Promluva při pohřbu Josefa Nováka

13.04.2018 - promluvy

Promluva při pohřbu Josefa Nováka  - kostel Nové Veselí 13.4.2018  v 11.00 – na hřbitov ve Sněžném

Na 1. čtení – v době velikonoční č. 4 Zjev 21, 1-7

Když se náš zemřelý bratr v Kristu Josef v padesátých letech jako mladistvý vzepřel proti nastupující propagandě, protože byl od malička ministrantem a o víru se zajímal, bylo to také proto, že měl  velkou odvahu a  pevnou až tvrdou povahu. Jeho odhodlání ho přivedlo až do vězení. Když pak opatroval  svou manželku a dosloužil jí až k smrti a když dosloužil i druhé babičce, ukázalo se, že v jeho povaze byla i jiná stránka, citlivost a jemnost, protože nemocnému a nemohoucímu musí člověk stírat pot z čela a někdy i slzu z očí.

Stejná slova jsme slyšeli v dnešním prvním čtení o Božím království. On sám setře každou slzu v jejich očí, nářku ani bolesti už nebude v tom novém světě, kde bude Bůh přebývat se svým lidem, proto každého z nás odvolává z tohoto světa a volá k sobě.

A podle tohoto čtení, které je ze závěrečné knihy celého Písma, si můžeme udělat obrázek o Bohu. Většinou si říkáme, že ON je ten, který rozhoduje a povolává každého, jak ON chce a kdy chce, a kterého musí poslechnout osmnáctiletý i osmdesátiletý a všechno sbalit a jít. Proto na nás jeho rozhodnutí doléhají někdy velmi těžce, proto někdy jako bychom si chtěli všechno zařídit po svém a bez něho. Podle Písma svatého, podle samého závěru jeho závěrečné knihy je Bůh ten, který setře každou slzu z očí a u něhož už nebude nářek ani bolest, a proto bychom se mohli snažit být k němu co nejblíže, abychom pak našli cestu do toho Božího stanu.

Každý můžeme vzpomínat na svůj život  - i školáček i mladistvý může už vypočítávat, co se mu povedlo a s jakými křivdami se setkal. I my všichni jistě často uvažujeme o tom, co jsme dostali, co jsme stihli anebo nestihli, co nám vyšlo a co jsme si plánovali jinak. A stejně tak můžeme uvažovat o životě našich zemřelých, tím více však o životě politických vězňů. Náš zemřelý i jako mladistvý si jistě byl schopen spočítat, co mu přinese, když se přihlásí k Bohu, k církvi, ke křesťanským organizacím, které byly zakázány. Myslím, že se v této souvislosti mohou objevit různé názory. Ono se to to skutečně po letech lehce mluví a někdy i ukvapeně posuzuje ba dokonce odsuzuje.

Proto si dovolím citovat našeho zemřelého, který mi jednou řekl:  Už je nás politických vězňů málo, už vymíráme a  s námi i to vyčítavé svědomí národa.

A opravdu: Výčitky mohou zabolet, možná i skrytá slza se objeví, protože opravdu to nebylo jednoduché a není to jednoduché ani dnes.

Proto můžeme místo uvažování čistě lidského více myslet na to, co nám Boží slovo říká o tom, co nás čeká. A čeká nás Bůh, který setře každou slzu z našich očí.

A děkujme všem, kteří o tom nepochybovali a podle toho žili a důsledně za toto poznanou pravdou stáli, i když je to dost stálo. Děkujme všem mučedníkům, o kterých čteme i dalším svědkům, které jsme znali, i našemu zemřelému bratru Josefovi. A hlavně - děkujme za ně Pánu Bohu. A prosme ho i sami za tuto milost věrnosti i pro sebe. Budoucnost u Boha, kde nebude pláč ani nářek ani bolest, za to stojí.

Komentáře:

přidej komentář

Od 1.4.2021: Nejraději bych teď na jaře zasadil(a)

nějaký ovocný strom. (8)

 

lípu. (2)

 

dub. (0)

 

buk. (0)

 

thúji. (1)

 

nějaký jehličnatý strom. (1)

 

nějaký keř. (0)

 

žádný strom ani keř. (1)

 

celkem hlasovalo 13 lidí

předchozí ankety

Dnes je 18. dubna 2021

svátek má Valérie

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)