sv. Hilaria ze 6. století v jižní Francii - ve 21. století znovu povstal z trosek i díky Čechům - Celková zpráva

23.12.2021 - Křesťanská Evropa

 

Oprava kaple svatého Hilaria ve Francii

Kdo vlastně byl svatý Hilarius? Narodil se roku 315 v dnešní Francii. Ve věku 35 let byl zvolen obyvateli města Poitiers za biskupa. Postavil se proti císaři Konstantinovi II., který podporoval ariány v páchání násilí na katolících.

Za to byl biskup poslán do vyhnanství. Po svém návratu se mimo jiné zasloužil o to, že zvítězilo učení Prvního nikajského koncilu o uznání božství Ježíše Krista. Zemřel 13. ledna 367. Svatořečen byl sice až v roce 1852, ale už brzy po jeho smrti mu byly ve Francii zasvěceny některé první křesťanské svatyně.

O jedné z nich se nyní zmíním podrobněji, protože jsem se předloni, loni i letos zúčastnil její opravy.

Byla postavena v 6. století na kopci u města Beuames de Venise v Provensálsku - nedaleko Avignonu a tvoří dominantu celého údolí Rhony. Od pozdního středověku zůstala opuštěná a chátrala. Velikostí a stupněm devastace se podobá kapli svaté Máří Magdaleny na Malém Blaníku. Nachází se na vyvýšeném ostrohu. Vyjede se tam pouze terénním autem, nebo traktorem. Je odtud nádherný výhled na všechny strany do malebné provensálské krajiny posázené vesnicemi a městy mezi lány vinic. Opravy zchátralé stavby se ujali manželé Mestelanovi, kteří vedou sdružení Poutní cesta křesťankou Evropou.

Již dříve postavili 35 kapliček po celé Evropě od Fatimy v Portugalsku po Ukrajinu. Většinu těchto zemí prošli s krosnou a karimatkou. Měl jsem tu čest putovat s nimi do Cách. Na Velehradě od nich stojí kaplička s Pražským Jezulátkem.

Poprvé jsme na záchraně kaple pracovali L.P. 2017 při zpáteční cestě z pouti Gibraltar, Fatima, Santiago. Skupinu vedl Karel Kavička, dále tam byl Jáno Bezák z Bratislavy, Jiří Vavřík a Ruda Lahoda, oba z Otrokovic a já z Čechtic. Další rok dal Karel dohromady čtyřčlennou  skupinu ve složení Karel Kavička, František Kolomazník, Josef Beránek a nakonec já.

Letos v květnu (2019) jsme tam byli my tři posledně jmenovaní. Na další podstránce je pár fotografii z naší poslední brigády od 9. do 20. 5 2019

                                                   Zdeněk Veselý

 

V listopadu 2019 přijela na týden ještě jedna parta dobrovolníků: Petr Kozánek z Kyjova, opět František Kolomazník a Karel Černý z Prahy.

Takže česká brigáda (včetně moravských a slovenských nadšenců) nejméně 56 pracovních dnů. 

HEZKÝ.

HOŠI, DĚKUJEM.

Komentáře:

odpověď | Jan Penaz - 16.5.2019

Jak se lze zapojit? | Klára - 14.5.2019

Francie - sv. Hilarie | Petr Kozánek, Kyjov - 14.5.2019

zobraz komentářepřidej komentář

Dnes je 29. května 2024

svátek má Maxmilián / Maxim

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)