Poutě do Cách na hranicích Německa, Belgie a Holandska - Cáchy celkově, pěší pouť 2007 Velké Meziříčí - Praha - Cáchy

03.08.2021 - Křesťanská Evropa

Na sever od Alp byly ve středověku nejstarším a nejdůležitějším poutním místem Cáchy. Je to jedno z mála německých měst (kromě těch v těsném sousedství s Čechami nebo Moravou), pro které se užívá naše české pojmenování. Německy se jmenují Aachen a leží na hranicích Německa, Belgie a Holandska.

 

Osmiboký kostel Panny Marie tam dal postavit Karel Veliký, byl dokončen r. 800 a dnes je to světová památka UNESCO. Už tenkrát počítal císař s tím, že to bude kostel poutní a proto jej vybavil sedmi látkovými ostatky, které získal v Cařihradě: košilkou Panny Marie, plénkami Pána Ježíše, plátnem, na němž byla položena hlava Jana Křtitele, bederní rouškou Pána Ježíše, čistým hrobovým plátnem, zástěrou, kterou měl při poslední večeři, a jeho potní rouškou. Hned tam začalo putovat velké množství poutníků. Jejich touhu později vyjádřil biskup Klaus Hemmerle slovy: „Chceme jít k Ježíši, Marii a Janovi (Křtiteli) až na dotek šátku."

Náš Otec vlasti Karel IV. k této kapli začal přistavovat kněžiště ve stylu Svaté kaple v Paříži. Dnes je tato takzvaná Chórová kaple větší než původní osmiboký kostel, zvaný Oktogón. On také zřídil pro české poutníky v Cáchách oltář sv. Václava, kde musel soužit kněz, znalý jazyka českého, kvůli kázání v češtině a zpovídání poutníků.

Do Cách se od nás putovalo už před ním, ale první pravidelná pouť od nás se konala v roce 1349, Karel IV. se jí osobně zúčastnil  a byl tam (podruhé) korunován na římského krále a už tenkrát bylo rozhodnuto, že se tam bude chodit jednou za 7 let. Z jeho zemí byly stanoveny dvě cesty - uherská a česká. A lidé (nejen) od nás po nich pravidelně putovali, dokud to nezakázal jiný císař - Josef II. Takže tam naši byli společně naposledy před 231 lety.

 

 Česká pouť byla obnovena L. P. 2007, kdy tam od nás pěšky přišlo pět poutníků.  Vyšli 25.4. z Velkého Meziříčí, 1.5. odcházeli z Prahy a 31.5. dorazili do Cách. Pak přijely autobusy z Kladna a z Moravy.

Poutní deník si můžete přečíst zde:

Komentáře:

Pouť do Cách - 2023 | Marta - 14.8.2022

zobraz komentářepřidej komentář

Z jiných slovanských jazyků se ni nejvíce líbí názvy dnů

slovenské (5)

 

polské (3)

 

lužickosrbské (3)

 

ruské (4)

 

ukrajinské (4)

 

běloruské (1)

 

slovinské (2)

 

chorvatské (5)

 

celkem hlasovalo 27 lidí

předchozí ankety

Dnes je 13. července 2025

svátek má Markéta

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)