Svatí Petr a Pavel

22.02.2010 - úvahy

Dnes je v popředí pozornosti svatý Petr, máme svátek Stolce svatého Petra na památku jeho nastolení v Římě. Když jindy myslíme na oba hlavní apoštoly a sloupy církve, píšeme "sv. Petr a Pavel" a čteme  "svatý Petr a Pavel".  A to je chyba. Máme číst: SVATÍ PETR A PAVEL.


 

V příštích letech budou ve středu naší pozornosti SVATÍ Cyril a Metoděj.

Proto nezapomínejme, že byli bratři, pak spolu působili, každý sice zemřel jindy a jnde ale dnes jsou oba svatí, oba jsou našimi národními světci, patrony naší vlasti i Evropy. 

Proto nešetřme časem, dopřejme si jednu slabiku navíc a připomínejme vzor a přímluvu  SVATÝCH Cyrila a Metoděje. Není správné říkat "se SVATÝM Cyrilem a Metodějem", to opravdu není podle vzoru "se sv. Janem Boskem".

 

Nechceme dopadnout jako Jára Cimrman, který ve své veselohře poslal do Afriky misionáře (jednoho), kterému dal jméno Cyril a příjmení Metoděj.  

 

Spolubratři kněží, používejte v letech přípravy častěji třetí eucharistickou modlitbu, abyste často mohli jmenovat SVATÉ CYRILA A METODĚJE, protože v ostatních třech to nejde. 

Komentáře:

přidej komentář

Dnes je 13. dubna 2024

svátek má Aleš

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)