Svatý Mikuláš - Svatý Mikuláš stačí sám!

27.11.2018 - lidová zbožnost

 

Opravdu stačí, aby svatý Mikuláš přišel sám!

 

On skutečně nepotřebuje žádného čertíka Bertíka v hebkém kožíšku.
Někteří čtenáři mi namítli, že přece není nic špatného na tom, když se 5. prosince v domě objeví vedle Mikuláše další postavy. Třeba malý čertík Bertík ve slušivém kožíšku obráceném naruby. Chová se klidně, nikoho nestraší. A kdo chce, ten si ho dokonce může pohladit po pěkné sametové podšívce. To je zážitek pro každé děcko. Jenže právě zde jsou naruby i další věci nejen ten kožich. Dá se mluvit o suchém ledu, ale teplý led, to je nesmysl. A stejný nesmysl je hodný čertík.

 

Každé děcko si rádo pohladí něco hebkého. Proto je tak oblíbena hračka Krteček se sametovým kožíškem. Podobně jako další zvířátka patří i jeho originál, tedy živý krtek, mezi stvoření Boží. A děti mají rády všechna zvířátka. I na nich poznávají Boží dobrotu. A světlem rozumu je možné poznat Stvořitele z toho, co stvořil, jak píše apoštol Pavel Římanům (1,20).

 

Dočetl jsem se, že takzvaný velekněz satanské sekty byl v mládí několik let policejním fotografem. V jakoukoli denní nebo noční dobu se musel okamžitě dostavit ke každé nehodě, úrazu nebo zločinu. Všechna ta rozbitá a dobitá těla pak povinně a podrobně snímkoval. Proto snad nebyl schopen se radovat hned z prvních řádků bible, kde je psáno, že Bůh vše stvořil a viděl, že je to dobré. Nenapadlo ho Boha chválit a děkovat mu. A nečetl už další stránky bible, kde by našel vysvětlení, proč jsou na světě také špatné a zlé věci, třeba ty úrazy, nehody a zločiny. Ďábel, který na sebe vzal podobu hada, svedl první lidi, aby Boha neposlouchali. A následek jejich hříchu je to zlo světě. Bůh ho nestvořil, objevilo se na světě přičiněním ďábla. To on pokazil Boží dílo. A chce je kazit pořád. A právě on je originálem každého čertíka. Proto pryč od něho. S čerty žádné žerty! Nikdy dětem neříkejte: „On ti přece nic neudělá, jen si na něj pojď sáhnout." Jako nemůže být horký led, nemůže být ani hodný čert i kdyby měl na sobě kožíšek hebčí než nejjemnější samet.

 

Zlý duch je odpůrce Boží a nepřítel člověka. Je to Satan, otec lži od počátku, jak nás upozorňuje Písmo. Pozor na něj ať přichází v jakékoli podobě. A stejně tak pozor na satanskou hudbu. Nejen, že není nevinná, ona je přímo škodlivá. Zdemolované značky a rozházené popelnice jsou z těch škod ty nejmenší. Škodí i tělu, protože je na počátku všech závislostí a nových nemocí. A že škodí i duši, protože nás odvrací od Božího království. Tam nás čeká ráj, o který jsme přišli vinou ďábla. Bohu díky a naštěstí nám jej znovu otevřel Ježíš Kristus, milovník člověka (čelověkolubec jak mu říkají naši východní bratři).

 

Rozhodněme se, za kým se dáme.

Vyberme si tak dobře jako svatý Mikuláš!

 

Komentáře:

Co dát do pytlíčku? | Jan - 12.11.2017

Určitě jablko nebo krásný kus jiného ovoce, neškodí sladkost, může být i menší hračka anebo nějaká skládačka.

Do mikulášského pytlíku | jan - 30.11.2015

dáme samozřejmě ovoce, nějakou sladkost a neškodil by obrázek s modlitbou. Pamatujeme, že méně je často více a že hmotné věci mají své duchovní souvislosti. Jak je psáno - raději suchý chléb u přítele než tučná hovězina od nepřítele. (Slovo PŘÍTEL však berte v našem slova smyslu nikoliv podle současných registračních zákonů či vyjadřování snoubenek, které se bojí říci: \"To je můj chlapec, ... můj milý, ... můj snoubenec.\")

mikulas | misa - 22.11.2015

co se dava do pytlicku detem na mikulase?dekuji za odpoved mam teprve 1 dite

K fotografiím z roku 2007 | otec Jan - 6.12.2010

Tenkrát jsem ještě nevěděl, že je to naposledy, kdy mohu posloužit krásně nastrojenému a hodnému biskupu Mikuláši ve farnosti jemu zasvěcené. Vím však, že letos zemřelý otec Stanislav biskup z podzemní církve měl pravdu, když nás učil jak zní naše ANO: Ano a rád ........... A on také říkal, že když nám ďábel něco nabízí, máme říci NE, když na nás přesto znovu doléhá a říká: Aspoň něco, máme odpovědět: ANI KOUSEK. A když nám pak řekne: Aspoň kousíček, máme říci: TÁHNI. Neplatí to také o přítomnosti čertů (tedy zpodobení ďábla) v doprovodu sv. Mikuláše, když někdo říká, že by u toho čerti aspoň na chvilku mohli být.


(ochrana proti spamu)
všechny položky jsou povinné, HTML tagy budou odstraněny

Místo trávníku vyholeného na minimum si pořídit květinové pásy či nějaké vyšší rostliny je

správná volba. (12)

 

drahý špás. (4)

 

moc práce navíc. (8)

 

nutné pro dobré životní prostředí. (13)

 

pěkný výmysl. (0)

 

Sám(sama) nevím. (4)

 

celkem hlasovalo 41 lidí

předchozí ankety

Dnes je 27. června 2019

svátek má Ladislav

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT COKOLI Z TĚCHTO STRÁNEK 

K DOBRÉMU ÚČELU