Zloděj

25.01.2012 - úvahy

článek P. Lukasze Szendzielorze v týdeníku Velkomeziříčsko 4/2012

 

Zloděj

Nepokradeš Kelišová - připomínal své farnici farář Otík ve filmové trilogii „Slunce, seno...". Ale nějak se chápání toho, co je a co není krádež, měnilo a mění v historii. Teoreticky je krádež obecně neoprávněné přisvojení si cizí věci či hodnoty. Právní řády všech zemí ji hodnotí jako trestný čin. Některé formy přisvojení si cizího majetku mohou být v některých obdobích či společnostech zákonem či zvykovým právem tolerovány či podporovány. Ty pak v tomto kontextu nejsou minimálně z právního hlediska chápány jako krádež (konfiskace, válečná kořist). Ale morální pohled nebo pohled různých skupin se také může od právního pohledu v některých případech a dobách lišit. Podle katolické morálky je krádež uchvácení cizího majetku proti rozumné vůli vlastníka. Není to krádež, dá-li se souhlas vlastníka předpokládat, nebo je-li jeho odmítnutí proti zdravému rozumu a všeobecnému určení statků. To je případ naléhavé a zřejmé nutnosti, v níž jediným prostředkem, jak uspokojit bezprostřední a základní potřeby (potrava, přístřeší, oděv...), je mít k dispozici a užívat cizí majetek.

 

A tak, kdyby si to Kelišová přečetla a analyzovala, došla by k tomu, že ona opravdu zloděj není. Neboť každou krádež zloděj umí nějak hezky vysvětlit a vyžehlit.

 

Nejdřív, když krade, tak si velmi často říká, že on to opravdu nutně potřebuje, a tomu majiteli je to na nic. Přece on to lépe využije a prospěje mu to. Takový zloděj si může říkat, že je třeba jako Robin Hood, který chce dosáhnout spravedlnosti - bohatým vzít a chudým rozdat. Hmm.

 

Potom, když už zloděj majetek odcizil, tak si ho většinou neváží, poněvadž, jak už to s námi bývá, tak věcí, ke kterým jsme se jednoduše a bez práce dostali, si stejně nevážíme. Když už zloděje mají dopadnout a potrestat, tak začíná vysvětlování a povídání: na co je to tomu původnímu majiteli, jenom si tak zkomplikuje život. A možná to vůbec nebylo vlastnictvím toho původního majitele. Prostě hledá všelijaké možné výmluvy, jenom aby věc nemusel vrátit, nebo aby nebyl potrestán. Vymlouvá se, hledá dobré právníky a čeká a čeká... snad se povede a bude se nadále radovat z toho, že má to, co mu tak opravdu nepatří.

 

Komentáře:

přidej komentář

Od 1.2.2024: Když prochladnu, nejlépe mě zahřeje

grog. (3)

 

svařené víno. (4)

 

lok slivovice. (6)

 

horká polévka. (3)

 

chvilku běhat. (1)

 

zalézt do peřin. (1)

 

dát nohy do vřelé vody. (1)

 

sprcha. (2)

 

celkem hlasovalo 21 lidí

předchozí ankety

Dnes je 22. února 2024

svátek má Petr

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)