Vše o Hvězdicové pěší pouti na Velehrad - Organizace

21.07.2023 - pěší pouť na Velehrad

 

7. Organizace

            Nad hladkým průběhem pouti dohlíží pořádková služba. Tato čtyř až pětičlenná skupinka je na první pohled snadno identifikovatelná jednak díky svým zářivě oranžovým tričkům, jednak díky hlasitým projevům, kterými chtějí uchránit účastníky pouti před osobním střetem s nějakým kolemjedoucím dopravním prostředkem. V rámci plynulosti dopravního provozu a zachování vlastního zdraví se jejich pokyny vyplatí poslouchat.

            Další důležitou, i když málo viditelnou skupinkou je elitní tým, zvaný Rychlá Rota. Již název napovídá, že se pomocí svých motocyklů pohybují vyšší rychlostí než poutníci. Jejich úkolem je připravit obce na příchod poutníků, připravit místo noclehu a ráno vše v pořádku předat.

            Velká zavazadla převážejí auta. Poutník přes den jde pouze s malým batůžkem, ve kterém má všechny potřebné věci.

            Ačkoli je pouť zejména duchovní záležitostí, tělo se nedá ošidit a žádá si svůj příděl. Proto je třeba vzít si s sebou proviant na celou dobu pouti. Někde je možnost něco dokoupit po cestě, jindy poutníky příjemně překvapí pohoštění přichystané místními obyvateli.

            Kromě hlavního společného cíle (Velehrad) má i každý den svůj malý cíl, kterým je místo noclehu. Většinou se jedná o školy nebo kulturní domy, v Buchlovicích je možnost spát na školním hřišti. Pokud kapacita nedostačuje, s vděčností přijímáme nocleh u místních farníků.

 

Komentáře:

přidej komentář

KTERÝ Z 8 DŮVODŮ ÚPADKU ŘÍŠE ŘÍMSKÉ SE NEJVÍCE PODOBÁ 21. STOLETÍ?”

1 (2)

 

2 (0)

 

3 (0)

 

4 (0)

 

5 (0)

 

6 (0)

 

7 (0)

 

8 (0)

 

celkem hlasovalo 2 lidí

předchozí ankety

Dnes je 15. června 2024

svátek má Vít

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)