Kříž sv. Benedikta

05.03.2023 - lidová zbožnost

 

Sv. Benedikt je otec západního mnišství, zakladatel klášterů, jejichž členové zbudovali Evropu jak po stránce kulturní tak i hospodářské podle svého hesla: Ora et labora - Modli se a pracuj. Vždyť do bažin a lesů přinesli chov živočichů a pěstování plodin především mniši, kteří to pak naučili okolní obyvatele. To vedlo k prohlášení sv. Benedikta patronem Evropy v roce 1964, v roce 1980, jak známo, k němu byli přidání i sv. Cyril a Metoděj a  roce 1999 ještě tři světice - sv. Kateřina, Brigita a Terezie. To všechno jsou známé věci, ale málo se ví o medaili sv. Benedikta. Na lícní straně je obraz a nápis, na druhé zvláštní kříž.

Ten od sebe rozděluje 4 písmena  C S P B - zkratky latinského Crux Sancti Patris Benedicti, tedy kříž svatého otce Benedikta. Uvnitř kříže je napsáno zhora dolů CSSML a zprava doleva NDSMD, takže to jedno S je společné pro obě ramena. Je to opět z latinské věty: Crux sancta sit mihi lux, non diabolus sit mihi dux, která znamená: Ať svatý kříž je mi světlem a ďábel ať mi není vůdcem. Nahoře je osobní i řádové heslo: Pax  - Pokoj.

kriz-sv.benedikta.jpg  benedict--rub.jpg

Kolem celé medaile je 14 písmen  VRS NSM VSMQL IVB z další latinské věty: Vade retro, satanas, nunquam suade mihi, vana sunt mala, quaecumque libas, ipse venenum bibas. Ta je přímo modlitbou: Odstup satane, nikdy ať mně nezlákáš, zlo ať vyjde naprázdno, kdykoli mně chceš otrávit, sám si vypij ten jed!

Na lícní straně je postava světce, který drží v ruce kříž a knihu. U toho je nápis Kříž sv. otce Benedikta z Hory Cassino. Celé to je obtočeno nápisem : Eius in obitu nostro praesentia muniamur (Ať je s námi a chrání nás při naší smrti).

Modli se a pracuj je benediktinské heslo. Každou větu z té medaile můžeme vzít jako modlitbu. A pracovat na zušlechtění je také potřeba. V nás i kolem nás je pralesů v přeneseném slova smyslu, které po tom přímo volají, pořád dost.

 

Komentáře:

přidej komentář

KTERÝ Z 8 DŮVODŮ ÚPADKU ŘÍŠE ŘÍMSKÉ SE NEJVÍCE PODOBÁ 21. STOLETÍ?”

1 (2)

 

2 (0)

 

3 (0)

 

4 (0)

 

5 (0)

 

6 (0)

 

7 (0)

 

8 (0)

 

celkem hlasovalo 2 lidí

předchozí ankety

Dnes je 15. června 2024

svátek má Vít

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)