Svatý Mikuláš - Svatý Mikuláš stačí sám!

22.11.2020 - lidová zbožnost

 

Opravdu stačí, aby svatý Mikuláš přišel sám!

 

On skutečně nepotřebuje žádného čertíka Bertíka v hebkém kožíšku.
Někteří čtenáři mi namítli, že přece není nic špatného na tom, když se 5. prosince v domě objeví vedle Mikuláše další postavy. Třeba malý čertík Bertík ve slušivém kožíšku obráceném naruby. Chová se klidně, nikoho nestraší. A kdo chce, ten si ho dokonce může pohladit po pěkné sametové podšívce. To je zážitek pro každé děcko. Jenže právě zde jsou naruby i další věci nejen ten kožich. Dá se mluvit o suchém ledu, ale teplý led, to je nesmysl. A stejný nesmysl je hodný čertík.

 

Každé děcko si rádo pohladí něco hebkého. Proto je tak oblíbena hračka Krteček se sametovým kožíškem. Podobně jako další zvířátka patří i jeho originál, tedy živý krtek, mezi stvoření Boží. A děti mají rády všechna zvířátka. I na nich poznávají Boží dobrotu. A světlem rozumu je možné poznat Stvořitele z toho, co stvořil, jak píše apoštol Pavel Římanům (1,20).

 

Dočetl jsem se, že takzvaný velekněz satanské sekty byl v mládí několik let policejním fotografem. V jakoukoli denní nebo noční dobu se musel okamžitě dostavit ke každé nehodě, úrazu nebo zločinu. Všechna ta rozbitá a dobitá těla pak povinně a podrobně snímkoval. Proto snad nebyl schopen se radovat hned z prvních řádků bible, kde je psáno, že Bůh vše stvořil a viděl, že je to dobré. Nenapadlo ho Boha chválit a děkovat mu. A nečetl už další stránky bible, kde by našel vysvětlení, proč jsou na světě také špatné a zlé věci, třeba ty úrazy, nehody a zločiny. Ďábel, který na sebe vzal podobu hada, svedl první lidi, aby Boha neposlouchali. A následek jejich hříchu je to zlo světě. Bůh ho nestvořil, objevilo se na světě přičiněním ďábla. To on pokazil Boží dílo. A chce je kazit pořád. A právě on je originálem každého čertíka. Proto pryč od něho. S čerty žádné žerty! Nikdy dětem neříkejte: „On ti přece nic neudělá, jen si na něj pojď sáhnout." Jako nemůže být horký led, nemůže být ani hodný čert i kdyby měl na sobě kožíšek hebčí než nejjemnější samet.

 

Zlý duch je odpůrce Boží a nepřítel člověka. Je to Satan, otec lži od počátku, jak nás upozorňuje Písmo. Pozor na něj ať přichází v jakékoli podobě. A stejně tak pozor na satanskou hudbu. Nejen, že není nevinná, ona je přímo škodlivá. Zdemolované značky a rozházené popelnice jsou z těch škod ty nejmenší. Škodí i tělu, protože je na počátku všech závislostí a nových nemocí. A že škodí i duši, protože nás odvrací od Božího království. Tam nás čeká ráj, o který jsme přišli vinou ďábla. Bohu díky a naštěstí nám jej znovu otevřel Ježíš Kristus, milovník člověka (čelověkolubec jak mu říkají naši východní bratři).

 

Rozhodněme se, za kým se dáme.

Vyberme si tak dobře jako svatý Mikuláš!

 

Komentáře:

Co dát do pytlíčku? | Jan - 12.11.2017

Do mikulášského pytlíku | jan - 30.11.2015

mikulas | misa - 22.11.2015

K fotografiím z roku 2007 | otec Jan - 6.12.2010

zobraz komentářepřidej komentář

Od 1.9.2021:

- (15)

 

- (4)

 

celkem hlasovalo 26 lidí

předchozí ankety

Dnes je 27. zaří 2021

svátek má Jonáš

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT K DOBRÉMU ÚČELU vše z těchto stránek kromě rozpisu bohoslužeb (NEBOŤ TAM MOHOU BÝT NÁHLÉ ZMĚNY VYNUCENÉ NOVÝMI OKOLNOSTMI)