Velehradský poutnický kříž

29.08.2021 - pěší pouť na Velehrad

 

Od r. 2012 se na posvátný Velehrad chodí s křížem, který poutníkům připravil a daroval místní ale zároveň světoznámý sochař Otmar Oliva.

Kříž je ze zvláště lehké slitiny bílé barvy, má dvě břevna, Kristus je na něm symbolicky zobrazen zkrouceným kovem s připomínkou  22. žalmu, který Pán Ježíš začal citovat na kříži: Já však jsem červ a ne člověk, potupa lidství, povrhel lidu (verš 7.)

Vlastní kříž vyrůstá ze 7 kovových stuh, na něž Otmar Oliva dal jména míst, kudy poutníci procházejí - Velehrad, Sv. Kliment, Sv. Hostýn, Sv. Kopeček, Štípa, Křtiny - a doplnil jej dvěma mušlemi.

Kříž byl hned vážen na osobní váze, která jistě není na takové předměty nejvhodnější, a bylo zjištěno, že žerď z čerstvého lískového prutu, uříznutého u autorovy chalupy v Jeseníkách, má 70 dekagramů. 

 

V prodejně u Bělíků byl kříž 10.8.2018 zvážen přesněji a po 5 letech vysýchání  žerdě bylo zjištěno:

kovová část 1546 gramů

dřevěná žerď 496 gramů

stuhy, které mezitím přibyly  80 gramů

Celkem tedy 2,116 kg 

 

Na kříž byly postupně dány tyto stuhy:

1. ze Svatého Hostýna, odkud se poprvé vycházelo L.P. 2012

2. za Obec Velehrad 4.7. 2012 - menší

3. za Obec Velehrad 4.7.2013 - slavnostní

4. ze Svatého Kopečka

5. od Svatého Antonínka s krásnými slováckými motivy

6.  z vlakové pouti z Moravy do Lurd L.P. 2014 k 111. výročí poslední vlakové pouti Moravanů

Letos se půjde poprvé až od cyrilometodějské lípy, která byla L.P. 2013 vysazena na hranicích Čech a Moravy mezi Sirákovem a Újezdem, proto tam občané Sirákova přidají další stuhu.

Pravdou je, že před 8 roky šel jeden poutník na Velehrad až Rudolce, který je také na moravské straně staré zemské hranice

Osmou stuhu věnuje Městys Nové Veselí, odkud se vyjde v pondělí 20.8.2018.

oliva-poutnicky-kriz-pred-bazilikou.jpgoliva-poutnicky-kriz-stuhy.jpg

 

Z historie:

Nový kříž převzal předseda matice Velehradské  27.6. 2012 v Domě sv. Cyrila a Metoděje a šel s ním do baziliky, kde před hlavním oltářem, u hrobu tatíčka Stojana, v kapli Matky Unie a u hrobu kardinála Špidlíka prosil postupně o dary Ducha Svatého pro církev, své farnosti, sebe i pro poutníky, o jednotu křesťanů, o ochranu pro poutníky a o spásu jejich duší.

 

Pak s křížem navštívil farní úřad a obecní úřad, kde se domluvilo, že zástupci obce ozdobí kříž druhou stuhou právě, když s ním poutníci přijdou k 16. zastavení Růžencové cesty, věnovanému Obcí Velehrad (první stuhou kříž ozdobí Matice svatohostýnská hned na začátku pouti).

 

Dále přišel ukázat kříž a dát požehnání sestrám  cyrilometodějských do kláštera a na Stojanov.

 

S křížem se zastavil a pomodlil u francouzské kapličky a s modlitbou za živé i zemřelé farníky i poutníky přizastavil u hřbitova a u poutnického dřevěného kříže na cyklostezce do Tupes.

 

Komentáře:


(ochrana proti spamu)
všechny položky jsou povinné, HTML tagy budou odstraněny

Dnes je 23. března 2023

svátek má Ivona

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)