22 let poté

19.11.2011 - úvahy

Bylo nám jako ve snu - úvaha Pavla Janošíka evangelického faráře ve Velkém Meziříčí

 

Bylo nám jak ve snu

Vzpomínám na listopadové události staré 22 let, na to, jak jsem byl tehdy jako student zcela vtažen do revolučního dění. Vybavuje se mi, jak ke mně tehdy silně promlouvala slova prastarého biblického žalmu: Když Hospodin úděl Sijónu změnil, bylo nám jak ve snu. Tehdy naše ústa naplnil smích a náš jazyk plesal. Tehdy se říkalo mezi pronárody: „Hospodin s nimi učinil veliké věci." Hospodin s námi učinil veliké věci, radovali jsme se... Ano, připadal jsem si - a podobně mnozí další - opravdu jako ve snu, kterému málokdo věřil. I naše ústa naplnil smích a náš jazyk plesal.

I my jsme se neskutečně radovali.

Dnes již neplesáme, naši radost z darované svobody leccos kalí. Někteří jsou i zcela rozčarováni a cítí se podvedeni, protože „pravda a láska dosud nad lží a nenávistí nezvítězila". Přesto jsem přesvědčen, že je na místě vděčnost. Vděčnost za to, co se stalo a co jsme mohli prožít. A nejen proto, že bylo období velmi silných zážitků, které člověk neprožívá každý den. Nejen proto, že se tím náš úděl zcela a zásadně změnil. Ale i proto, že jsme směli prožít něco, co lze vnímat jako veliké věci, které s námi učinil Hospodin, náš Bůh.

A že leccos není, jak bychom si i přáli, že i dnes zažíváme leccos, nad čím nejásáme, že i dnes musíme s lecčíms nedobrým zápasit?

To se dalo očekávat a souvisí to s tím, že v pohledu víry svoboda není jen uvolněný prostor. Svoboda je totiž pracná. Jde o to, jak a čím ten uvolněný prostor naplňujeme.

A vyčítat někomu, že „láska a pravda nezvítězila nad lží a nenávistí"? Že to dodnes nikdo nezařídil? Ale to se přece zařídit nedá.

Konečně ono to ani tehdy nebylo myšleno jako program na způsob dřívějších pětiletek. Vnímám ta slova Václava Havla jako  nadčasové vyznání, které nám má být pomocí, abychom pravdivě a láskyplně žili.

O to přece především v životě jde.

Pavel Janošík, evangelický farář Velké Meziříčí

Komentáře:

Plesejte | Marie Marková - 21.11.2011

Díky | Pavel - 20.11.2011

zobraz komentářepřidej komentář

KTERÝ Z 8 DŮVODŮ ÚPADKU ŘÍŠE ŘÍMSKÉ SE NEJVÍCE PODOBÁ 21. STOLETÍ?”

1 (2)

 

2 (0)

 

3 (0)

 

4 (0)

 

5 (0)

 

6 (0)

 

7 (0)

 

8 (0)

 

celkem hlasovalo 2 lidí

předchozí ankety

Dnes je 15. června 2024

svátek má Vít

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)