Svatý Mikuláš - Svatý Mikuláš stačí sám!

27.11.2018 - lidová zbožnost

 

Opravdu stačí, aby svatý Mikuláš přišel sám!

 

On skutečně nepotřebuje žádného čertíka Bertíka v hebkém kožíšku.
Někteří čtenáři mi namítli, že přece není nic špatného na tom, když se 5. prosince v domě objeví vedle Mikuláše další postavy. Třeba malý čertík Bertík ve slušivém kožíšku obráceném naruby. Chová se klidně, nikoho nestraší. A kdo chce, ten si ho dokonce může pohladit po pěkné sametové podšívce. To je zážitek pro každé děcko. Jenže právě zde jsou naruby i další věci nejen ten kožich. Dá se mluvit o suchém ledu, ale teplý led, to je nesmysl. A stejný nesmysl je hodný čertík.

 

Každé děcko si rádo pohladí něco hebkého. Proto je tak oblíbena hračka Krteček se sametovým kožíškem. Podobně jako další zvířátka patří i jeho originál, tedy živý krtek, mezi stvoření Boží. A děti mají rády všechna zvířátka. I na nich poznávají Boží dobrotu. A světlem rozumu je možné poznat Stvořitele z toho, co stvořil, jak píše apoštol Pavel Římanům (1,20).

 

Dočetl jsem se, že takzvaný velekněz satanské sekty byl v mládí několik let policejním fotografem. V jakoukoli denní nebo noční dobu se musel okamžitě dostavit ke každé nehodě, úrazu nebo zločinu. Všechna ta rozbitá a dobitá těla pak povinně a podrobně snímkoval. Proto snad nebyl schopen se radovat hned z prvních řádků bible, kde je psáno, že Bůh vše stvořil a viděl, že je to dobré. Nenapadlo ho Boha chválit a děkovat mu. A nečetl už další stránky bible, kde by našel vysvětlení, proč jsou na světě také špatné a zlé věci, třeba ty úrazy, nehody a zločiny. Ďábel, který na sebe vzal podobu hada, svedl první lidi, aby Boha neposlouchali. A následek jejich hříchu je to zlo světě. Bůh ho nestvořil, objevilo se na světě přičiněním ďábla. To on pokazil Boží dílo. A chce je kazit pořád. A právě on je originálem každého čertíka. Proto pryč od něho. S čerty žádné žerty! Nikdy dětem neříkejte: „On ti přece nic neudělá, jen si na něj pojď sáhnout." Jako nemůže být horký led, nemůže být ani hodný čert i kdyby měl na sobě kožíšek hebčí než nejjemnější samet.

 

Zlý duch je odpůrce Boží a nepřítel člověka. Je to Satan, otec lži od počátku, jak nás upozorňuje Písmo. Pozor na něj ať přichází v jakékoli podobě. A stejně tak pozor na satanskou hudbu. Nejen, že není nevinná, ona je přímo škodlivá. Zdemolované značky a rozházené popelnice jsou z těch škod ty nejmenší. Škodí i tělu, protože je na počátku všech závislostí a nových nemocí. A že škodí i duši, protože nás odvrací od Božího království. Tam nás čeká ráj, o který jsme přišli vinou ďábla. Bohu díky a naštěstí nám jej znovu otevřel Ježíš Kristus, milovník člověka (čelověkolubec jak mu říkají naši východní bratři).

 

Rozhodněme se, za kým se dáme.

Vyberme si tak dobře jako svatý Mikuláš!

 

Komentáře:

Co dát do pytlíčku? | Jan - 12.11.2017

Do mikulášského pytlíku | jan - 30.11.2015

mikulas | misa - 22.11.2015

K fotografiím z roku 2007 | otec Jan - 6.12.2010

zobraz komentářepřidej komentář

Od 1.10.2019: Nejvíc se mi líbí, když se řekne, že kněz mši svatou

slouží. (36)

 

obětuje. (5)

 

slaví. (34)

 

předsedá jí. (1)

 

vykoná obřad. (0)

 

Nejsem schopen posoudit. (5)

 

celkem hlasovalo 81 lidí

předchozí ankety

Dnes je 23. října 2019

svátek má Teodor

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT COKOLI Z TĚCHTO STRÁNEK 

K DOBRÉMU ÚČELU