Při pohřbu inženýra-stavitele mostů, 39 r.

24.02.2024 - promluvy

Promluva na 1. čtení č.3 -Řím 6,3-9 Musíme žít novým životem a evang. č 11 – Jan 6,37-40  Kdo věří v Syna, má život věčný a já ho vzkřísím v poslední den

Zarmoucená rodino, milí příbuzní, spolupracovníci a spolužáci, přátelé a sousedé, vážení smuteční hosté

Stavitel mostů, latinsky pontifex, byl v minulosti vznešený titul pro různé hodnostáře. Dodnes se používá v církevních kruzích u lidí, kteří se mostními konstrukcemi v životě nezabývali, na rozdíl od našeho zemřelého, který v nich vynikal už coby student.

Jedno je však spojuje – totiž spojit dva body, většinou na protějších stranách řeky nebo údolí a usnadnit cestu dál. Co je pro Prahu Karlův most, tím je pro Avignon most sv. Benezeta. To byl obyčejný pastýř, kterému bylo líto poutníků do Compostely, kteří v těch místech narazili na širokou řeku a byli vydání na milost a nemilost jejím prudkým vodám ale i krutým zlozvykům vyděračských převozníků a zapůsobil na místní autority, že se daly do stavby, pro kterou pak organizoval sbírky. Karel IV. byl při pohřebním kázání prohlášen Otcem vlasti a za pár století největším Čechem, prostý pasáček Benezet byl po smrti zařazen do seznamu svatých.

Jsou i mosty, které nespojují dva body. Po jednom takovém jsem jezdíval nebo chodíval, když jsem působil ve Křtinách v Moravském krasu. Silnice se zařezávala do prudkého svahu a najednou most. Nalevo svah a napravo voda. Právě v tom místě totiž vyvěral Křtinský potok, který se předtím o něco výše propadal do krasových dutin.

To vyvěrání nebylo možné pozorovat, dotyčný most tedy skrýval, přímo chránil tajemství. Víme, jak naši předkové chránili první české vydání Písma svatého, nemusím vysvětlovat pojem Kralická Bible. My jsme právě četli z nového překladu kázání Pána Ježíše. V něm z pověření Boha, dárce všeho dobra, i toho lidského nadání konstruktérů a řemeslné dovednosti vykonavatelů jejich plánů, jasně říká, že nemá nikoho ztratit, že má všechny převést ze smrti do života po tom mostě, který je pro nás tajemstvím. On však nás může převést za tu bolestnou, v případě vaší rodiny a všech blízkých za tu skutečně přebolestnou bránu smrti, na jejíž druhé straně je život. Život, který nám dá právě on, Ježíš Kristus za nás ukřižovaný a vzkříšený. A to je větší tajemství než voda, která se najednou ztratí a pak úplně jinde nečekaně objeví.

Na těch postavených mostech většinou není dovoleno zastavit vozidlo. Mohli bychom se však občas zastavit u těch mostů biblických, které nám ukazují spojení mezi životem pozemským ve společenství milých a obětavých příbuzných i přátel a životem v nebeském domě našeho společného Otce, který je na nebesích ve společenství Ježíše, jeho Syna a Spasitele všech lidí. Nejenomže se zde zastavit, ale přímo slovem Božím posílit, abychom mohli pokračovat už sami v té pozemské etapě své životní pouti a jednou dojít do jejího cíle na té nebeské straně, do domu Otcova.

 

Komentáře:


(ochrana proti spamu)
všechny položky jsou povinné, HTML tagy budou odstraněny

Dnes je 29. května 2024

svátek má Maxmilián / Maxim

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)