Názvy postních nedělí

01.03.2025 - lidová zbožnost

V lidové tradici jsou postní neděle pojmenované také jako Černá (Fialová), Pražná, Kýchavná, Družná, Smrtná a Květná.

První postní neděle - Invocavit - podle vstupní antifony “Invocavit me et ego exaudiam eum” = Bude ke mně volat a já ho vyslyším. Povolal mne.

Černá (fialová) neděle je nazývána podle černého oděvu žen, který nosily kvůli nastalé postní době, Fialová podle fialové liturgické barvy. Kromě toho se užívají i pojmenování Liščí, Pučálka, Pytlová. Liščí neděle je odvozena od zvyku, kdy hospodyňky pekly preclíky a zavěšovaly je na stromky. Dětem se pak vyprávělo, že je nadělila liška. Název Pučálka se pojí s typickým pokrmem z praženého hrachu. Pučálka se však nazývala i masopustní maškara vystrojená do oděvu z hrachoviny, která vcházela do stavení a pro zajištění bohaté úrody rozhazovala po světnici zrna hrachu.

Druhá postní neděle - Reminiscere - podle vstupní antifony “Reminiscere miserationum tuarum, Domine” - Rozpomeň se na své slitování, Pane, na své milosrdenství.

Druhá postní neděle se nazývá Pražná podle pokrmu z pražených naklíčených zrn. Někdy se tato neděle označuje jako sazometná. Už svým názvem evokuje dobu smýčení, čištění, úklidu, kterému se hospodyňky věnovaly.

Třetí postní neděle - Oculi - podle vstupní antifony “Oculi mei semper ad Dominum” – Oči mé stále vyhlížejí Pána.

Kýchavná neděle je proto, že pokud tento den třikrát za sebou kýchnete, máme pro vás dobrou zprávu - dle pověry byste si po celý rok měli užívat pevného zdraví. Jiná verze: Lidé se obávali, aby během dne nekýchli, protože věřili, že kýcháním začíná mor. V historii se tuto neděli také vzpomínalo na oběti moru.

Čtvrtá postní neděle - Laetare - podle vstupní antifony “Laetare Jerusalem” - Raduj se, Jeruzaléme.

Na dužebnou neděli se přátelé scházeli ke společnému posezení. Při těchto setkáních se konzumovaly typické koláče zvané "družbance". V tento den se také chodívalo na námluvy - družba se ženichem šli do domu, kam chtěli na velikonoční pondělí přijít požádat o nevěstu.

Pátá postní neděle - Judica - podle vstupní antifony “Iudica me Deus” - Zjednej mi právo, Hospodine.

Smrtnou nedělí začíná vlastní liturgická příprava na obřady Umučení Páně. Na venkově se konával rituál vynášení smrti a donášení nového léta. Morana - Smrtka bývá zhotovená ze slámy, ustrojená do ženských šatů a upevněná na velkou dřevěnou tyč. Lidé do ní vtělili vše zlé, co zima přinesla. Obešla se s ní celá vesnice, pak se v některých oblastech pálila na ohni, jinde se vhazovala do vody. Poté se nazdobilo léto, jinde též líto, které tvořil smrček zdobený vejci a mašlemi, a chodí se s ním koledovat.

Šestá postní neděle Květná (pašijová) neděle, také zvaná Beránková, Palmová. Týden před Velikonocemi je ve znamení Květné neděle = den před nastávajícím pašijovým týdnem. Zelené ratolesti nebo proutky "kočiček"se žehnají v kostele. V některých oblastech se větvičky jívy svazují do velkých svazků zvaných "palmy".

Zpracováno podle stránek farnosti Litoměřice. Děkujeme.

Komentáře:


(ochrana proti spamu)
všechny položky jsou povinné, HTML tagy budou odstraněny

Z jiných slovanských jazyků se ni nejvíce líbí názvy dnů

slovenské (5)

 

polské (3)

 

lužickosrbské (2)

 

ruské (4)

 

ukrajinské (4)

 

běloruské (1)

 

slovinské (2)

 

chorvatské (4)

 

celkem hlasovalo 25 lidí

předchozí ankety

Dnes je 1. července 2025

svátek má Jaroslava

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)