Cyrilometodějská stezka je vyznačena

12.10.2018 - pěší pouť na Velehrad

Rád zveřejňuji zprávu, kterou posílá Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje, z.s.p.o.

 

Cyrilometodějská stezka představuje trasy na Velehrad ke kulturním kořenům

 

Přijměte pozvánku k putování po stopách historie - na poutní místa, k sakrálním i středověkým památkám, na duchovní, kulturně-vzdělávací a jiné akce. Vydejte se na značené poutní trasy a objevte nové souvislosti...

Poutní trasy Cyrilometodějské stezky jsou určeny nejen poutníkům, ale všem, kdo mají zájem procházet se nádhernou přírodou Moravského krasu, Beskyd, Hostýnských vrchů, Chřibů nebo Bílých Karpat, poznávat nejen sakrální, ale i další významné kulturní a jiné památky a dozvědět se něco o dávné i blízké historii našeho národa. Cyrilometodějská stezka prezentuje soubor tras zaměřených na putování po stopách sv. Cyrila a Metoděje, po stopách slovanských kulturních kořenů. Trasy směřují na z různých směrů na Velehrad a využívají značených tras Klubu českých turistů vhodných převážně pro nerušené pěší putování. Zdatnější cyklisté je zvládnou i na horském kole. Vyznačené trasy umožňují putovat i jednotlivcům nebo menším skupinám a rozvrhnout si zastavení dle vlastních potřeb.

Duchovním srdcem Moravy, ne-li celé České republiky ba i Evropy, je bezpochyby Velehrad, který ve své majestátnosti ukrývá zásadní odkaz naší historie, ideově spjatý se středověkým Veligradem (dnešní Staré Město a Uherské Hradiště). Právě na Velehrad míří poutníci Hvězdicové či Cyrilometodějské pouti, Dnů lidí dobré vůle. Zájemce o historii a přírodu přitahuje i blízká Modrá - středověká bitva Veligrad - boj o Hradiště v Archeoskanzenu, Živá voda s podvodním tunelem či nová cesta do pravěku na Stezce praturů.  ¨

 

Pustevny - Velehrad (134 km)

První trasa začíná na Pustevnách v Beskydech a pokračuje na čtyři významná poutní místa: Radhošť, Svatý Hostýn, Zlín-Štípu a Velehrad rozdělených do sedmi etap. 

Vranov - Velehrad (98 km)

Druhá trasa vychází z poutního Vranova u Brna a její zastávky rozdělené do pěti denních etap tvoří poutní místo Křtiny, svatý Klimentek, hrad Buchlov a Velehrad. 

Žítková - Velehrad (86 km)

Poslední trasa propojuje pět denních etap z mystické Žítkové na Kopanicích, Bojkovice, lázeňské místo Luhačovice a velkomoravské památky v Uherském Hradišti, Starém Městě a Modré a končí na Velehradě.

 

Jedinečnost Cyrilometodějské stezky spočívá v tom, že zahrnuje tři úrovně zážitků a poznání: krajinu, památky a nejrůznější akce. Informace, podrobnosti a mapy najdete na www.cyril-methodius.eu. Detailní mapy tras značených obousměrně jsou dostupné také z webu Mapy.cz po zadání hesla Cyrilometodějská stezka.

 

Komentáře:

přidej komentář

?

- (1)

 

- (0)

 

- (0)

 

- (2)

 

celkem hlasovalo 3 lidí

předchozí ankety

Dnes je 30. zaří 2022

svátek má Jeroným

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)