BUDE SE TO LÁMAT

31.12.2017 - ostatní poutě

před 7 roky a letos taky

Podle rozhodnutí největšího z Čechů, Otce  vlasti Karla IV., se do Cách putuje jednou za  7 let. Poslední poutě tam byly v červnu 2007 a 2014. ZL.P. 2007 se z Prahy šlo 865 km a trvalo nám to jeden měsíc. Pak jsme putovali v roce spásy 2014, tenkrát etapově. Na přelomu roků 2017 a 2018 jsme tedy v poločase, končí doba vzpomínání na pouť v roce 2014 a začíná doba těšení a přípravy na pouť v roce 2021 (dá-li Pán Bůh a budeme živí a zdraví).

Pozvání už máme - viz další článek:

 

Maria, pomoz .......

Andělé Boží, děkujeme za ochranu a prosíme  dál ........

aachen.jpg  aachen-mil.socha-a-dar-ces.poutniku-2007.jpg

Všeobecný přehled:

Na sever od Alp byly ve středověku nejstarším a nejdůležitějším poutním místem Cáchy. Je to jedno z mála německých měst (kromě těch v těsném sousedství s Čechami nebo Moravou), pro které se užívá naše české pojmenování. Německy se jmenují Aachen a leží na hranicích Německa, Belgie a Holandska.

 

Osmiboký kostel Panny Marie tam dal postavit Karel Veliký, byl dokončen r. 800 a dnes je to světová památka UNESCO. Už tenkrát počítal císař s tím, že to bude kostel poutní a proto jej vybavil sedmi látkovými ostatky, které získal v Cařihradě: košilkou Panny Marie, plénkami Pána Ježíše, plátnem, na němž byla položena hlava Jana Křtitele, bederní rouškou Pána Ježíše, čistým hrobovým plátnem, zástěrou, kterou měl při poslední večeři, a jeho potní rouškou. Hned tam začalo putovat velké množství poutníků. Jejich touhu později vyjádřil biskup Klaus Hemmerle slovy: „Chceme jít k Ježíši, Marii a Janovi (Křtiteli) až na dotek šátku."

Náš Otec vlasti Karel IV. k této kapli začal přistavovat kněžiště ve stylu Svaté kaple v Paříži. Dnes je tato takzvaná Chórová kaple větší než původní osmiboký kostel, zvaný Oktogón. On také zřídil pro české poutníky v Cáchách oltář sv. Václava, kde musel soužit kněz, znalý jazyka českého, kvůli kázání v češtině a zpovídání poutníků.

Do Cách se od nás putovalo už před ním, ale první pravidelná pouť od nás se konala v roce 1349, Karel IV. se jí osobně zúčastnil  a byl tam (podruhé) korunován na římského krále a už tenkrát bylo rozhodnuto, že se tam bude chodit jednou za 7 let. Z jeho zemí byly stanoveny dvě cesty - uherská a česká. A lidé (nejen) od nás po nich pravidelně putovali, dokud to nezakázal jiný císař - Josef II. Takže tam naši byli společně naposledy před 231 lety.

 

L.P. 2007

 Česká pouť byla obnovena L. P. 2007, kdy tam od nás pěšky přišlo pět poutníků.  Vyšli 25.4. z Velkého Meziříčí, 1.5. odcházeli z Prahy a 31.5. dorazili do Cách.

     pout-do-cach-2.mapa.jpgpout-do-cach-1.mapa.jpg        -

Putovali s trojím poselstvím:

1) poděkovat za svobodu a za to, že už padly hranice mezi evropskými zeměmi.

2) konat pokání za všechny války a křivdy, ke kterým došlo dávno i nedávno na obou stranách.

3) prosit za obnovu křesťanských kořenů Evropy, protože nechceme, aby uschly.

Za nimi pak přijeli další poutníci celkem ve 4 autobusech. Panně Marii a Jezulátku darovali šatičky a kostelu věnovali relikviář s ostatky sv. Prokopa.

 

 L.P. 2014

 Rozpis trasy je zde:

  http://www.poutnik-jan.cz/zpravy-z-pouti--c/krtiny-praha-cachy-podrobny-rozpis-trasy-po-cr/

Výpisky z deníku  a podrobnosti o jednotlivých etapách najdete v následujících týdnech května a června 2014

 

Pozvánka na rok spásy 2021

je nahoře 

 

Komentáře:

přidej komentář

Od 1.4.2021: Nejraději bych teď na jaře zasadil(a)

nějaký ovocný strom. (24)

 

lípu. (3)

 

dub. (4)

 

buk. (1)

 

thúji. (1)

 

nějaký jehličnatý strom. (2)

 

nějaký keř. (2)

 

žádný strom ani keř. (5)

 

celkem hlasovalo 42 lidí

předchozí ankety

Dnes je 11. května 2021

svátek má Svatava

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)