Poutě do Cách na hranicích Německa, Belgie a Holandska - Pěší pouť KŘTINY- PRAHA - CÁCHY 2014

03.08.2021 - Křesťanská Evropa

K Panně Marii Aachenské na slavnost otevření  a uctívání čtyř látkových ostatků (doslova svátostin) - Heiligstumfahrt - se mnou  19.6. 2014 došlo 14 poutníků z Francie (4) a ČR a s nimi dva řidiči. Přijelo 20 slovenských poutníků z Bruselu a 40 z Kladna. Ti přivezli darem Lidickou Madonu od Zdirada Čecha. Přišli i Slovinci a v úterý přijedou Maďaři vedeni arciopatem z Panonhalmy biskupem Asztregim už počtvrté od pádu železné opony.

 

Stejnou českou cestou nás před 7 roky přišlo pěšky pět. Dary, které tenkrát přivezli kladenští, jsou na čestném místě v pokladnici. Ostatky sv. Prokopa, patrona města Kladna, jsou vedle středověkého oltáře sv. Václava a  šatičky pro milostnou sochu Panny Marie jsou hned v úvodní části.

 

Letos nás Bohu díky nás přibylo, i když jsme už nemohli jít všichni všechno pěšky. Poprosili jsme o účast i francouzské poutníky z hnutí Poutní cesta křesťanskou Evropou.

Poutníci 2014:

Karel K., manželé Lubomír a Marie M. ušli ze Křtin pěšky vše - cca 1180 km, Marie D. a Vlasta Š. přes 600 km, Francouzi Robert a Claudia Mestelanovi  asi 500 km, Claude H. a Zdeněk V. přes tři sta, já necelé dvě stovky, Marie Š. starší přes stovku, Marie Š. mladší, Petr K. a Vojtěch F. necelou stovku, Yves (manžel Claude) a řidiči Rostislav (manžel Vlasty) a Ladislav Š. pár desítek kilometrů.

 

Na na úmysly vámi svěřené jsme prosili na dotek šátku, tedy látky ostatků: košile Panny Marie, plenek Pána Ježíše a jeho bederní roušky a plátna z mísy, na které byla položena hlava sv. Jana Křtitele.

Prosili jsme také za všechny dobrodince a hlavně 

na všechny úmysly pouti:

1) poděkovat za svobodu a za to, že už padly hranice mezi evropskými zeměmi.

2) konat pokání za všechny války a křivdy, ke kterým dávno i nedávno na obou stranách.

3) prosit za obnovu křesťanských kořenů Evropy, nechceme, aby uschly.

L.P. 2014 ještě 4) za posvěcení rodin a rodiny v těžkostech.

 

Děkujeme všem dobrodincům a děkujeme Bohu za ně i za celou cestu. A zvláště děkujeme andělům strážným. A Panně Marii, Voditelce našich cest. A sv. Karlu Velikému a sv. Jakubovi a všem svatým.

 

Hlavním bodem Cách je osmiboký chrám Panny Marie, který dal postavit císař Karel Veliký (+ 814) kolem roku 800.

Náš otec vlasti Karel IV. zahájil přístavbu kněžiště ve stylu Svaté kaple v Paříži. Dnes je tato takzvaná Chórová kaple větší než původní chrámová loď a na první pohled připomíná pražskou katedrálu. Dostavěna byla až v roce 1414 a letos má tedy kulaté výročí, podobně jako Karel Veliký.

 Do Cách se od nás putovalo už předtím, z okolních diecézí jako dosud, ale především z východu, ze slovanských zemí a z Uherska. První pravidelná pouť se konala v roce 1349, Karel IV. se jí osobně zúčastnil a byl při ní (podruhé) korunován na římského krále. Už tenkrát rozhodl, že se bude putovat jednou za 7 let a jen tehdy se ostatky budou dávat k uctívání.

Za Josefa II. poutníci z východu přestali chodit, tradice se pomalu obnovuje až po pádu železné opony.

 

Poutní cesta křesťanskou Evropou - La Route de l´Europe chrétienne - má tento znak a tyto stránky

znakrech-1.jpg

http://route-europe-chretienne.fr/spip/spip.php?rubrique1

Komentáře:

Pouť do Cách - 2023 | Marta - 14.8.2022

zobraz komentářepřidej komentář

Z jiných slovanských jazyků se ni nejvíce líbí názvy dnů

slovenské (5)

 

polské (3)

 

lužickosrbské (3)

 

ruské (4)

 

ukrajinské (4)

 

běloruské (1)

 

slovinské (2)

 

chorvatské (5)

 

celkem hlasovalo 27 lidí

předchozí ankety

Dnes je 13. července 2025

svátek má Markéta

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)