Havlina a Rudolec - Zelená Hora - Kronika poutníka 2023

08.05.2023 - naše farnosti

Neděle 7/5 - první májová na Havlině

25 poutníků pěšky nebo na kole vyšlo(vyjelo) od kaple sv. Cyrila a Metoděje, zastavili se u Králíčkova kříže, prosili za úrodu, za mír a vlast, po cestě se modlili biblický růženec a u obrázku Pannny Marie Bohdalovské zakončili zkrácenými nariánskými litaniemi (protože dost foukalo), ale na invokace přidané papežem Františkem nezapomněli. Vše trvalo přesně hodinu.

 

Pondělí 9/5 - od sv. Jana nad Rudolcem k sv,. Janu na Zelené hoře

díky za mír u nás od r. 1945, za svobodu a vlast a prosby za  mír, svobodu a vlast, t.j. za národ, rody a rodiny, kteří jej tvoří.

Každý si mohl přidat svoje vlastní poděkování, prosbu za něco nebo někoho a také něco svěřit Pánu Bohu, Panně Marii i sv. Janu.

Sešlo se nás třicet, přijeli poutníci z Luk nad Jihlavou, Nížkova, Sirákova, Polné, Žďára (jak nespisovně říkáme my rodáci) a naši - veselští i bohdalovští.

V 5:24 jsme  na obzoru mezi Novým Městem a Bystřicí viděli východ slunce, ale za 4 minuty byl jeho rudý kotouč zakryt mraky. Nemůžeme říci, že slunce zapadlo - to se děje až večer a na západním obzoru - ale přesněji, že zašlo za mraky. Při té příležitosti jsme si připomněli slova z Velikonoční vigilie, že Kristus je slunce, které nezná západu.

Zastavili jsme se v kapli sv. Anny z r. 1998, místní nás seznámili s osudy zámku, po cestě jsme si na kopci Blažkov připomněli zaniklou ves Blažkov a místní pověsti i fakta z kronik o zdejších loupežnících.

Na klidné spojovací silničce jsme se pomodlili biblický růženec.

Po půl osmé jsme byli v Matějově, kde nám Novákovi nachystali snídani. U kaple na návsi nás čekal P. Jindřich, který ráno vyšel z baziliky a přišel až sem, takže také zvládl celou trasu. Pokračovalo nás 23.

Zastavili jsme se u kaple Nejsv. Trojice v České Mezi a u kaple sv. Anny v Hamrech, prošli kolem příšer zvaných Hamroň a Mamlas, kolem Starého dvora a morového hřbitova a s modlitbou zvláště za zpovědníky, kajícníky, generální vikáře, jejichž patronem sv. Jan Nepomucký je, a na své úmysly společné i soukromé jsme vystoupali do kostela jemu zasvěceného - v 10:55 h.

Tam jsme se pomodlili, setrvali v tichu a pak vyslechli nádherný výklad od průvodkyně Aničky i od  pana děkana Vladimíra. Na památku jsme mu dali malou knížečku s biblickým růžencem, aby neměl moc věcí při stěhování.

Zakončeno společnou fotografií, kterou se  mi zatím z mobilu nepodařilo stáhnout.

 

Bohu díky.

Andělům strážným díky.

Panně Marii, Průvodkyni na cestách. sv. Janu Nepomuckému a všem svatým díky.

Všem pomocníkům Pán Bůh zaplať.

A vám milí spolupoutníci a spolupoutnice platí: jste dobří. 

Jak říkají v Itálii poutníkům do Říma: Bravi, bravissimi.

Komentáře:

přidej komentář

KTERÝ Z 8 DŮVODŮ ÚPADKU ŘÍŠE ŘÍMSKÉ SE NEJVÍCE PODOBÁ 21. STOLETÍ?”

1 (2)

 

2 (0)

 

3 (0)

 

4 (0)

 

5 (0)

 

6 (0)

 

7 (0)

 

8 (0)

 

celkem hlasovalo 2 lidí

předchozí ankety

Dnes je 15. června 2024

svátek má Vít

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)