Jak to vidí druzí

12.03.2011 - úvahy

  25

Už dlouhou dobu přemýšlím, proč Česká televize skoro každý den na ČT 24 před hlavními Událostmi v 19 hodin vysílá krátký sestřih zpráv z doby před rokem 1989. Jmenuje se to Před 25 lety.

 

Mám na to několik odpovědí, ale nevím, zda jsou správné. Zkusím je uspořádat a následovně k nim dát aspoň krátký komentář.

1. Aby si lidé zavzpomínali, jak bylo „dobře" v době normalizace.

2. Aby si lidé uvědomili, jak byli naivní, že věřili nesmyslné totalitní ideologii.

3. Aby se mladé pokolení poučilo.

4. Abychom se zasmáli.

5. Aby Česká televize zaplnila deset minut vysílacího času.

 

Ad 1.

Je pravdou, že v době totality jsem byl mladý, nebylo mi ještě 19 let, když přišel převratný rok 1989. Je pravdou, že jsem nežil v ČSSR, jenom v PLR. Ale nikdo mne nepřesvědčí, že bývalý politický systém byl lepší. Nejde tady o věci ekonomické, ale o samotný způsob chápaní člověka a jeho práv.

Ad 2.

Je pravdou, že mnozí věřili tomu, čím nás propaganda krmila. Jestli pořad „Před 25 lety" bude vést k nějaké reflexi a přiznání svých chyb, tak potom možná ho má smysl vysílat.

Ad 3.

Mladí lidé se na to nedívají. Takže je marné je poučovat takovými způsoby.

Ad 4.

No jo - na ČT 1 je Večerníček, tak na ČT 24 máme pohádky pro dospělé. Člověk se nemůže nezasmát, když slyší v hlavním vydání celostátních zpráv, že v obchodech v celé ČSSR došly chrániče na řetězy jízdních kol a ještě nějaké náhradní díly a že to musí řešit politická strana. Smát se, nebo plakat? To je tragikomedie.

Ad 5.

Jestli ČT nemá prostředky na vytvoření kvalitního vysílání, tak ať prostě nevysílá nebo vysílá jen v omezeném čase. Bude to lepší, než neustálé opakování toho, co jsme už viděli.

 

Jsem si vědom, že moje odpovědi nejsou jediné ani úplné. Jsem si vědom, že mnozí nebudou se mnou souhlasit, ba dokonce možná se budou cítit dotčeni. Ale opravdu takový pořad mě trápí, proč takový pořad, proč?

 

P. Lukasz Szendzielorz, děkan velkomeziříčský v Řádcích na neděli týdeníku Velkomeziříčsko č 10/2011

Komentáře:


(ochrana proti spamu)
všechny položky jsou povinné, HTML tagy budou odstraněny

Dnes je 19. dubna 2024

svátek má Rostislav

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)