Kronika poutníka 2025 - Uvítání a poděkování a fotografie na Velehradě 23/8 2025
18.08.2025 - pěší pouť na Velehrad
řazená sestupně, nejstarší najdete nejníže
Video ze zahájení s o. biskupem u Sirákova si můžete ještě do 7.9. stáhnout tady :
Fotografie z cíle na Velehradě díky "Člověk a víra" jsou zde
Přivítání:
Pane biskupe, milý otče Pavle, představuji Vám 261 účastníků 25. pěší pouti na Velehrad, kterou konáme na poděkování za světlo víry pravé, které odtud svatí Cyril a Metoděj roznesli po naší vlasti a při které prosíme za obnovu víry v našem národě. Prosíme i za mír a za všechny trpící a potřebné, zvláště za duše v očistci.
Připutovali jsme ve 4 proudech celkem z 11 míst, 7 z nich je v naší diecézi, na tom nejvzdálenějším, až na samých jejích hranicích jste nám v neděli požehnal. Jsou zde i poutníci, kteří sem po etapách došli až z Levého Hradce u Prahy. Je zde i skupina, kterou bychom mohli nazvat staré páky. Když se začínalo, chodili poctivě celou cestu ze Znojma, pak se oženili nebo vdaly a letos přišli s celou svou rodinou, proto putovali jen dva dny a menší rychlostí než dříve. Postupně se naše pramínky slévaly a vytvořily řeku vděčnosti, kterou završíte nejsvětější obětí Kristovou na poděkování. Při ní budeme společně také prosit za všechny, kteří nám všem po cestě pomáhali. Bez nich by to tak pěkně nešlo.
Závěrečné poděkování:
Bohu díky za počasí a za to, že jsme je překonali
za nohy, které nám dal a které nás donesly až sem
za dobré lidi, které nám poslal do cesty
Panně Marii díky za doprovázení na cestách
Andělům strážným díky za ochranu
Svatým Cyrilu a Metodějovi a jejich žákům díky za slovo života
Otče Pavle, Pán Bůh zaplať za mši svatou
Děkujeme za hudbu a zpěvy a hlavně všem, kteří při pouti nosili kříž, rozhlas a zajišťovali pořádek a bezpečnost. A děkujeme všem, kteří nás poutníky přijali a po cestě nám pomáhali.
Dá-li Pán Bůh za se zde v sobotu 22/8 2026 s místním arcibiskupem, na Levém Hradci v sobotu 14/2, přesně v den blažené smrti sv. Cyrila. Ze Svatého Kopečka přes Svatý Hostýn vycházíme 5 dní před hlavní poutí, 30/6 2026. Všichni jste srdečně zváni. Pozvěte i další.
V nových ambitech je poutnický oběd pro ty, kdo si ho objednali, a budou se tam vydávat kříže stříbrné těm, kdo už putovali 25x, a pak další kříže pro ty, kdo letos dovršili nějaký symbolický počet.