Na Hod Boží svatodušní 19/5 2024

19.05.2024 - promluvy

Hod Boží svatodušní 19/5 2024

Víme dobře, že studený máj, v stodole ráj, a že v tomto měsíci nemá pastýřovi uschnout hůl. Je to ze starých časů, které se nevrátí, dnes je vodní ráj v Jihlavě a doposud všichni máme dojem, že v supermarketu si vše koupíme. I malé děti však znají písničku: Voláme sluníčko: Haló, lásky je ve světě málo. A všichni jim dáváme za pravdu. Co pro to uděláme? V domě Božím, na službách Božích se ptáme, co na to Bůh? A dnes na Hod Boží svatodušní si připomeneme slova katechismu, která vycházejí ze Slova Božího: Duch svatý je láska mezi Otcem a Synem, láska božská, láska osobní, proto je Duch svatý třetí Božská osoba, proto tento třetí Hod Boží – po vánocích a Velikonocích je tak důležitý, i když se někomu může zdát, že dnes je hlavní ta největší pouť v České republice – na svatojánská na Zelené hoře.

Dary Ducha svatého jsme dostali a dostáváme. Za ně prosme – modlitba 003 – zajímavé, že je hned na třetím místě. Dnes jsme ji zazpívali, takže to máme dvakrát, ale to je trochu málo na jeden rok. Pak je modlitba č. 020, dost krátká, nebudu se ptát, kdo ji zná nazpaměť, ale pravdu je krátká, ale šitá na míru každého, malého i velkého, jistého i nejistého – 020. Pak máme desátek s prosbami k Duchu svatému, ten vždycky kladu na srdce biřmovancům. Všichni jsme biřmovanci, všude je k mání biblický růženec, kde ho najdete.

Kdysi kdosi mluvil o pravdě a lásce, za 35 let se o tom mluví jinak anebo nemluví vůbec. Takže opravdu poznáváme a vidíme čím dál víc nepravdy a nelásky. Co takhle se tomu trochu bránit? Trochu bránit a ne se tomu vystavit jako sluníčku při opalování. Vylezme ze stínu, kde září jen umělé světlo všech možných obrazovek a displejů, kde nám posílají zaručeně správné zprávy, obraťme se ke slunci, aby bylo více světla, volejme k němu haló, aby bylo více lásky. K jakému slunci? Při prvním zapálení paškálu jsme zpívali,  že Pán Ježíš je světlo světa, slunce, které nezná západu, a tao svíce u oltáře nám to 50 dní připomínala. Teď bude u křtitelnice. Dívejme se na ni a volejme k Pánu Ježíši, děkujme a prosme o jeho největší dar, o Ducha svatého, lásku Ducha svatého, o jeho dary, abychom byli schopni rozpoznat pravdu a rozdávat lásku, radost, pokoj, byli shovívaví vlídní a dobrotiví, zachovali a udrželi tichost, věrnost a zdrženlivost, což je ovoce Ducha svatého, které známe z Písma svatého, jak jsme to slyšeli dnes ve 2. četní z 15. kapitoly listu Galaťanům, tady Keltům, kteří pak bydleli i u nás. Naučte se nazpaměť jak těch 7 darů ducha svatého, tak devět jeho plodů neboli ovoce. Děkujme za ně, prosme za ně, nejen o slavnosti Ducha svatého, každou neděli, při každé mši svaté, každý den, v kostele i doma. Amen,

Komentáře:

přidej komentář

KTERÝ Z 8 DŮVODŮ ÚPADKU ŘÍŠE ŘÍMSKÉ SE NEJVÍCE PODOBÁ 21. STOLETÍ?”

1 (2)

 

2 (0)

 

3 (0)

 

4 (0)

 

5 (0)

 

6 (0)

 

7 (0)

 

8 (0)

 

celkem hlasovalo 2 lidí

předchozí ankety

Dnes je 15. června 2024

svátek má Vít

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)