Pouť k sv. Ludmile - zvláště pro Ludmily a Bořivoje

12.09.2018 - ostatní poutě

nocleh je možný

 

Vážení přátelé pěších poutí,

upřesňuji návrh "První pěší pouti Praha - Tetín", který jsme letos vymysleli jako novou akci (hned v září po naší právě skončené "poutní sezoně") ve spolupráci se spolkem "Svatá Ludmila 1000 let", který připravuje akce na Tetíně až do velkého výročí v roce 2021:

 

Měla by to být pouť (do níž by se měly postupně zapojit i farnosti z míst, kterými se bude procházet), která jednak připomene "útěk" svaté Ludmily z Prahy na Tetín v roce 921 (ovšem nejdeme pěšky hned od Hradu - to by bylo moc dlouhé - ale až od téměř poslední stanice metra naším směrem) a jednak se částečně shoduje s trasou kající pouti (ovšem tehdy opačným směrem) císařovny Alžběty Pomořanské z Karlštejna do katedrály sv. Víta v roce 1371, kdy byl císař Karel IV. na Karlštejně přiotráven, ale po té pouti císařovny k relikviím (hrobu) sv. Zikmunda se uzdravil.

 

Doufáme, že po tomto prvním ročníku se najdou (zejména v těch farnostech, kudy se půjde) nadšenci, kteří budou v tradici této poutě každoročně v září pokračovat nejen do toho roku 2021, ale i později. Bylo by také užitečné, aby poutníky doprovázelo alespoň jedno doprovodné vozidlo, které by těm poutníkům, co si ponesou spacáky, popováželo zavazadla (a případně mohlo popovézt i některého poutníka v nezbytném případě).

 

Návrh odchodu je v pátek 21. 9. (je to tedy vhodnější pro zdatnější poutníky - důchodce nebo studenty, kteří mají čas, ostatní pracující si musí zajistit na ten den volno) kolem 9,00 od stanice metra Stodůlky, trasa je dlouhá cca 28 km,  částečně po cyklostezkách a většinou po malých silničkách, jen zkraje kousek po modré do Řeporyj a na konci po nové Stezce sv. Ludmily od Berounky nahoru na Tetín.

 

Oběd cestou je možný nejlépe v Mořině (kde můžeme být nejpozději ve 14 hod.), Hostinec Na Růžku (otevřeno 11.00 - 22.00)

 

S radostí oznamuji, že pro ty, kdo budou chtít na Tetíně z pátku na sobotu přespat, je to možné: vezměte si spacáky s sebou (máme doprovodné vozidlo, které je popoveze na Tetín, takže je nemusíte nosit) a protože odřekli skálolezci, je Sokolovna pro nás volná. Jsou tam žíněnky a je tam teplá sprcha, a příspěvek za noc je 100 korun.

Je to rozhodně lepší než jít ještě další tři kilometry na nádraží Beroun a zpět vlakem do Prahy a ráno opět zpět.


Proto budu rád, když se mi přihlásíte, kdo půjdete s námi do Tetína, a kdo budete chtít tam přenocovat na Sokolovně - abych měl přibližný přehled o počtu.

 

V sobotu je program poutě od 9.00 (uctění lebky sv. Ludmily v jejím kostele) přes mši svatou v 11,00 až do 18,00 (konec koncertu a burčákové slavnosti). Ten den se na Tetíně koná též 3. celosvětový sraz Ludmil a 1. sraz Bořivojů (proto jsou poutnice Ludmily a poutníci Bořivojové vítáni a zváni).

 

nakreslená mapka trasy pouti viz:

https://mapy.cz/s/30PWg

S pozdravem

Libor Gottfried

jeden z organizátorů každoroční etapové Cyrilometodějské pouti Levý Hradec - Velehrad   dávám na sebe i telefon: 739 389 158  a email: L.Gottfried@seznam.cz

Komentáře:

přidej komentář

Místo trávníku vyholeného na minimum si pořídit květinové pásy či nějaké vyšší rostliny je

správná volba. (11)

 

drahý špás. (4)

 

moc práce navíc. (8)

 

nutné pro dobré životní prostředí. (13)

 

pěkný výmysl. (0)

 

Sám(sama) nevím. (4)

 

celkem hlasovalo 40 lidí

předchozí ankety

Dnes je 25. června 2019

svátek má Ivan

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT COKOLI Z TĚCHTO STRÁNEK 

K DOBRÉMU ÚČELU