Zvonek a zvony

06.05.2022 - naše farnosti

Jdu kolem našeho kostela a v zelené trávě vidím rozkvetlé pampelišky. Vše je v klidu, ale najednou se tam mihne cosi zeleného a zároveň zaslechnu jemné zazvonění. Není to mobil, není to zvonek u sousedů, ale malý zelený ptáček, hezky česky (a vědecky) pojmenovaný zvonek zelený.

 zvonek-zeleny.jpg

Jak poznamenávají ornitologové, málokterý z opeřenců má takové jméno, aby vyjadřovalo barvu i hlas v jednom.

A zvonek zelený (Carduelis chloris) - z řeckého Chloros=zelený - právě ozobával semínka z pampelišky, která už stačila dozrát.

Kolik lidí si řekne, jak to, že to zavčas neposekli, zase bude všude plno chmýří? Trávník má být zelený, fotbal to je hra, jak křičí fanoušci tohoto sportu na každém stadionu. 

Kolik lidí si se mnou a s papežem Františkem řekne: "Příroda je Boží dar, musíme ji chránit a můžeme ji obdivovat. Ji i jejího Tvůrce." I ten zvonivý zpěv zvonků a dopřát jim něco k snědku. Květy ani plody ani těch pampelišek přece nemusí hnít v kontejnerech na rostlinný odpad, ale mohou potěšit naše oči i duši. A nasytit i toho krásného ptáčka.

Buďme rádi, dokud slyšíme zvonky - i zvony. 

JP

Komentáře:

přidej komentář

Dnes je 7. prosince 2022

svátek má Ambrož / Benjamín

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)