Zvon pro sv. Hilaria v Provensálsku zazněl 17.5.2018 i na Velehradě

24.12.2021 - Křesťanská Evropa

Díky p. Zdeňku Skaličkovi vidíme zvon před kapličkou a hlavní účastníky:

zleva velehradský farář, předseda Matice velehradské, manželé Mestelanovi, deštník jim drží velehradský p. starosta. Vlevo v modrém je zvoník.

velehrad-17.5.2018-zvon.jpg  velehrad-17.5.2018.jpg

Moravské poutní místo Velehrad bylo jednou ze zastávek cesty, kterou v polovině května podnikla skupina asi deseti francouzských poutníků ze sdružení „Poutní cesta křesťanskou Evropou". Vezli při ní zvon pro opravovanou, patnáct století starou kapli sv. Hilaria v Provensálsku. Velehradem se jeho tóny rozezněly ve čtvrtek 17. května 2018 v pravé poledne.

Požehnání zvonu, který byl odlit v Przemysli, proběhlo ve Wadowicích ve středu 16. května odpoledne. Téhož dne se skupinka francouzských poutníků i se zvonem přemístila do Nitry, zazvonili večerní klekání a po programu v místním semináři tam přespali

Ve čtvrtek 17. května brzy ráno odjeli na Velehrad, prožili mši svatou s pěšími poutníky z církevních škol v Brně a odpoledne strávili s poutníky, kteří při opravách kaple sv. Hilaria také pomáhali. Na Velehradě také přespali a v pátek brzy ráno pak odjeli na další evropská poutní místa, kde také postavili svá zastavení: do Mariadreieichen v Rakousku a do Ottobeuren v Bavorsku.

Pan Skalička ve Slováckém deníku napsal:

Ani provazce deště od zbožnosti neodradily skupinu francouzských poutníků ze sdružení La Route de l'Europe chrétienne, věřící z Velehradu a okolních obcí a na čtyři stovky žáků Cyrilometodějské církevní základní školy v Brně.

Chtěli vidět a slyšet nádherný zvuk zvonu pro kapli sv. Hilaria v Provensálsku,  která byla postavena v 6. století, ale z níž zbyly ve 20. století jen stěny a malý zbytek klenby.

„Zvon byl odlitý v Polsku a požehnaný kardinálem Diwizsem u první kapličky na Poutní cestě křesťanskou Evropou, která byla postavena ve Wadowicích, v rodišti sv. Jan Pavla II.
Zdroj: https://slovacky.denik.cz/zpravy_region/na-velehrade-zaznel-zvon-pro-kapli-v-provensalsku-20180517.html

Komentáře:

přidej komentář

KTERÝ Z 8 DŮVODŮ ÚPADKU ŘÍŠE ŘÍMSKÉ SE NEJVÍCE PODOBÁ 21. STOLETÍ?”

1 (52)

 

2 (2)

 

3 (2)

 

4 (0)

 

5 (2)

 

6 (0)

 

7 (1)

 

8 (1)

 

celkem hlasovalo 60 lidí

předchozí ankety

Dnes je 14. července 2024

svátek má Karolína

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)