Kruciáta osvobození člověka (KOČ) od spoutanosti ALKOHOLEM

02.02.2012 - poutní místo Křtiny


Abstinencí rozumí Kruciáta osvobození člověka úplné a dobrovolné zřeknutí se alkoholu jako nápoje - v jakékoli formě a v jakémkoli množství.
Deklaraci členů Kruciáty mohou složit pouze plnoleté osoby. Tato deklarace zahrnuje také předsevzetí nenabízet a nenakupovat alkohol.

Kruciáta osvobození člověka je programem činnosti, jehož cílem je překonávat všechno, co ohrožuje lidskou důstojnost a ničí skutečné mravní hodnoty. Proto KOČ propaguje životní styl, postavený na pravdě, lásce a svobodě.
KOČ je službou v oblasti vysvobození ze závislostí, zvláště od alkoholismu, ale také od všech lží a strachů, které ponižují lidskou důstojnost a nedovolují člověku se autenticky projevit v souladu se svým povoláním.



KOČ realizuje svůj cíl vytvořením „záchranného řetězu" lidí dobré vůle, kteří mají bojovat o tuto „svatou zemi", kterou je každý člověk vykoupený Kristem. Slovo „kruciáta" ukazuje na Kříž jako na skutečné znamení konečného vítězství nad každým zlem. Kříž, jako symbol dobrovolné oběti podstoupené z lásky, je jedinou cestou ke skutečnému osvobození druhých. Abychom mohli vstoupit do tajemství kříže, je třeba překonat strach - proto je úkolem Kruciáty osvobozování od strachu.



KOČ (polsky Krucjata Wyzwolenia Człowieka) vznikla z iniciativy kněze Františka Blachnického a Hnutí Světlo-Život ji přijalo jako odpověď na výzvu Svatého Otce Jana Pavla II, kterou adresoval Polákům na počátku svého pontifikátu: "Prosím, abyste odporovali všemu, co ponižuje lidskou důstojnost a ničí skutečné hodnoty zdravé společnosti, co může ohrožovat její existenci a všeobecné dobro, co může umenšovat její vklad do společné pokladnice lidstva, křesťanských národů i Církve."
Kruciáta byla slavnostně vyhlášena v přítomnosti Svatého Otce, jemu darovaná a jím požehnaná během první poutě do Polska, 8. června 1979 v Novém Targu.




Poslání Kruciáty vyjadřuje erb. Heslem Kruciáty jsou slova: „Nebojte se!", často vyslovená Kristem a také často opakovaná papežem Janem Pavlem II. Tato slova připomínají členům Kruciáty, že jejich hlavním úkolem je osvobozovat lidi od strachu, který zotročuje člověka. Kříž je znakem Kruciáty - křížové výpravy a zároveň znakem nejhlubšího tajemství svobody. Písmeno „M" symbolizuje Marii stojící pod Křížem - vzor naší odevzdanosti Kristu a sjednocení se s Ním. Malé „m" na druhé straně kříže - to jsme „my", kteří povstáváme na papežovo pozvání, abychom se spolu s ním sjednotili s Marií (Totus Tuus) v odevzdání se Kristu. Proto se Kruciáta osvobození člověka nazývá také dílem Neposkvrněné Matky církve.



Hlavním patronem Kruciáty je Neposkvrněná Matka církve. V ní vidí členové Kruciáty vzor člověka zcela svobodného, který je nezištnou láskou zcela odevzdán Kristu a Jeho dílu spásy. Z tohoto spojení s Marií plyne hluboké tajemství životaschopnosti a plodnosti KOČ.
Svatý Maxmilián Kolbe je dalším z patronů KOČ, který nás učí odevzdat se plně Neposkvrněné a je zářivým příkladem darování života za bratry.



Skutečné osvobození je možné jen v Ježíši Kristu a dokonává se mocí Jeho evangelia, proto základní cestou Kruciáty je:

 evangelizace, tj. hlásat s vírou a s mocí Ježíše Krista, který osvobozuje člověka;
 individuální i společná modlitba;
 půst - úplná abstinence od alkoholu.

Tuto cestu ukázal Kristus apoštolům, když zakusili bezmoc v boji se zlem ("Takový duch nevyjde jinak než modlitbou a postem." - Mt 17,21). Modlitba a půst jsou často jediným prostředkem pomoci, když už se z lidského hlediska nedá nic udělat. Proměňují nás v pokorné svědky Božího působení a nesvobodné přivádějí k prameni života. Modlitba a půst tvoří srdce programu činnosti Kruciáty osvobození člověka.



Abstinence od alkoholu v Kruciátě je zvláštním darem, přijatým dobrovolně, motivovaným láskou a odpovědností za druhého člověka. Pro členy Kruciáty je abstinence:

 výrazem osobní svobody;
 zadostiučiněním za hříchy alkoholismu;
 výrazem lásky k lidem závislým, pro které je úplná abstinence jedinou podmínkou střízlivosti;
 účinným prostředkem změny návyků;
 způsobem práce na sobě a formováním charakteru;
 důležitým preventivním a výchovným prostředkem;
 znamením lásky k vlastnímu národu.

Abstinencí rozumí Kruciáta osvobození člověka úplné a dobrovolné zřeknutí se alkoholu jako nápoje - v jakékoli formě a v jakémkoli množství.

Tato definice se netýká užívání alkoholu jiného charakteru, např. jako léku (jestliže je alkohol součástí skutečného léku) nebo při liturgických úkonech. Také požívání alkoholu v potravinách (např. v zákuscích nebo v bonbónech) zásadně nespadá do tohoto pojetí abstinence. Z této definice abstinence vyplývá, že tu nejde o boj proti alkoholu jako takovému, ale o boj proti zlozvyku pití alkoholu. Boj proti alkoholismu je prostředkem dosažení cíle, kterým je návrat k abstinenci v naší zemi a k výchově dětí a mládeže ve zdravých podmínkách.

Skrze abstinenci mnohých ke střízlivosti všech!

Teprve život velké části společnosti, svobodné od strachu, lží, podléhání zlozvykům, může přinést plody skutečné proměny životního stylu celého národa a křesťanský smysl pro zodpovědnost za rodinný život i společenskou angažovanost.

Rozhodnutí o abstinenci souvisí se začleněním do KOČ. Je stvrzeno podpisem deklarace a zapsáno do „Knihy činů osvobození", která se nachází v každém centru KOČ. Existují dva druhy abstinentských závazků:

1) na jeden rok - kandidát KOČ,
2) na dobu setrvání v KOČ - člen KOČ.

Deklaraci členů Kruciáty mohou složit pouze plnoleté osoby. Tato deklarace zahrnuje také předsevzetí nenabízet a nenakupovat alkohol. Složení deklarace má charakter závazku vůči společenství - hnutí Kruciáty osvobození člověka - a každý člověk má svobodu odvolat ho ve chvíli, kdy se rozhodne opustit řady členů KOČ.

Základní formou působení KOČ je svědectví stylu života jejích členů.
Dalšími formami činnosti jsou:

 modlitební a formační shromáždění členů KOČ;
 organizace poutí na úmysl pomoci v souvisejících problémech;
 organizace náboženských a společenských slavností bez alkoholu (např. svatby, silvestr);
 pomoc závislým osobám, organizování rekolekcí;
 osvětová práce mezi dětmi a mládeží, aj.


K účasti v Kruciátě zveme každého člověka dobré vůle.
  • Jestliže chceš podat pomocnou ruku nesvobodným bratřím a sestrám,
  • jestliže přemýšlíš o budoucnosti své rodiny,
  • jestliže toužíš utvářet náš život v pravdě a křesťanské svobodě,

otevři své srdce a přispěj i ty svým podílem!

kontaktní osoby Kruciáty osvobození člověka v ČR:
P. RNDr. Jan Rajlich OP, Husova 8 - Staré Město,
110 00, Praha 1
e-mail: jan@op.cz, 224 220 235 (Středočeský kraj)
Martina Kuchyňková,
e-mail: martina.kuchynkova@centrum.cz, 721 880 217 (Severočeský kraj)
P. Josef Goryl,
e-mail: juzek@razdva.cz (Morava)

Komentáře:


(ochrana proti spamu)
všechny položky jsou povinné, HTML tagy budou odstraněny

Z jiných slovanských jazyků se ni nejvíce líbí názvy dnů

slovenské (5)

 

polské (3)

 

lužickosrbské (3)

 

ruské (5)

 

ukrajinské (4)

 

běloruské (1)

 

slovinské (2)

 

chorvatské (5)

 

celkem hlasovalo 28 lidí

předchozí ankety

Dnes je 14. července 2025

svátek má Karolína

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)