Co se děje 31. října?

30.10.2022 - lidová zbožnost

 

Upřímně a citlivě o večeru 31. října!

 

V Americe i ve Velké Británii se těší velké oblibě Halloween. Jeho historie sahá až k dávnověkým Keltům. Tehdy se rok dělil na dva půlroky: ten první, zvaný někdy zelený anebo živý trval od 1. května do konce října a byl  obdobím hojnosti. Prvního listopadu pak začínal půlrok suchý nebo mrtvý a byla to doba temna a hladu, protože zásoby potravy se rychle tenčily. Keltové na první listopadový den měli vlastně  Nový rok a noc před bylo něco na způsob našeho „silvestra". Oni však v ní uctívali svého boha mrtvých - Anwinna. Věřili, že té noci se domů vracely duše zemřelých a vyhledávaly pomoc příbuzných, aby jim pomohli překročit onu hranici do Země mrtvých. Proto vyráběli svítilny z vydlabaných řep, aby duchům posvítili na cestu. Sami se převlékali do starých cárů a malovali si obličeje, aby se sami uchránili před zlými duchy. Té noci se říkalo Samhain.

Už v prvním tisíciletí po Kristu se začala katolická církev zbavovat pohanských zvyků a tak byl na 1. listopadu stanoven  svátek nový - Svátek Všech svatých. Na další den byla už na přelomu prvního a druhého tisíciletí  stanovena Památka všech věrných zemřelých. V 16. století se svátky a zvyky prolnuly tak, že se slavil jen jeden - All Hallows' Day, čili Den všech blahoslavených. Předvečer tohoto dne se jmenoval All Hallows' Evening, ve vesnickém slangu byl tento název zkomolen na Halloween. Díky irským a anglickým přistěhovalcům se tato tradice přenesla také do Ameriky.

Ve 20. letech minulého století se Halloween vrátil  a začaly se konat první oficiální městské oslavy. V dnešní době si lidé zdobí dům, vyrábějí dýňové svítilny a pečou dýňové koláče. Děti se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu s tradičním pořekadlem Trick or treat (Koledu, nebo vám něco provedu) a „koledují" o sladkosti.  Volně se to dá přeložit i jako "jestli nedostaneme nějakou dobrotu, tak tě začarujeme". Pokud děti nedostanou, co chtějí, mohou vyvést v domě nějakou lotrovinu. Takže to není nakonec tak nevinné, jak by se na první pohled zdálo.

Vydlabaná dýně, která je s tímto svátkem neodlučně spojovaná, skrývá také svůj vlastní příběh.  Říká se jim Jack O´Lanterns - svítilny lakomého Jacka.

Podle irské legendy žil kdysi dávno chlapík přezdívaný Lakomý Jack. Několikrát za sebou šibalsky a ve svůj prospěch oklamal ďábla a nakonec s ním dokonce uzavřel úmluvu, že si ďábel ani po Jackově smrti nesmí vzít jeho duši. Když Jack zemřel, jeho prohnanou duši nechtěl Bůh vpustit do nebe. Kvůli úmluvě s ďáblem mu však bylo zavřené i peklo. Ďábel to však nevzdal a dal za trest Jackovi žhavé uhlíky, se kterými musel lidem svítit na cestu. Jack je vložil do vydlabané dýně. Z toho vznikly Jack O´Lanterns, které lidé dávají před vchody, aby zahnali strašidelného Jacka.

Převlékání dostalo až nechutné rysy. Lidé se strojí za strašidla, obludy, příšery, čarodějky a dokonce oživlé mrtvoly - zombie. Na trhu k tomu nabízejí  latexové rohy, uši a nosy v přirozené tělové barvě, které se na požadované místo přilepí tak, že plynule přechází v kůži. Nabízí se také  prostředky na vytváření efektu realisticky vypadajících řezných ran, popálenin, šrámů nebo, jizev.

 

My však máme na začátku listopadu známé křesťanské svátky - svátek Všech svatých a Památku zemřelých (lidově Dušiček). V tyto dny chodíme do kostela na mši svatou a potom také na naše hřbitovy, kde se modlíme, dáváme na hroby květiny a zapalujeme tam svíčky. Je to doprovod modlitby na naše zemřelé.

Modlitba za zemřelé patří k nejstarší křesťanské tradici. Vzpomínka na mrtvé se konala a koná  při každém slavení mše svaté.  Přesto se v západní Evropě začíná slavit výroční vzpomínka na všechny věrné zemřelé  a to v následující den po slavnosti Všech svatých (1. listopadu), tedy 2.11. Zavedl ji sv. Odilo, benediktinský opat z Cluny (998), a brzy se rozšířila i mimo benediktinské kláštery; od 14. století i v Římě. V Aragonii začali kněží slavit v ten den tři mše svaté za zemřelé; papež Benedikt XIV. tento zvyk potvrdil (1748) a rozšířil pro všechny kněze ve Španělsku, Portugalsku a Latinské Americe.  V roce 1915, kdy během 1.světové války zahynulo veliké množství lidí, rozšířil toto povolení papež Benedikt XV. pro celou církev. Využijme této nabídky.

 

 

A buďme opatrní!

Jednak se dobrovolně nevzdávejme svých hezkých českých a moravských zvyků.

Všímejme si však i pozadí této akce. Někdy tam může být snaha prosadit halloween jako pohanský svátek navzdory křesťanství. Často je to jen  poblázněná bezduchá zábava, která děti nevede k ničemu.

 

Z více pramenů na internetu poskládal Jan Peňáz

 

Komentáře:

Opět výborné! | Marie Marková - 2.11.2012

zobraz komentářepřidej komentář

Od 1.2.2024: Když prochladnu, nejlépe mě zahřeje

grog. (3)

 

svařené víno. (4)

 

lok slivovice. (6)

 

horká polévka. (3)

 

chvilku běhat. (1)

 

zalézt do peřin. (1)

 

dát nohy do vřelé vody. (1)

 

sprcha. (2)

 

celkem hlasovalo 21 lidí

předchozí ankety

Dnes je 22. února 2024

svátek má Petr

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)