4. v mezidobí B - na evangelium

28.01.2024 - promluvy

4. v mezidobí B 28/1 2024

Pán Ježíš má moc nad zlými duchy. Nerado se o tom mluví, nerado se to slyší, protože z toho vyplývá, že i ti zlí duchové něco znamenají, když on musel zakročit s takovou mocí. A zlí duchové ho poslechli.

Podívejme se na to klidně.

Ovšem každý náš pohled není klidný. Uvidíme člověka, který nás rozčiluje. Hned zneklidníme. Uslyšíme zprávy, které skutečně zabolí – zabití lidé, zničené domy. Hned zesmutníme. Cítíme, že v tom všem působí zlo právě ti zlí duchové.

Proto nestačí pohled, zvláště ne stálý pohled na nějakou obrazovku, kterou nikdo nevypne, ale je potřeba rozhled. Jako třeba z Vejdocha, kde vidíte skutečně na všechny strany z této přírodní rozhledny, a celou naši farnost. Musíte se ale natočit, dívat se skutečně na všechny strany, rozhlížet se. Proto je potřeba také dívat se na všechny zprávy, i na ty dobré, proto je potřeba si vyprávět i o těch dobrých zprávách.

Pojďme dne s krok výš, ne dál, ale výš, protože jde o nadhled.

K tomu už nestačí ani stometrová rozhledna, k tomu je potřeba prostá dětská víra. Bůh je všemohoucí, Bůh je náš Otce, a jako jeho děti jsme v jeho náručí. My mu můžeme říci: Zbav nás od zlého. Tak nás to přece učí jeho Syn. A my můžeme doufat, že když nás toho hned nezbaví, že to pořád má v moci. Jako Pán Ježíš ty zlé duchy. Dokonce můžeme doufat, že i to pokušení může mít u něj nějaký význam. My za roh nevidíme, a už vůbec nevidíme do budoucnosti, ale on tam vidí, on má ten nadhled.

Proto i v těch těžkých chvílích, kdy se nám zdá, že zlí duchové přímo řádí a že toho tolik ovládají, můžeme už teď říci: Jsme Boží děti, jsme v jeho rukou, v jeho otcovské náruči, tam se máme jednou sejít. S pomocí Boží , s pomocí našeho Otce. A u něho pak budeme moci říci: Bohu díky.

Komentáře:

přidej komentář

Od 1.2.2024: Když prochladnu, nejlépe mě zahřeje

grog. (3)

 

svařené víno. (4)

 

lok slivovice. (6)

 

horká polévka. (3)

 

chvilku běhat. (1)

 

zalézt do peřin. (1)

 

dát nohy do vřelé vody. (1)

 

sprcha. (2)

 

celkem hlasovalo 21 lidí

předchozí ankety

Dnes je 22. února 2024

svátek má Petr

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)