(Staro) Nové věci ve Křtinách

12.12.2016 - poutní místo Křtiny

Hnutí za obnovu tradic organizuje modlitby u mariánských sloupů.

Více o tom zde :

http://www.hnutiduchovnitradice.cz/

I ve Křtinách je vlastně v ambitech mariánský sloup. Zde jsou jeho stručné dějiny.

Socha Panny Marie křtinské v ambitu

 Uprostřed ambitu je upravený parčík se sochou Panny Marie křtinské v jeho centru. Tato socha stávala uprostřed Ústředního hřbitova v Brně. V mariánském roce 1988 ji Křtinám věnoval JUDr. Egon Vlach z Prahy.

Byla přivezena již v roce 1987 a uložena přes zimu v kapli sv. Anny. Kameník Jan Kozel z Bystřice pod Hostýnem vyryl do podstavce sochy mariánský symbol a nápis: „Mariánský rok 1988“.

Socha byla slavnostně posvěcena 21. května 1988 za velké účasti věřících. Poutníci zapalovali kolem sochy svíce, které ozařovaly ambit až dlouho přes půlnoc. Socha dobře doplňuje parčík uprostřed ambitu a krásně sem zapadá.

 p.-maria-v-ambitech.jpg    p.-maria-v-ambitech2.jpg

V neděli po 8. prosinci 2016 zde byla první modlitba.

A zde je ohlas:

  Moji milí, škoda, že jste u toho 11.12.2016 nebyli se svými dětmi a vnoučaty, synovci a prasynovci, neteřemi a praneteřemi. Skrývala jsem dojetí, když jsem šla v krátkém procesí za O.Jiřím a dětmi hned po mši svaté k mariánskému sloupu v ambitech.Chvílemi se mi nedařilo ani zpívat. Ale zpívali druzí a bylo dost slyšet muže. P.Peňáz i P.Koníček  šťastně improvizovali. P.Peňáz vyzbrojil děti svíčkami. Když některým dětem u m.sloupu světélko zhaslo, vytáhla jsem sirky a rozsvítila je opět.Děti, které při mši svaté přede mnou v lavici kreslily a dost se vrtěly, takže jsem je mírně napomenula - ty byly u m.sloupu jako pěny. Pak své svíčky na pokyn O.Jiřího položily na sokl pod sochu vedle kytice lilií, protože růže právě nebyly k dispozici. Zpívali jsme též píseň z kancionálu: 802, kde se o Panně Marii říká v lilii ses rozvila. V Olomouci Panna Maria dostává každý měsíc růže. Minulý rok to bývalo každého 3. v měsíci (kvůli spojení s Prahou) a od 8.12.2016 to má bývat každého 8. jako spojení s Římem. Ve Křtinách má probíhat taková pobožnost vždy po nedělní mši svaté, která je v 10.30, každou 2. neděli v měsíci. Ale to jistě P.Peňáz zavčas ohlásí, takže sledujte ohlášky. Důležité je, že to si rozhoduje pan farář každé farnosti sám. Tak O.Jiří uvedl poprvé v brněnské diecézi modlitební příručku, ve které byl uveden v seznamu i mariánský sloup ve Křtinách. Přečetl něco o jeho historii, co mu dodal P.Peňáz. V příručce je uvedeno, co říkal papež Benedikt XVI. v Římě. Tam je zvykem mnohá léta, že papež vždy 8. prosince dává ve velkém shromáždění na nám.sv.Petra Panně Marii věnec růží, který na sochu připevňují hasiči. Takže v procesích by mohli bývat jako čestná stráž dobrovolní hasiči.Příručka má IMPRIMATUR moravského metropolity mons. Jana Graubnera a pokud vím, spolupracoval na jejím textu o.biskup Josef Hrdlička. Po té krátké pobožnosti u mar.sloupu ve Křtinách se hned někteří věřící (ženy) zajímaly o modlitební příručky a chtěly je koupit. P.Peňáz jim je z fary donesl. Pokud budou brzy rozprodané, tak může hned objednat další. Tiskne je Matice cyrilometodějská. Další historický den bude  8. ledna 2017 pod vedením P.Peňáze. Kdo by tam chtěl jet, měl by vědět, jak to bude se světýlky pro děti. Zda bude dobré si koupit svíčky s obrázkem Panny Marie křtinské s krytem a mít v kapsách sirky nebo zda by děti mohly nést lucerničky, kde je plamínek více chráněn. To jistě P.Peňáz včas ohlásí.

m.

ANO, BUDE TO dá-li Pán Bůh- viz Jak 4,15 v neděli 8.1.2017 po hrubé mši sv. tedy v 11.30 h. Svíčky si můžete přinést, i my vám nějaké nabídneme. JP

Komentáře:


(ochrana proti spamu)
všechny položky jsou povinné, HTML tagy budou odstraněny

Dnes je 19. dubna 2024

svátek má Rostislav

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)