na 1. neděli adventní roku A

27.11.2022 - promluvy

 1. neděle adventní roku A - 27/11 2022

Pán Ježíš jasně řekl: Bděte tedy, protože nevíte, který den váš Pán přijde. A my mu samozřejmě musíme dát za pravdu. A ne říkat jako tenkrát ti průměrní občané Atén sv. Pavlovi: Poslechneme si tě až jindy. To je totiž odpověď i průměrného českého občana. A jaká je odpověď křesťana? Mám už napsanou poslední vůli. Anebo aspoň jsi to už všem nějak řekl/řekla. Ale je zde ještě jednodušší otázka, na kterou je také rychlejší  i snadnější odpověď: Mám ustlanou postel? Vždyť nevím, v kterou hodinu Pán přijde. Ano, opravdu nevím. Ale měl bych být připraven – připravena, chci to, počítám s tím.

Ale pozor: Pán Ježíš přijde podle svého rozhodnutí. Kam nás zavede? To už neví vůbec nikdo.

Kéž by to bylo na tu horu s Hospodinovým domem, ke které budou proudit všechny národy jak jasně řekl prorok Izaiáš.

A tam bude asi to největší překvapení, které nejsme schopni si představit, dokud každý cítíme zemskou přitažlivost a dokud každému utíká čas velmi rychle, i když všem stejně.

Ale to už víme, tak to nemusíme stále opakovat, ani teď, když je jasné že po Novém roce budeme každý zase o rok starší.

Poslechněme svatého Pavla, který nám připomíná, že už nastala hodina, kdy je třeba se probrat ze spánku. Probudit se z těch různých i hrůzných snů zaviněných zprávami ze všech zemí naší planety a zkusit přemýšlet, zda přece jen není někde něco lepšího. Co když je to přesně to, co jsme slyšeli v proroctví Izaiášově:   V nebi už opravdu nezdvihne již meč národ proti národu. Tam se podaří, co se na této zemi ještě nikomu nepodařilo, že zkují své meče v radlice a svá kopí ve vinařské nože., válce se již nebudou učit.

A na to se můžeme těšit. Nevíme, kdy to přijde, nevíme, co všechno nás před tím čeká, nevíme přesně jaké to bude, ale slova proroctví jsou jasná. A tak si ze srdce zazpívejme: Co již dávní proroci lidem zvěstovali, toho se dočkáme  v tomto – zatím neznámém  - čase, ale jistě, protože Bůh už přišel a narodil se pod jménem Ježíš – Zachránce lidstva – z Panny čisté.

Komentáře:

přidej komentář

KTERÝ Z 8 DŮVODŮ ÚPADKU ŘÍŠE ŘÍMSKÉ SE NEJVÍCE PODOBÁ 21. STOLETÍ?”

1 (2)

 

2 (0)

 

3 (0)

 

4 (0)

 

5 (0)

 

6 (0)

 

7 (0)

 

8 (0)

 

celkem hlasovalo 2 lidí

předchozí ankety

Dnes je 14. června 2024

svátek má Roland

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)