Moravská hvězda ve Křtinách

28.12.2016 - poutní místo Křtiny

Moravská hvězda

Historie

        Moravská hvězda je dlouho zapomínanou součástí naší minulosti. První zmínka o výrobě a používání papírových hvězd osvětlených svíčkou pochází již z roku 1821, kdy je studenti z moravské chlapecké školy v obci Niesky vytvořili pro slavnostní výzdobu místní školní budovy, při příležitosti jejího 50. výročí založení. Tyto hvězdy měly 110 hrotů. Je jisté, že u počátků tradice mnohocípých hvězd byla výuka matematiky a geometrie na školách

Moravských bratří. Tyto složité obrazce sloužily žákům pro výuku a nakonec i pro výzdobu.

        Spolu s misijní a charitativní činností Moravské církve se světem šířila i oblíbenost Moravské hvězdy. Proto Moravskou hvězdu pro výzdobu používají od začátku adventu až do Tří králů i v Západní Indii, Grónsku, Surinamu, Labradoru, Americe, jižní a východní Africe, Ladaku v Indii a části Skandinávie.

        Současné hvězdy již nejsou pouze z papíru a již vůbec nejsou osvětlené nebezpečným plamenem svíčky a počet cípů hvězdy se ustálil na 26 s tím, že vrcholový hrot je vynechán a jeho místo je využíváno pro zavěšení a instalaci osvětlení.

Letos ji  máme poDRUHÉ i u nás ve Křtinách pod kůrem.

  O rozšíření užívání Moravské hvězdy

především v její domovině, na Moravě, se snaží spolek Moravská národní obec, jehož jsem členem. Jsme přesvědčeni, že tento slavný křesťanský světový symbol Vánoc, hvězda, která nese jméno naší země, může nám všem pomoci obnovit hrdost a pozitivní vztah ke své zemi i k sobě samým.

Pokud Vás historie Moravské hvězdy zaujala, jsme rádi. Více informací včetně fotografií naleznete na www . moravskahvezda. eu

nebo www.zamoravu.eu                         S přáním požehnaných Vánoc  Antonín Ševčík z Habrůvky

I já děkuji dětem i rodičům za skládání papírových hvězd a zdobení stromků.

Děkuji bratřím a sestrám za uklízení a postavení betléma.  Jan Peňáz

Komentáře:


(ochrana proti spamu)
všechny položky jsou povinné, HTML tagy budou odstraněny

Dnes je 19. dubna 2024

svátek má Rostislav

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)