na 32. neděli v mezidobí C

06.11.2022 - promluvy

32. v mezidobí C - 6.11.2022

Vědci tvrdí, že vesmír je starý několik miliard let. Jiní vědci vyslovili domněnku, že slunce bude svítit ještě 7 miliard let. A každý to bere vážně, i když si to nikdo nemůže zkontrolovat, a potvrdit pravdivost tak jako se to dá udělat u Pythagorovy věty, která je také základem geometrie  anebo Archimedova zákona, který je základem fyziky.

Saduceové tvrdili, že vzkříšení není. Pán Ježíš jim však řekl, že nemají pravdu. Vyplývá to z Písma svatého, jak jsme se to dnes slyšeli: smrtí život nekončí, budeme vzkříšeni. Kolik lidí to bere vážně? Je pravda, že si to nikdo nemůže zkontrolovat, ale je pravda, že to řekl Pán Ježíš, kterého apoštolové viděli vzkříšeného. Můžeme jim věřit? Můžeme. A jsme rádi? Jsme.

A to je úžasné. Už se nemusíme trápit tím, že žádný vědec nám neřekne, jak dlouho ještě budeme žít my, žádný vědec ani nejlepší lékař nám nezaručí ani den, natož rok pozemského života.

Bůh nám to však zaručuje ústy Mojžíše, ústy bratří Makabejských a pak přímo ústy svého Syna, který se kvůli tomu stal člověkem. To je opravdu úžasné. To je skutečná radostná zpráva. To si můžeme říkat jako novinku.

Když přijdete z kostela domů a někomu řeknete: Že prý slunce zhasne za 7 miliard let, asi vám odpoví: To já už tady nebudu. A vy se můžete zeptat: A jak dlouho tady budeš? Třeba se nerozčílí a jen pokrčí rameny. Až do smrti. A vy můžete říci: A potom?  A když se zamyslí, můžete pokračovat: V kostele dnes říkali, že pak budeme vzkříšeni.  Pánu Ježíši už podařilo. A to je pěkné, že ano?

Je pěkné, že to víme, že jsme to mohli slyšet. Je to tak pěkné, že za to musíme děkovat. A že to můžeme oslavit. Ne nějakým otvíráním šampaňského a připíjením, žádným dupáním na náměstí, jak to bylo, když jsme vyhráli v hokeji zlatou medaili. Zbožně a hezky to děláme při této a každé mši svaté, tak jako to konali naši předkové po staletí v tomto kostele. A doufáme, že také ti po nás budou pokračovat. To záleží trochu i na každému z nás, na tom, jak tu radost ze vzkříšení prožijeme a jak se o ni podělíme.

Komentáře:


(ochrana proti spamu)
všechny položky jsou povinné, HTML tagy budou odstraněny

KTERÝ Z 8 DŮVODŮ ÚPADKU ŘÍŠE ŘÍMSKÉ SE NEJVÍCE PODOBÁ 21. STOLETÍ?”

1 (2)

 

2 (0)

 

3 (0)

 

4 (0)

 

5 (0)

 

6 (0)

 

7 (0)

 

8 (0)

 

celkem hlasovalo 2 lidí

předchozí ankety

Dnes je 15. června 2024

svátek má Vít

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)