Párkrát z MONITOR-ing-U

03.11.2012 - úvahy

O VÍŘE

(vlastně o důvěře)


 Proč je najednou tolik lidí nevěřících? Proč stále stoupá jejich počet? A to především v zemích, které kdysi byly převážně křesťanské?

Probíhá proces fragmentace, každý chce být samostatný a nechce na nikom záviset, a skoro ve všem se spoléhá na anonymní stát, který se o něj má postarat. Ze státu či z jeho globálních organizací se ale stal moloch, který je těžce pohyblivý, a dá se proto i lehko zneužívat.

Neúměrné zadlužování je jedním z jeho rysů. Zmenšila se důvěra v bratra a neúměrně se zvýšila důvěra v instituce, která se ale po mnoha negativních zkušenostech, jak tyto instituce nejsou schopny řešit některé základní existenciální situace, opět vytrácí. Nacházíme se v jakési slepé uličce.

Kde je řešení? Snad jako první krok by pomohlo vyjít ze svého bezútěšného individualismu a pokusit se více věřit lidem, zajímat se o ně, pomáhat jim, neuzavírat se před nimi. Kdo nezištně pomáhá potřebným, těžko se může stát nevěřícím. Důvěra mezi lidmi je nejlepší základnou pro víru, a z víry k Bohu se živí důvěra a láska k lidem. A všechno to, co škodí vztahu mezi lidmi, co je navzájem odcizuje, škodí i víře.

 

 To se přece nedá jen tak odbýt!!!!!!! 

Vždyť na tom je tolik pravdy!!!!!!!!!!!!! 


 O OBLÉKÁNÍ

(vlastně o odhalování a zahalování)

 

V německé televizi vystoupila zahalená muslimka (Němka, v mládí pokřtěná ale rodiči křesťansky nevychovávaná) a další dotaz, jak se v tom oblečení cítí, měla připravenou odpověď: „Mohu vás uklidnit, že se v oděvu, který jsem si zvolila dobrovolně, z lásky k bohu, cítím dobře. Mohu se volně pohybovat, dobře vidím a klidně dýchám. Chrání mě i před divnými pohledy a ani mé tělo nevysílá do okolí falešné signály," uklidnila Nora přítomné a očima se usmívala.

Více: http://www.novinky.cz/zena/styl/282800-zahalena-muslimka-vyvolala-v-nemecku-pozdvizeni.html

To se přece nedá jen tak odbýt!!!!!!!

Vždyť na tom je tolik pravdy!!!!!!!!!!!!!!! 

(Poznámka opisovače: Ubohý český pravopis jsem u boha neopravil.)

 

O KRADENÍ

 

Kradlo se vždy a krást se asi bude. A vždycky to byl však hřích. V naší zemi však dostaly krádeže už v minulém století něco jako státní požehnání.

Začalo to znárodněním velkých podniků a bank v roce 1945 bez náhrady. "Vykořisťovatelé" byli nahrazeni nekvalifikovaným vedením a země z první desítky, válkou nezničená, se začala rychle na žebříčku států propadat. Ovšem hlavní šrám na morálce lidí přineslo až vyhnání Němců s následujícím rozkradením a vyplundrováním pohraničí. Při odsunu se "ztratilo" 226 tisíc lidí.

A nebylo dost. Přišel rok 1948, pokračovalo znárodňování a urychloval se propad našeho hospodářství.

A nebylo dost. Přišla kolektivizace zemědělců, kruté rozkulačování a do toho likvidace klášterů. S kláštery byly spojeny nejen krádeže hmotné, ale i kulturní.

Kam se hrabe Koniáš (jím zabavené knihy jsou přesně zaznamenány včetně předaných knih náhradních) proti zlikvidovaným klášterním knihovnám (a kolik knih muselo být vyřazeno a skartováno z knihoven ostatních).

Zemi opouští mnoho většinou schopných lidí a majetek emigrantů je další vydatné sousto. Vězňové totalitního režimu zbavují zemi uranu pro mocného souseda a platí za to zdravím i životy. Dodnes nese země následky za "úspěchy" socialistického zemědělství.

Rozorané meze a nekvalifikovaně scelená pole jsou většinou příčinou větších povodní a "tun bahna", které je třeba uklidit po povodních. Na pole se ale už nedostanou.

Podobně jako obrovský státní dluh bude budoucí generace splácet i za odnesenou půdu.

A jako by stále nebylo dost. Přišla svoboda a privatizace při nedokonalém zákonodárství........

To se přece nedá jen tak odbýt!!!!!!!

Vždyť na tom je tolik pravdy!!!!!!!!!!!! 

 

Vybráno z monitoringu na Seznamu.cz a z časopisu Res Claritatis MONITOR, č. 18 a 20, ročník 2012

Komentáře:

oblékání | marieanna - 4.9.2014

zobraz komentářepřidej komentář

Dnes je 29. května 2024

svátek má Maxmilián / Maxim

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)