Novinky od sv. Hilária v Provensálsku 2020

12.11.2020 - ostatní poutě

 

Hlavní zprávy a obrázky ze 44. čísla zpravodaje

POUTNÍ CESTY KŘESŤANSKOU EVROPOU

Nové zprávy od sv. Hilária v Provensálsku ( v Provenci nebo dokonce Provánsi říkají a píší ti, kteří nemají rádi češtinu)

Letní měsíce byly u sv. Hilária zvláště rušné. Bez ohledu na vedra a na coronavir se práce vůbec nezastavily díky dvěma skupinám skautů. Skupina sv. Bernarda  z Dijonu přijela v červenci a skupina sv. Tomáše Mora ze 7. pařížského obvodu v srpnu. Umístili  jsme křtitelnici, zřídili pamětní desku, pokračovali na poustevně a postavili 3. opěrnou zeď.

V roce spásy 2020 - pohled  od západu a od východu:

2020-sv.hilarius-od-zapadu.jpg2020-sv.hilarius-od-vychodu.jpg

KŘTITELNICE: Vytesána z jednoho kusu kamene z Cabéran (těží se u městečka Ménerbes ve stejném départementu, vzdušnou čarou 35 km od sv. Hilária) měří 1 m 30 cm a váží kolem 400 kg. Její přesun a umístění na pravé straně lodi vyžadovalo traktor a vozíček s řidičem Rémi.  7. července byla přivezena a 8 .7. ji Cyril napevno postavil na místo. Přesně v 7.30 sluneční paprsky z okna presbytáře dopadly na křtitelnici, kterou ozářily jako reflektor. Svým tvarem a elegancí mírní strohost kostela. Svou přítomností připomíná nutnost a význam svátosti křtu pro začlenění do církve. S láskou ji vytesali Cyril a Marek, dva naši tovaryši a toto jejich umělecké dílo bude památkou na jejich práci a ohromné nadání. Čest našim tovaryšům.

krtitelnice-u-sv-hilaria.jpg    pametni-deska-u-sv-hilaria.jpg

PAMĚTNÍ DESKA

i když dostavba sv. Hilária trvala 8 let, je zde nebezpečí, že po skončení prací se zapomene na pomoc a nasazení stovek lidí, kteří se zapojili do tohoto velkolepého díla a nás podpořili. Turisté, kteří dnes vidí obnoveného sv. Hilaria, by se měli dozvědět, kdo nám během těch 8 let důvěřoval a štědře nám nabídl své síly a čas. Věnovali nám často vše, co mohli, aby dům Boží měl střechu.

Ohromná tabule na severní zdi obsahuje jména všech dobrodinců (společenství, firmy a jednotlivci), kteří se šlechetně spojili a pomohli nám zaplatit dělníky, dopravu a nákup potřebných věcí. Někteří z těchto dobrodinců jsou dnes služebníky Božími, ale nezapomínáme na ně a každá mše svatá uvnitř je sloužená na jejich úmysly.

 

POUSTEVNA

Je místěna v rohu ohradní zdi a má skromných 20m čtverečních, víc nebylo povoleno. Poustevník nebo poustevnice sem může přijít a najít ticho a zároveň hlídat toto místo. Citlivě upravená podle Jeana, má malá okénka směrem na třetí ochoz, kde budou zasázeny ovocné stromy. Byla slavnostně požehnána o. Christiánem v pátek 4. září a už v ní kratší dobu pobývali dva poustevníci.

zehnani-poustevny-u-sv-hilaria.jpg   vnitrek-poustevny-u-sv-hilaria.jpg

ZEĎ TŘETÍHO OCHOZU

Aby se mohlo k poustevně přijít, bylo potřeba znovu postavit zeď hodnou tohoto jména. To byla velká dřina, kterou zvládli starší skauti z Dijonu a Paříže. Zeď byla obnovena pod vedením Jeana Malka a opřena o skalnaté podloží na jižní straně sv. Hilária. Mistrovská zednická práce, vykonaná s radostí a šťastným pocitem, že bylo možno sloužit. Jako v minulých letech mohli skauti přespávat i jedné rodiny z Beaumes.  Děkujeme jí za štědrost a oddanost. Skauti na ni budou ještě dlouho vzpomínat.

  3.-zed--u-sv.hilaria-1.jpg3.-zed--u-sv.hilaria-2.jpg3.-zed--u-sv.hilaria-3.jpg

Pak je tam článek o knize Jak katolická církev zbudovala naši civilizaci, vyšla i česky.

Jer tam citován i papež Benedikt, který v 17/4 2010 při letu na Maltu řekl to, co je živé ale také oživující i letos, zvláště teď na podzim: Katolík „ miluje Krista, který miluje církev, která je jeho tělem" a „dokonce i když je toto Tělo zraněno našimi hříchy, Pán přesto miluje svou církev."

Dále dopis arcibiskupa z Avignonu, kde píše, že se na rozdíl od jejich p. prezidenta nedomnívá, že svoboda je v tom, že satirický časopis může urážet kdekoho a cokoliv. Moje svoboda končí tam, kde by těžce zranila mého  bratra, píše nakonec (dle citátu známého francouzského filosofa).

Následuje oznámení zrušení listopadové poutě do Alsaska k sv. Otýlii, úvaha na téma: Kristus vítězí a zpráva o stavbě kláštera  na ostrově Mt St Michel, která začala před 1000 roky.

Komentáře:

přidej komentář

Od 1.4.2021: Nejraději bych teď na jaře zasadil(a)

nějaký ovocný strom. (5)

 

lípu. (1)

 

dub. (0)

 

buk. (0)

 

thúji. (0)

 

nějaký jehličnatý strom. (1)

 

nějaký keř. (0)

 

žádný strom ani keř. (0)

 

celkem hlasovalo 7 lidí

předchozí ankety

Dnes je 14. dubna 2021

svátek má Vincenc

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)