na 30. neděli v mezidobí "C"

23.10.2022 - promluvy

23/10 2022 – 30. v mez. C

Lidové misie vedli dříve kněží z řádu redemptoristů a ty založil sv. Alfons. Jeden z jeho slavných citátů je, že modlitba je  veliký prostředek spásy.

Dnešní lidé po sobě zanechají citát stejný, a tím je:  Nemám čas. Přitom si lžeme do kapsy. Každý však tvrdí, že na modlitbu nemá čas.

Když si ho udělám – a jde to -  jak se tedy modlit, aby to nebyl jen přednes jako při recitaci na besídce, aby to nebylo jen takové uvažování, když člověk jde lesem a vybírá si strom na obejmutí anebo kouká po psovi, aby mu někam neutekl.

Modlitba je rozhovor s Bohem a my s ním můžeme mluvit vždycky, všude  a o všem, učíme se s dětmi ve škole a to platí až do smrti pro všechny děti Boží.

Nejlepší rozhovor nám nabízí v dnešním evangeliu Pán Ježíš slovy celníka:

Je to naprosto pravdivé: Jsem jenom člověk hříšný, ať jsem malý nebo velký, tlustý nebo hubený, muž nebo žena, kluk nebo holka. Co je v tomto posledním bodě navíc, je opravdu od zlého.  

Bůh je milostivý, milosrdný, shovívavý a plný lásky. Pořád a beze změn.

Naše hříchy se mění, ale každý může říci: Bože buď milostiv mně hříšnému. Bože buď milostiv mně hříšné. Opravdu každý a každá, staří jako mladí, ti nejstarší jako ti nejmenší (neříkejte, že tomu ještě nerozumí, právě naopak).

Můžeme si však také vzpomenout, co se zpívá na základě Bible: Ať jsi malý nebo velký, tlustý nebo hubený, tlustá nebo hubená, Bůh Tě má rád. Protože opravdu je milosrdný a milostivý. A je Tvůj Otec, a oba rodiče mají rádi i své nezvedené děti a proto chtějí, aby se vzpamatovaly..

A můžeme to říci vždycky a všude. Především, když přijdeme do kostela. Namočíme ruku do kropenky, kde je voda, kterou se křtí. A můžeme říci: I já jsem byl pokřtěn(a) ve jménu Otce i Syna i Ducha Svatého – a udělat kříž. Pořádný a poctivý kříž, co vy na to, velcí i malí, páni a dámy, bratři a sestry.  A pak dodat, jak jsme se to učili s dětmi: A jsem dítě Boží, jsem pod jeho mocí a nemusím se ničeho bát.

To je pozdrav. A o čem se budeme bavit? Jak má tedy probíhat ten rozhovor, ta modlitba, veliký prostředek spásy, jak říká sv. Alfons.

Přesně tak, jak nás učí Pán Ježíš. Bože, buď milostiv mně hříšné, mně hříšnému. Vždycky a všude. A třeba i stokrát, pokaždé přijde na další svůj hřích, pokaždé můžeme obdivovat Boží milosrdenství. Za ně prosit. A za ně děkovat. Proto jsme přišli sem na oběť díkůvzdání, eucharistii, hezky česky na nedělní mši svatou. Amen.

Komentáře:

přidej komentář

Dnes je 29. května 2024

svátek má Maxmilián / Maxim

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)