Kříž sv. Benedikta

16.01.2019 - lidová zbožnost

 

Sv. Benedikt je otec západního mnišství, zakladatel klášterů, jejichž členové zbudovali Evropu jak po stránce kulturní tak i hospodářské podle svého hesla: Ora et labora - Modli se a pracuj. Vždyť do bažin a lesů přinesli chov živočichů a pěstování plodin především mniši, kteří to pak naučili okolní obyvatele. To vedlo k prohlášení sv. Benedikta patronem Evropy v roce 1964, v roce 1980, jak známo, k němu byli přidání i sv. Cyril a Metoděj a  roce 1999 ještě tři světice - sv. Kateřina, Brigita a Terezie. To všechno jsou známé věci, ale málo se ví o medaili sv. Benedikta. Na lícní straně je obraz a nápis, na druhé zvláštní kříž.

Ten od sebe rozděluje 4 písmena  C S P B - zkratky latinského Crux Sancti Patris Benedicti, tedy kříž svatého otce Benedikta. Uvnitř kříže je napsáno zhora dolů CSSML a zprava doleva NDSMD, takže to jedno S je společné pro obě ramena. Je to opět z latinské věty: Crux sancta sit mihi lux, non diabolus sit mihi dux, která znamená: Ať svatý kříž je mi světlem a ďábel ať mi není vůdcem. Nahoře je osobní i řádové heslo: Pax  - Pokoj.

kriz-sv.benedikta.jpg  benedict--rub.jpg

Kolem celé medaile je 14 písmen  VRS NSM VSMQL IVB z další latinské věty: Vade retro, satanas, nunquam suade mihi, vana sunt mala, quaecumque libas, ipse venenum bibas. Ta je přímo modlitbou: Odstup satane, nikdy ať mně nezlákáš, zlo ať vyjde naprázdno, kdykoli mně chceš otrávit, sám si vypij ten jed!

Na lícní straně je postava světce, který drží v ruce kříž a knihu. U toho je nápis Kříž sv. otce Benedikta z Hory Cassino. Celé to je obtočeno nápisem : Eius in obitu nostro praesentia muniamur (Ať je s námi a chrání nás při naší smrti).

Modli se a pracuj je benediktinské heslo. Každou větu z té medaile můžeme vzít jako modlitbu. A pracovat na zušlechtění je také potřeba. V nás i kolem nás je pralesů v přeneseném slova smyslu, které po tom přímo volají, pořád dost.

 

Komentáře:

přidej komentář

Po kterém světci či světici pojmenujeme náš třetí zvon? (zdůvodnění na stránkách vedle)

sv. Anežka (2)

 

sv. Cyril a Metoděj (0)

 

sv. Jan Nepomucký (1)

 

sv. Jan Pavel II. (4)

 

sv. Jan Sarkandr (0)

 

sv. Josef (1)

 

sv. Ludmila (8)

 

sv. Zdislava (19)

 

celkem hlasovalo 35 lidí

předchozí ankety

Dnes je 23. ledna 2020

svátek má Zdeněk

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT COKOLI Z TĚCHTO STRÁNEK 

K DOBRÉMU ÚČELU