Pouť k sv. Ludmile - zvláště pro Ludmily a Bořivoje

12.09.2018 - ostatní poutě

nocleh je možný

 

Vážení přátelé pěších poutí,

upřesňuji návrh "První pěší pouti Praha - Tetín", který jsme letos vymysleli jako novou akci (hned v září po naší právě skončené "poutní sezoně") ve spolupráci se spolkem "Svatá Ludmila 1000 let", který připravuje akce na Tetíně až do velkého výročí v roce 2021:

 

Měla by to být pouť (do níž by se měly postupně zapojit i farnosti z míst, kterými se bude procházet), která jednak připomene "útěk" svaté Ludmily z Prahy na Tetín v roce 921 (ovšem nejdeme pěšky hned od Hradu - to by bylo moc dlouhé - ale až od téměř poslední stanice metra naším směrem) a jednak se částečně shoduje s trasou kající pouti (ovšem tehdy opačným směrem) císařovny Alžběty Pomořanské z Karlštejna do katedrály sv. Víta v roce 1371, kdy byl císař Karel IV. na Karlštejně přiotráven, ale po té pouti císařovny k relikviím (hrobu) sv. Zikmunda se uzdravil.

 

Doufáme, že po tomto prvním ročníku se najdou (zejména v těch farnostech, kudy se půjde) nadšenci, kteří budou v tradici této poutě každoročně v září pokračovat nejen do toho roku 2021, ale i později. Bylo by také užitečné, aby poutníky doprovázelo alespoň jedno doprovodné vozidlo, které by těm poutníkům, co si ponesou spacáky, popováželo zavazadla (a případně mohlo popovézt i některého poutníka v nezbytném případě).

 

Návrh odchodu je v pátek 21. 9. (je to tedy vhodnější pro zdatnější poutníky - důchodce nebo studenty, kteří mají čas, ostatní pracující si musí zajistit na ten den volno) kolem 9,00 od stanice metra Stodůlky, trasa je dlouhá cca 28 km,  částečně po cyklostezkách a většinou po malých silničkách, jen zkraje kousek po modré do Řeporyj a na konci po nové Stezce sv. Ludmily od Berounky nahoru na Tetín.

 

Oběd cestou je možný nejlépe v Mořině (kde můžeme být nejpozději ve 14 hod.), Hostinec Na Růžku (otevřeno 11.00 - 22.00)

 

S radostí oznamuji, že pro ty, kdo budou chtít na Tetíně z pátku na sobotu přespat, je to možné: vezměte si spacáky s sebou (máme doprovodné vozidlo, které je popoveze na Tetín, takže je nemusíte nosit) a protože odřekli skálolezci, je Sokolovna pro nás volná. Jsou tam žíněnky a je tam teplá sprcha, a příspěvek za noc je 100 korun.

Je to rozhodně lepší než jít ještě další tři kilometry na nádraží Beroun a zpět vlakem do Prahy a ráno opět zpět.


Proto budu rád, když se mi přihlásíte, kdo půjdete s námi do Tetína, a kdo budete chtít tam přenocovat na Sokolovně - abych měl přibližný přehled o počtu.

 

V sobotu je program poutě od 9.00 (uctění lebky sv. Ludmily v jejím kostele) přes mši svatou v 11,00 až do 18,00 (konec koncertu a burčákové slavnosti). Ten den se na Tetíně koná též 3. celosvětový sraz Ludmil a 1. sraz Bořivojů (proto jsou poutnice Ludmily a poutníci Bořivojové vítáni a zváni).

 

nakreslená mapka trasy pouti viz:

https://mapy.cz/s/30PWg

S pozdravem

Libor Gottfried

jeden z organizátorů každoroční etapové Cyrilometodějské pouti Levý Hradec - Velehrad   dávám na sebe i telefon: 739 389 158  a email: L.Gottfried@seznam.cz

Komentáře:

přidej komentář

Dnes je 17. zaří 2019

svátek má Naděžda

Mons. Jan Peňáz, farář v Novém Veselí a dojíždějící duchovní správce Bohdalova,

59214 Nové Veselí, V Ulici 91

(telefon: 566 667 136

přenosný 736 52 92 21

 penaz.vmZAVINÁČseznam.cz

anebo také poutnik-janZAVINÁČseznam.cz - raději pište na oba, kdyby se jeden pokazil),

DÁVÁ VŠEM PRÁVO POUŽÍT COKOLI Z TĚCHTO STRÁNEK 

K DOBRÉMU ÚČELU